خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و طرح یک سئوال | اتاق خبر
کد خبر: 352999
تاریخ انتشار: 31 خرداد 1395 - 16:06
روزنامه همدلی در یادداشتی به قلم علی تقوی دانش آموخته علوم سیاسی نوشت:در حالی که نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که شانس خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از ماندن این کشور بیشتر شده است، ولی بعید به نظر می رسد که نخبگان سیاسی اجازه ورود جریان فکری افکار عمومی

اتاق خبر - در ادامه این مطلب که درشماره دوشنبه 31 خرداد منتشر شده ،می خوانیم:همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تصمیمی‌است که می‌تواند عواقب دردناک سیاسی واقتصادی برای جهان داشته باشد. رای مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا در همه‌پرسی 23 ژوئن می‌تواند روی چشم‌انداز سیاسی آمریکا تاثیرگذار باشد. بریتانیا به واسطه نفوذی که در اتحادیه اروپا دارد، دارای رابطه‌ای خاص با آمریکا ‌باشد و در صورت خروج از اتحادیه ، تبدیل به مهره سوخته برای این کشور خواهد شد واین مسئله باعث نگرانی سران آمریکا شده‌است.بریتانیا در اوایل شکل‌گیری جامعه اروپا درخواست عضویت داده بود، ولی به دلیل ترس از نفوذ آمریکا در اروپا، با مخالفت‌های فرانسه مواجه شد و این مخالفت‌ها تا پایان دوران شان دوگل ادامه داشت. بریتانیا توانست در سال 1973 موافقت فرانسه بدون دوگل را جلب و به جامعه اقتصادی اروپا بپیوندد. این کشور پس از آلمان دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا است.
5 نظرسنجی مختلف منتشر شده در این روزها نشان می‌دهد که طرفداران خروج، از حامیان ماندن، پیشی گرفته‌اند. جیکوب لو،‌ وزیر خزانه‌داری آمریکا هفته پیش هشدار داد که پیامدهای «برگزیت» گریبان‌گیر اقتصاد جهانی خواهد شد، این در حالی است که مارک کارنی، رئیس بانک مرکزی انگلستان اعلام کرد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موجب رکود در کشور خواهد شد. خروج احتمالی بریتانیا بزرگ‌ترین عقب‌گرد اتحادیه در تاریخ این بلوک به‌شمار می‌آید. مهم‌ترین مساله، چالش مدیریت آشوب مالی و سیاسی مورد انتظار در پیامد رفراندوم در بریتانیاست.افزایش نگرانی‌ها در خصوص خروج احتمالی بریتانیا از اتحادیه اروپا باعث سردرگمی بازارهای مالی شده، بازارهای سهام را در اکثر نقاط جهان در هفته گذشته با سقوط مواجه کرده، هجوم سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌های امنی چون اوراق قرضه آلمان و اوراق خزانه‌داری آمریکا را در پی‌داشته و پوند انگلیس را تضعیف کرده‌است. ترس از برگزیت موجب شده تا یورو و پوند با افت ارزش مواجه شوند. از طرفی نگرانی دولت ژاپن کمتر از آمریکا نیست. انگلیس پایگاه اقتصادی ژاپن در اتحادیه اروپا است. این کشور آسیایی به دلیل داشتن نیروی کار ارزان (به نسبت خود ژاپن) در انگلیس، اکثر کارخانه‌های خود برای بازار اروپا را دراین کشور مستقر کرده و به نوعی مرکز سرمایه‌گذاری ژاپن در اتحادیه اروپا است.هیروشیگه سکو، سخنگوی دولت ژاپن در پاسخ به این سوال که«آیا ژاپن به همکاری با بریتانیا و اتحادیه اروپا تمایلی دارد یا خیر؟» اعلام کرد این کشور به دقت واکنش‌ بازارهای مالی در خصوص مسئله برگزیت را مورد بررسی قرار می‌دهد. سکو اعلام کرد: «شاخص سهام نیکی سقوط کرده و اوراق قرضه ژاپن به پایین‌ترین سطوح خود رسیده‌اند. ما به نظارت دقیق خود بر شرایط حاکم بر بازارهای جهانی ادامه می‌دهیم.» در زمان عدم قطعیت، سرمایه‌گذاران به خرید ین روی می‌آورند و خطر برگزیت ممکن است واحد پولی ژاپن را با رشد بیشتری مواجه کند. ین در سال جاری با رشدی 13 درصدی در برابر دلار مواجه شده‌است. این در حالی است که به دلیل روند کاهش درآمد صادرات، سیاست‌گذاران ژاپن در تلاش برای کاهش رشد ین هستند.خروج یکی از بنیان‌گذاران این کلوپ هم برای اتحادیه اروپا و هم برای بریتانیا خسارت‌های سنگین اقتصادی و سیاسی درپی خواهد داشت و باعث یک سونامی اقتصادی و سیاسی در جهان خواهد شد. طرح جامعه اروپا یک مکانیزم تنش‌زدایی است که تجلی تفکر لیبرالیسم در عمل است و برای ایجاد یک بازار واحد و ادغام منافع ملی برای جلوگیری از یک جنگ بزرگ دیگر در اروپا شکل گرفت.
خروج یکی از بزرگ‌ترین شرکای اقتصادی و سیاسی مانند بریتانیا می‌تواند به مرور زمان شرایط را به قبل از ایجاد این اتحاد برگرداند و موجب شکست این مکانیزم تنش‌زدا را شود، مکانیزمی که با نفوذپذیری مرزها و کاهش اقتدار حاکمیتی دولت‌ها، بیش از 70 سال از بروزجنگ در اروپا جلوگیری کرده‌است.
از آن‌جا که بریتانیا خود بنیان‌گذار این همکاری در اروپا بوده است و یکی از ارکان اصلی سیاست خارجی این کشور، بر همکاری با اروپا پایه‌گذاری شده است و در صورت خروج از جامعه اروپا، وزنه خود را از دست خواهد داد‌، بنابراین بعید به نظر می‌رسد که از این اتحاد خارج شود.
بنابراین این مسئله بیشتر به یک چانه زنی برای کسب امتیازات بیشتر و بروزرسانی قراردادهای گذشته به نظر می‌رسد. لذا علائم و مستندات خروج بریتانیا از این بازار استراتژیک اقتصادی آن گونه که شبیه است،پررنگ نیست.
*منبع: روزنامه همدلی،31خرداد 1395
94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید