۱۵ سال صبر برای بیدبلند ۲ | اتاق خبر
کد خبر: 352679
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1395 - 15:43
بیدبلند دو نام یکی از پروژه‌های نیمه‌کاره پتروشیمی است، پروژه‌ای که اگرچه تامین کننده خوراک چند واحد پایین دستی است اما از سال ۱۳۸۰ که استارت آن زده شد تاکنون که ۱۵ سال از آن روز می‌گذرد با موانع زیادی مواجه بوده .

اتاق خبر: مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس به عنوان مجری پروژه بید بلند دو، مدت دو سال را برا روی مدار آمدن اولین فاز این پالایشگاه در نظر گرفته است.

بیدبلند دو، بیش از یک سال پیش به هلدینگ خلیج فارس سپرده شد، طرحی که پیشتر در دست شرکت گاز و پس از آن بر عهده  شرکت سپهر انرژی بود، اما عدم توفیق آن ها در رساندن زمان اجرای پروژه و افتتاح فاز نخست، در مدت مقرر باعث شد،  پروژه بزرگ پالایشگاه گاز بید بلند ۲ بار دیگر به امید اجرایی شدن به هلدینگ خلیج فارس سپرده شد.

در پی اخرین واگذاری، کنسرسیومی شش‌ضلعی شامل بانک های ملی، سپه، تجارت، ملت، پارسیان و صنعت و معدن تشکیل شد تا اجرای این پروژه بزرگ ملی از سر گرفته شود، طبق آنچه بین این شش بانک و البته هلدینگ خلیج فارس به امضا رسید، هزینه اجرای این طرح حدود سه میلیارد دلار برآورد شده و هریک از بانک‌ها در تفاهم بعمل آمده متعهد به تامین ۳۵۰ میلیون دلار شده‌اند.

طبق آخرین آماری که عادل نژاد سلیم از وضعیت بیدبلند دو داده است، این پروژه برای رسیدن به مرحله اجرایی فاز نخست به ۲.۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد و البته انتظار می‌رود بر اساس این گفته‌ها در پی فعال شدن فاینانس این پروژه تا سال ۱۳۹۷ نخستین فاز آن روی مدار بیاید.

طبق این براوردها حدود دو سال و  نیم زمانی است که هلدینگ خلیج فارس برای تکمیل بیدبلند دو در نظر گرفته و این مهلت در سال ۱۳۹۷ به پایان می رسد.

طبق اطلاعاتی که مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در حدود دو ماه گذشته از وضعیت بیدبلند داده است،  ٢ میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای این پروژه بودجه تخصیص داده شده و مابقی نیاز مالی این پروژه تا سقف ٣ میلیارد دلار از محل منابع داخلی هلدینگ تامین می شود، از سوی دیگر  با توجه به اینکه ۹۹.۹ درصد پالایشگاه گاز بید بلند دو متعلق به هلدینگ خلیج فارس است و اسم این پالایشگاه به شرکت پالایشگاه گازی بید بلند خلیج فارس تغییر یافته است.

از سوی دیگر پای خارجیها نیز حالا به این پتروشیمی باز شده است و به نظر می‌رسد کره جنوبی نیز با توجه به یادداشت تفاهمی که با ایران امضا کرده در اجرای این پروژه نقشی خواهد داشت.

اما این پالایشگاه پیش از این در ۱۵ سال گذشته پستی و بلندی‌های فرآورانی را تجربه کرده است، قرار بود عملیات اجرایی بیدبلند دو، که در ابتدا بر عهده شرکت ملی گاز گذاشته شده بود، در سال ۱۳۸۰ آغاز شود.

اما عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۸۶ شمسی آغاز و البته در همان زمان فرصتی سه ساله برای اجرای این پروژه ددر نظر گرفته شد، فرصتی که با تاخیرهای پیاپی هیچگاه محقق نشد و در پی تاخیرهای متعدد در سال ۱۳۸۹، شرکت ملی گاز ایران و شرکت سپهر انرژی وابسته به بانک صادرات ایران امضا کردند که بر اساس آن ساخت پالایشگاه بید بلند ٢ با مشارکت ۸۰ درصدی شرکت وابسته به بانک صادرات انجام شود اما این قرارداد نیز نتوانست گره اجرای این پروژه را باز کند.

ساخت پالايشگاه بيد بلند ۲ از بزرگ‌ترين پروژه‌هاي صنعت گاز در برنامه‌ پنجم توسعه محسوب مي‌شود؛ پر. ژه‌ای که طبق آنچه در گذشته اعلام شده است ارزش توليدات آن  به بيش از يك ميليارد  دلار در سال می‌رسد.

همچنين محصولات اين پالايشگاه سالانه حدود ۱۵ ميليارد مترمكعب گاز شيرين، ۱.۴۸ ميليون تن اتان، ۱.۵۱ ميليون تن پروپان و بوتان (LPG) و ۸۶۰ هزار تن در سال بنزين طبيعي است.

گزارشهای قبلی از این پتروشیمی حاکی از آن است که از ۱۵ ميليارد مترمكعب در سال گاز شيرين اين پالايشگاه حدود شش ميليارد مترمكعب براي تزريق به ميادين نفتي و ۹ ميليارد مترمكعب براي تحويل به شبكه سراسري در نظر گرفته شده است.

اما مهمتر از این‌ها ارتباط پتروشیمی بیدبلند دو با برخی طرحهای پایین‌دستی است، پتروشيمي اروند منتظر اتان توليدي اين پالايشگاه است، پتروشیمی گچساران با پیشرفت ۳۵ درصدی متوقف شده تا خوراک خود را از بیدبلند دو تامین کند و در نهایت پروپان و بوتان و بنزين تولید آن نيز به بندر ماهشهر براي صادرات فرستاده خواهد شد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید