تجربه حضور خارجی‌ها در کشور همسایه | اتاق خبر
کد خبر: 352729
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1395 - 19:34
این روزها در حالی واگذاری سهام به شرکت‌های خارجی مورد انتقاد برخی رسانه‌ها و مجامع دانشگاهی قرار گرفته که نیم نگاهی به وضعیت حضور سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت خودروی ترکیه، مبین چگونگی تکامل این صنعت به واسطه سرمایه‌گذاری مستقیم برندهای معتبر است.

به گزارش اتاق خبر  به نقل از دنیای اقتصاد ،این روزها در حالی واگذاری سهام به شرکت‌های خارجی مورد انتقاد برخی رسانه‌ها و مجامع دانشگاهی قرار گرفته که نیم نگاهی به وضعیت حضور سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت خودروی ترکیه، مبین چگونگی تکامل این صنعت به واسطه سرمایه‌گذاری مستقیم برندهای معتبر است.منتقدان حضور سرمایه‌گذاری خارجی با تکیه بر نسخه تاریخ گذشته تکیه بر تولید ملی نه تنها مشارکت و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشور را عاملی برای توسعه نمی‌دانند؛ بلکه آن را یکی از دلایل عدم توسعه واقعی خودروسازی و وابستگی آن می‌خوانند. این در شرایطی است که با توجه به رشد روزافزون تکنولوژیکی این صنعت، تکیه بر توانمندی‌های داخلی شاید در چنین صنعتی دیگر پاسخگو نباشد.

به این ترتیب در شرایطی تیغ تند انتقادات به حضور خودروسازان خارجی در ایران بدون توجه به تجربه کشورهای دیگر در پیمودن مسیر توسعه تیزتر می‌شود که ترکیه کشور همسایه ایران توانسته از طریق جذب سرمایه‌گذاری مشترک و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (واگذاری ۱۰۰ درصد مالکیت شرکت‌ها به خودروسازان خارجی) مسیر توسعه در صنعت خودرو را به سرعت طی کند. به طوری که در شرایط حاضر، ترکیه به دهمین تولیدکننده خودروهای تجاری در جهان و دومین در اروپا تبدیل شده است. براین‌اساس، در بخش سواری این کشور شرکت‌های «هوندا»، «تویوتا» و «رنو» به سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی پرداخته‌اند که دو شرکت اول سهم ۱۰۰ و رنو ۵۱ درصدی را دارا هستند. شرکت «هیوندایی» نیز به صورت سرمایه‌گذاری مشترک با سهم ۷۰ درصد یکی از سازندگان اصلی خودرو سواری در ترکیه است. در بخش تجاری این کشور نیز شرکت «مان» به صورت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی با سهم ۸۵ درصد و «مرسدس بنز» نیز از طریق سرمایه‌گذاری مشترک با سهم ۱۰۰ درصد در بخش خودروهای تجاری این کشور به فعالیت مشغول هستند.

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید