بحران امنیت، گور ترانزیتی ترک‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 352720
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1395 - 18:44
چند روز پس از به آتش کشیده شدن دوباره دو کامیون ایرانی در خاک ترکیه، سازمان راهداری ایران از عمل نکردن این کشور به تعهدات بین المللی خود انتقاد کرده، انتقادی که می‌تواند به گشایش فصل جدیدی از ترانزیت جاده‌ای در ایران منتهی شود.

اتاق خبر: با افزایش ناامنی‌ها در خاک ترکیه، این کشور که در طول سال‌های گذشته به عنوان یکی از بزرگترین شرکای تجاری کشور شناخته می‌شد، حالا باید فکری جدی به اوضاع نامشخص خود کند، اوضاعی که نه تنها در طول این ماه‌ها شرایط برای بهبودش فراهم نشده که حتی کاری برای اصلاح آن نیز صورت نمی‌گیرد.

دولت ترکیه در سال گذشته با توجه به تغییر نرخ‌ سوخت، به شکلی یک طرفه مرز بازرگان را برای چند روز بست تا بتواند از ایران امتیاز دریافت مابه التفاوت نرخ سوخت را مطالبه کند، موضوعی که هرچند برای مدتی نسبتا طولانی اوضاع مرز بازرگان را بر هم ریخت اما سرانجام با سفر نماینده رسمی ایران به ترکیه فیصله پیدا کرد.

چند هفته پس از این اتفاقات، موضوعی دیگر اوضاع را در ترکیه بر هم ریخت و این بار نفوذ گروه‌های تروریستی در مسیرهای ترانزیتی بود که به حمله به چند کامیون ایرانی و آتش زدن آنها انجامید. حمله به یک قطار ایرانی نیز باعث شد سفر ریلی به ترکیه برای مدتی نامعلوم متوقف شود.

این بحران امنیتی پس از چند هفته ناامنی بار دیگر به ثباتی نسبی رسید تا بار دیگر در روزهای پایانی هفته گذشته افراد ناشناس به دو کامیون ایرانی حمله کنند و آنها را به آتش بکشند، موضوعی که به نظر می‌رسد این بار با واکنش جدی‌تر ایران همراه خواهد شد.

عطرچیان مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری در این زمینه گفته تامین امنیت ناوگان ترانزیت ایران در داخل خاک ترکیه با دولت این کشور است و شرکت های حمل و نقل ایرانی باید به مسایل امنیتی تردد خود در این زمینه توجه جدی داشته باشند.

وی با بیان این که از دو هفته پیش تردد در داخل خاک ترکیه ناامن شده بود، اظهار کرد: به همین منظور ما از دو هفته پیش به شرکت های حمل و نقل ایرانی نسبت به ناامن بودن رفت و آمد در داخل خاک ترکیه هشدار داده بودیم تا از مسیرهای های دیگری استفاده کنند.

عطرچیان از درخواست رسمی ایران از دولت ترکیه نیز گفته و اعلام کرده است از دولت ترکیه درخواست می کنیم رانندگان ایرانی در داخل خاک این کشور با محافظ (اسکورت) حرکت کنند تا بیش از این شاهد به خطر افتادن جان و مال رانندگان ایرانی در این کشور نباشیم. این درحالی است که با وجود حادثه اخیر در داخل خاک ترکیه، رفت و آمد کامیون های ایرانی از طریق پایانه‌های مرزی با ترکیه به روال عادی در جریان است.

این درخواست که تاکنون پاسخی نداشته در کنار عدم پرداخت غرامت به کامیون‌های آسیب دیده ایرانی قرار می‌گیرد و به نظر می رسد در این شرایط راهی برای صبر دوباره ایران به منظور بهبود اوضاع همسایه غربی وجود ندارد.

اگر در طول ماه‌های گذشته بحث استفاده از کریدورهای جدیدی که ایران را از طریق همسایگان شمالی خود به دریای سیاه و سپس اروپا وصل می‌کند صرفا یک گزینه در کنار دیگر گزینه‌ها قلمداد می‌شد، حالا و در سایه اتفاقات اخیر شاید زمان آن رسیده که این کریدور در زمان کوتاه‌تری تکمیل و با تمرکز بیشتری راه اندازی شوند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید