سد کوچری 89 درصد پیشرفت فیزیکی دارد | اتاق خبر
کد خبر: 352756
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1395 - 21:30
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قم از پیشرفت 89.5 درصدی سد کوچری خبر داد

اتاق خبر - احمد حاجی حسینی مسگر روز یکشنبه در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان قم با اشاره به وضعیت پیشرفت سد کوچری گفت: ادامه ساخت این سد نیاز به تامین مالی دارد، امسال نیز 500 میلیارد ریال برای آن پیش بینی شده است تا به این طرح اختصاص پیدا کند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قم ابراز امیدواری کرد: بتوانیم به زودی این منابع را جذب و ادامه طرح را عملیاتی کنیم، ضمن اینکه تا کنون هنوز اعتباری تخصیص نیافته است.
سد کوچری یکی از طرح های بزرگ انتقال آب در سرشاخه های دز به قمرود است که با تکمیل و بهره برداری از آن سالانه 181 میلیون متر مکعب آب به فلات مرکزی و شهر هایی چون گلپایگان، خوانسار، محلات، خمین، نیمور، سلفچگان و قم منتقل می شود.
ساخت این سد از سال 1388 با هزینه دو هزار و 400 میلیارد ریال آغاز شده است، سد کوچری مخزنی به طول 10 کیلومتر و به عمق صفر تا 65 متر و تاجی به طول 633 متر با عرض 12 متر دارد.
وی به آماری از وضعیت سال آبی (از مهرماه سال 93 تا مهرماه سال 94) اشاره کرد و گفت: در این مدت در استان قم 156 میلی متر بارندگی صورت گرفته است که این آمار نسبت به مدت مشابه در سال های 92 تا 93، 57 درصد افزایش یافته است.
حاجی حسینی مسگر افزود: در خصوص روان آب ها این رقم تا کنون حدود 10 میلیون متر مکعب بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 درصد افزایش داشته است.
وی با اشاره به وضعیت آب های سطحی استان گفت: برای منابع وضعیت آب سطحی استان، 44 میلیون متر مکعب آب در سد 15خرداد وجود دارد، همچنین 57 میلیون متر مکعب ذخیره آب در مخزن سد کوچری است.
وی ادامه داد: حجم کل استخرها پنج میلیون متر مکعب است که برای ذخیره آب در بخش کهک 1.8میلیون متر مکعب است که از آب قنات ها ذخیره سازی می شود.
وی هم چنین گفت: برای ساماندهی وضعیت استخرها طرحی اختصاص یافته است تا احداث استخرها و حجم آن بر اساس نیاز آبی اراضی زیر شرب صورت بگیرد.
وی افزود: طرح هایی از جمله نصب 800 کنتور فهام و نصب 151 دستگاه کنترحجمی آب بر روی چاه های کشاورزی نیز پیش بینی شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قم با اشاره به وضعیت چاه های غیر مجاز در استان گفت: پر کردن 300 حلقه چاه غیر مجاز در دستور کار قرار گرفته است که می تواند 22 میلیون متر مکعب صرفه جویی در حوزه آبی را انجام دهد.
وی افزود: هماهنگی با بخشداران استان قم و لیست چاه های غیرمجاز در بخش ها صورت گرفته و به بخشداران اطلاع داده شده است، چراکه بیشترین تاثیر چاه های غیر مجاز بر روی قنات ها است.
وی به طرح انتقال پساب نیز اشاره کرد و گفت: آخرین برآورد هزینه این طرح، دو هزار و 300 میلیارد ریال است تا بخشی از این آب به صنعت و کشاورزی و محیط زیست اختصاص یابد.
وی افزود: منابع مالی مورد نیاز این طرح هنوز تامین نشده است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید