آشپزی و پخت شیرینی های سنتی ایران احیا شود | اتاق خبر
کد خبر: 352521
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1395 - 06:03
یک بانوی موفق در حوزه آشپزی گفت: متاسفانه بسیاری از دستورهای آشپزی و پخت شیرینی ‌های سنتی کشور در حال فراموشی و کم شدن از سفره ‌های ایرانیان است.

به گزارش اتاق خبر، سمیرا جنت دوست افزود: اکنون غذاهای خارجی جایگاه ویژه ‌ای در میان نسل جوان دارند، در صورتی که هر سرزمینی متناسب با ویژگی‌ های اقلیمی، بومی و ذائقه مردمش باید در کنار توجه به غذاهای ملل و دستاوردهای جدید، اهمیت ویژه‌ای برای فرهنگ غذایی اصیل خود قائل باشد.
مولف کتاب آشپزی ایرانی درباره چالش ‌هایی که اکنون در حوزه غذا، شیرینی و نوشیدنی‌ های ایرانی با آن مواجه ‌ایم اظهار کرد: در حال حاضر در اغلب رستوران ‌ها و مراکز تهیه غذا اتفاقات خوبی نمی افتد و شاهد اقدامات غیرحرفه ‌ای و غیراصولی بسیاری از تولید کنندگان غذا در بخش طبخ، نگهداری و ارائه هستیم.
وی تصریح کرد: در این زمینه لازم است متولیان امر شامل دانشگاهیان و مسئولان تدابیری بیندیشند تا داشته ‌های ارزشمند این حوزه از طریق سرآشپزان حرفه ‌ای که تجارب بین‌المللی نیز دارند به صورت آکادمیک یا در قالب کلاس ‌های آموزشی رسمی به علاقه ‌مندانی که می‌خواهند در این عرصه پا بگذارند، ارائه شود.
جنت دوست ادامه داد: باید مردم و آشپزان کشور را به سمتی سوق داد که از غذاهای سنتی خودمان استفاده کنند نه اینکه غذاهای خارجی را جایگزین غذاهای ایرانی کنند، چرا که این موضوع هم سلامت مردم را به خطر می اندازد و هم مردم را از غذاهای سنتی دور می کنند و ممکن است نسل های آینده ما از غذاهای ایرانی اصیل دیگر استفاده نکنند.
این بانوی آشپز با بیان اینکه باید غذاهای بومی و سنتی در جامعه ایران احیا شود، گفت: حمایت از بانوان فعال در حوزه آشپزی می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد، البته باید جوانان را از خوردن غذاهای فست فودی (غذاهای آماده) منع کرد تا آنان نیز به غذاهای سنتی بیشتر علاقه مند شوند.
وی ابراز امیدواری کرد، روزی فرا برسد که مردم ایران بتوانند آشپزی ایرانی و سنتی را سر سفره های رنگین خود بیاورند تا در آینده به فراموشی سپرده نشود.
سمیرا جنت‌ دوست به عنوان بنیانگذار موسسه بین ‌المللی علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی پانیذ مهر ایرانیان، ناشر نمونه کشوری و دارنده تندیس زرین کتاب‌های نفیس هنری و 20 سال سابقه آشپزی، صاحب 6 اثر با عنوان دسر و کسب مقام اول جهان در مسابقه جهانی گورمند 2016 و کتاب آشپزی ایرانی، ثبت شده در کتابخانه ملی کشور به عنوان میراث ملی و کتاب منتخب مسابقه جهانی لایبزیک آلمان سال 2014 و مقام دوم جهان در مسابقه جهانی گورمند 2016 است.
همچنین از دیگر تالیفات این بانوی هنرمند، کتاب شیرینی ‌های خشک مقام اول جشنواره کتاب ‌های نفیس هنری و دارنده تندیس زرین این جشنواره و کتاب منتخب لایبزیک آلمان سال 2013، سفره ‌آرایی، میوه ‌آرایی و تزئینات به عنوان کتاب منتخب مسابقه جهانی لایبزیک 2014، آشپزی مدرن، مقام اول جهان مسابقه جهانی گورمند 2014 و مقام بهترین بهترین ‌ها (Best of the Best) سال 2015 و کتاب کیک و شیرینی‌ های تر است.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید