معادن شن و ماسه منطقه 18 تهران تعطیل شدند | اتاق خبر
کد خبر: 352503
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1395 - 04:58
شهردار منطقه 18 با بیان اینکه تمامی فعالیت های غیر مجاز معادن شن و ماسه در این منطقه تعطیل شده گفت: 450 هکتار از این منطقه در اختیار معادن شن و ماسه قرار داشت.

اتاق خبر: مصطفی سلیمی، این فضا با فاصله پنج متری از رودخانه کن شرایط خطرناک و ناایمنی به لحاظ وقوع عوامل قهری در بزرگراه آزادگان، فتح و منطقه مسکونی خلیج ایجاد کرده است.
سلیمی گفت: هر لحظه امکان شکسته شدن این فاصله پنج متری وجود دارد که در این صورت فاجعه ای بزرگ اتفاق خواهد افتاد.
وی با بیان اینکه ایمن سازی این منطقه با کمک مالکان در حال انجام است تاکید کرد: هزینه این کار بر عهده مالکان است زیرا عده ای نمی توانند عوارضی را به شهر تحمیل کنند و شهرداری از بودجه عمومی در صدد رفع آن بر آید.
سلیمی با بیان اینکه منطقه 18 در جنوب شهر تهران 81 کیلومتر مربع مساحت دارد از آغاز طرح توسعه این منطقه با عنوان طرح تاکا خبر داد.
شهردار منطقه 18 در خصوص طرح تاکا که از امروز اجرایی شده گفت: بر اساس این طرح در زمین های معادن تعطیل شده شن و ماسه مراکز تجاری و هتل داری دیده شده تا منافع مالکان نیز تامین شود.
وی با بیان اینکه سی هزار میلیارد ریال برای سرمایه گذاری اولیه طرح تاکا برآورد شده است تصریح کرد: تمامی هزینه های طراحی، اجرا و بهره‌برداری توسط مالکان پرداخت می شود تا مراکز توریستی، تفریحی و سیاحتی در این منطقه راه اندازی شود.
وی افزود: شهرداری تهران هیچ هزینه ای بابت تملک زمین ها پرداخت نکرده و این در حالی است که این فضا توسط مالکان برای توسعه این منطقه در اختیار شهرداری قرار گرفته است.
شهردار منطقه 18 در خصوص وضعیت کارگران فعال در این معادن نیز گفت: بخشی از این کارگران که تخصص لازم را دارند به معادن و کارخانه‌های دیگر منتقل شده اند و بخش دیگر نیز برای ادامه فعالیت های خود به طرح توسعه تاکا پیوسته اند.
وی افزود: اشتغال این کارگران برای شهرداری تهران از اهمیت برخوردار است و بر همین اساس نیروهایی که مایل به فعالیت در این نهاد باشند در حوزه خدمات شهری و فضای شهر به کار گرفته می شوند که تاکنون نیازی به این اقدام نبوده است.
سلیمی بی‌آرتی منطقه 18 را آماده فعالیت دانست و گفت: پس از ماه مبارک رمضان اتوبوس های تندرو ساکنان این منطقه را از یافت آباد تا منطقه پنج (بلوار) سیمون بولیوار منتقل خواهد کرد و امیدواریم دستگاه های اتوبوسی که در این منطقه تردد می کنند همانند داخل شهر از بهترین کیفیت برخوردار باشند.
شهردار منطقه 18 همچنین در خصوص پدیده سد معبر نیز گفت: 25 درصد مساحت منطقه معابر ورودی و خروجی هایی است که دستفروشان آن را سد کرده اند.
وی با بیان اینکه شهرداری مکلف به جمع آوری سد معبر است افزود: خودروهای حمل آهن، آهن فروشی ‌و تخلیه این بار در خیابان و معابر اصلی از مشکلات اصلی این منطقه است که اخطار و هشدارهای لازم از سوی مأموران رفع سد معبر به آنان ابلاغ شده است.
شهردار منطقه 18 تهران افزود: امیدواریم این اخطارهای پلیس ما را به سطح استاندارد برساند و مراکز بارانداز و انبار آهن از این منطقه جمع آوری شود.
سلیمی در خصوص وضعیت نهایی خطوط راه آهن در این منطقه نیز تصریح کرد: دو خط راه آهن تهران - تبریز و تهران - اهواز دراین منطقه واقع شده است که بخشی از آن به زیر زمین منتقل شده است.
وی با بیان اینکه سطح این خطوط زیر زمینی بلاتکلیف رها شده خاطر نشان کرد: امیدواریم راه آهن جمهوری اسلامی برای این فضای بی دفاع طرحی را ارائه کند زیرا در جلسات برگزار شده به نتیجه قطعی دست نیافته ایم.
سلیمی با بیان اینکه زیر این فضا تونل های تردد قطار ها قرار دارد و روی سطح آن را نمی توانیم بارگذاری سنگینی انجام دهیم.
وی افزود: از این فضا می توانیم بهره برداری برای پیاده راه و فضای تفریحی شهروندی کنیم که راه آهن جمهوری اسلامی برای این واگذاری باید قیمتی منطقی با شرایط موجود پیشنهاد دهد.
شهردار منطقه 18 کارتن خوابی را از دیگر مشکلات این منطقه عنوان و تاکید کرد: بخش بسیاری از این افراد ساماندهی شده اند و بهداشت و تغذیه آنان تحت کنترل قرار گرفته است.
وی فقر را مشکلی بسیار وسیع خواند و افزود: در ماه رمضان به تعداد بسیاری از این خانواده ها بسته های ارزاق رساندیم تا حداقل در این ماه این مشکل از سفره بسیاری از شهروندان رفع شود.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید