درخواست حضرتی برای بازگشایی انجمن صنفی؛ تاکید محبیان بر روزنامه نگاری تحقیقی | اتاق خبر
کد خبر: 352745
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1395 - 20:50
گزارشی از نشست رمضانه رئیس‌جمهوری با اهالی رسانه
نشست رمضانه امسال رئیس‌جمهوری با اهالی رسانه به فرصتی تبدیل شد تا نمایندگان آنها هر کدام گوشه‌ای از دغدغه‌های صنفی و حرفه‌ای فعالان رسانه‌ای کشور را در حضور شخص رئیس‌جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کنند تا در زمانی محدود پرونده‌ای از مطالبات و یادآ

اتاق خبر - نمایندگان گرایش‌ها و حوزه‌های تخصصی مختلف، فرصت بیان این دغدغه‌ها را پیدا کردند. امیر محبیان مدیرعامل خبرگزاری آریا و از فعالان اصولگرا، الیاس حضرتی مدیرمسئول روزنامه اعتماد و فعال اصلاح‌طلب، علی میرزاخانی سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد و ندا عابد مدیرمسئول نشریه تخصصی آزما هر کدام به نمایندگی از جمع بزرگی از روزنامه‌نگاران، همه با رویکردی انتقادی با رئیس‌جمهور صحبت کردند.
از نقد راهبرد رسانه ای دولت تا اعتراض به موضوعاتی نظیر توقیف رسانه‌ها، معطل ماندن بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و الصاق برچسب سیاه‌نمایی بر فعالان رسانه‌ای و ... از جمله صریح‌ترین موضوعاتی بود که از سوی نمایندگان رسانه‌ای‌ها در این نشست مطرح شد.
امیر محبیان به عنوان اولین سخنران از «تعامل» به عنوان اساس آموزه‌های دینی در زمینه رابطه حکومت، دولت و رسانه نام برد و در ادامه، ابلاغ قانون گردش اطلاعات در دولت یازدهم را گامی بزرگ دانست و خواستار تقویت فضایی قانونی برای گردش آزاد اطلاعات در دست روزنامه‌نگاران محقق شد؛ او از رئیس‌جمهوری خواست تا زمینه لازم برای «روزنامه‌نگاری تحقیقی» که نقش مقابله با فساد و ایجاد جامعه پالایش شده را بر عهده داشته و دولت را از نقاط ضعف آگاه می‌کند، فراهم سازد.
محبیان در ادامه با انتقاد از آنچه که تحت عنوان «فقدان راهبرد رسانه‌ای مناسب از سوی دولت برای انتقال عملکردش به جامعه» نامید، پیشنهاد کرد که دولت نسبت به شناسایی شبهه‌های محتمل و پاسخگویی به شبهات موجود اقدام پیش‌دستانه انجام دهد تا قدرت کارکرد دولت همان‌طور که هست به نمایش گذاشته شود.
این فعال سیاسی و رسانه‌ای خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد دولت در حوزه رسانه علی رغم وجود نیروهای قدرتمند و توانمند، به دلیل ضعف راهبرد رسانه‌ای یا عدم محوریت این نیروهای توانمند در ایجاد مدیریت ادراک مناسب، در خیلی از امواجی که در کشور بوجود می‌آید در موضع انفعالی قرار می‌گیرد که این متناسب با زحمات و دستاوردهای دولت نیست.
سخنران بعدی، الیاس حضرتی مدیرمسئول روزنامه اعتماد و نماینده مردم تهران در مجلس دهم بود که سخنان خود را با این جمله شروع کرد : «حال اهالی فرهنگ ناخوش است و پر از مشکل». و مهمترین مشکل را در عدم ترتیب فضای گفت‌وگو و تعامل با اهالی رسانه و فرهنگ از سوی دولتمردان دانست.
حضور رئیس سازمان صدا و سیما در نشست رمضانه دکتر روحانی علاوه بر اینکه موضوع بحث بسیاری از اهالی رسانه بود، مورد توجه حضرتی نیز قرار گرفت. حضرتی با لحنی که گویی ناظر بر انتقاد نسبت به عملکرد روسای گذشته صدا و سیما بود، درباره فعالیت صدا و سیما در دوره ریاست جدید این سازمان گفت:
«خوشحالیم که امروز آقای علی‌عسگری به صدا و سیما آمد و روزنه‌هایی در صدا و سیما در حال روشن شدن است. همه خوشحالیم که بعد از مدتی نوه امام را به تلویزیون آورده‌اند و می‌گوییم این نشانه تحول است. بخاطر اینکه گرایش صدا و سیما به سمتی برگشته که بخش‌هایی از زحمات قوه مجریه را نشان می‌دهد نیز مرتب می‌گوییم که خوشحالیم.»
حضرتی در بخش دیگر سخنانش با انتقاد از چسباندن برچسب سیاه‌نمایی به روزنامه‌نگاران، خاطرنشان کرد: فرق دیدبانان فکری و فرهنگی با عامه جامعه در این است که آنها زودتر می‌بینند و زودتر حساسیت‌ها را درک می‌کنند؛ اما به آنها می‌گویند که نگویید. رسانه‌ها دیدبان‌های صادقی هستند. می‌گویند انجمن صنفی روزنامه‌نگاران نباید بازگشایی شود. می‌گوییم اگر بر روی افراد این انجمن بحث دارید، آنها را عوض می‌کنیم. می‌گویند الا و لابد نباید باز شود.
این فعال رسانه‌ای با اظهار تاسف نسبت به توقیف رسانه‌ها، گفت: تا زمانی که تذکر، صحبت و تنبیه‌های مختلفی برای اشکالات ما روزنامه‌نگاران وجود دارد، نباید رسانه‌ای توقیف شود. روزنامه‌نگار نباید زندانی شود. روزنامه‌نگار و مدیرمسئول سابق روزنامه فرهیختگان را زندانی کرده‌اند که الآن در بیمارستان است. نمی‌دانیم احسان مازندرانی را به چه دلیل دستگیر کردند. یکی به ما توضیح دهد، اصلا به ما هم توضیح ندهند، حداقل به وزیر ارشاد بگویند که این آقا چه کار کرده است.
در ادامه، علی میرزاخانی سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد، جلوگیری از سقوط اقتصاد به پرتگاه را به عنوان دستاورد بزرگ دولت یازدهم نام برد و متنی را که عنوان کرد چکیده نظرخواهی مشورتی او با 20 اقتصاددان و 10 روزنامه‌نگار اقتصادی کشور است، در حضور رئیس‌جمهور قرائت کرد.
ندا عابد مدیرمسئول نشریه آزما نیز از رئیس‌جمهور خواست توجه ویژه‌ای نسبت به نشریات تخصصی از جهت همکاری دولت در ارائه اطلاعات به آنها صورت گیرد و از اراده دولت تدبیر و امید برای سپردن امور مطبوعاتی‌ها به اهالی مطبوعات سپاسگزاری کرد.
در این مراسم که اساتید ارتباطات از جمله یونس شکرخواه، محمدمهدی فرقانی، مجید رضائیان، سید وحید عقیلی و ... حضور داشتند، رئیس‌جمهوری هم در جمع اساتید ارتباطات، مدیران رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران و خبرنگاران حاضر در مراسم، مباحث خود درباره آزادی مطبوعات و آزادی قلم، استقبال دولت از انتقاد منصفانه، تقویت رابطه دولت با رسانه ها و ... سخن گفت.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید