بانک سلول های بنیادی خون ساز در اصفهان راه اندازی شد | اتاق خبر
کد خبر: 353062
تاریخ انتشار: 31 خرداد 1395 - 21:38
بانک سلول های بنیادی خون ساز ( پیوند مغز اسخوان ) روز دوشنبه در بیمارستان سیدالشهدا (ع) اصفهان راه اندازی شد.

اتاق خبر - این بانک با هدف اهدای سلول های بنیادی برای پیوند به افراد مبتلا به بیماری های صعب العلاج مانند سرطان و ژنتیکی راه اندازی شد.
پیوند سلول های بنیادی خون ساز یک راه درمانی موثر برای درمان سرطان ها و بیماری های ژنتیکی است که برای انجام این پیوند لازم است فردی با ژن های مشابه از نظر سیستم خاصی در بدن که اچ ال ای (HLA) یا همان ' سیستم سازگاری نسجی ' نامیده می شود، سلول بنیادی سالم به بیمار اهدا کند.
در صورت وجود یک بانک سلول های بنیادی خون ساز این احتمال وجود دارد که از بین افراد غیر منسوب نیز فرد دهنده مناسب برای فرد بیمار پیدا شود.
یک فوق تخصص بیماری های خون و سرطان اطفال بیمارستان سیدالشهدا(ع) اصفهان روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به راه اندازی بانک سلول های بنیادی گفت: پیوند سلول های بنیادی، راهکار نهایی و تنها راه زنده ماندن یک انسان در مرحله از درمان است.
دکتر سعید یوسفیان افزود: ماهیت برخی بیماری هامانند بیماری های خونی به گونه ای است که به جز پیوند سلول های بنیادی هیچ راه درمانی ندارد.
وی تصریح کرد: راه اندازی بانک سلول های بنیادی علاوه بر اینکه باعث می شود یک بیمار، فرد اهدا کننده سلول بنیادی را در داخل کشور پیدا کند از خروج ارز از کشور نیز جلوگیری می کند.
این پزشک متخصص افزود: برای پیوند سلول بنیادی نیاز به اهداکننده ای هست که از نظر اچ ال ای (HLA) با بیمار تطابق داشته باشد.
وی با بیان اینکه تا کنون هشت بانک سلول بنیادی در تهران، مشهد، شیراز، تبریز و کرمانشاه راه اندازی شده بود، اظهار کرد: امروز نهمین بانک در اصفهان راه اندازی شد.
یوسفیان شرایط افراد اهدا کننده را سن 18 تا 55، تابعیت ایرانی و بدون بیماری های جسمی و روانی عنوان و اضافه کرد: از امروز هر فردی که داوطلب شود، اطلاعات وی در بانک اصفهان ثبت می شود و اگر اچ ال ای (HLA)وی با بیماری تطابق داشت، وی برای اهدای سلول بنیادی فرا خوانده می شود.
این پزشک تاکید کرد: اهدای سلول بنیادی هیچ عارضه ای برای فرد اهدا کننده بهمراه ندارد و تا کنون گزارشی مبنی بر وجود عارضه در این کار در دنیا ثبت نشده است.

*** سرطان خون، شایع ترین سرطان در بین کودکان
این فوق تخصص بیماری های خون و سرطان اطفال همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاران، سرطان خون را شایع ترین سرطان در بین کودکان خواند و گفت: حدود 25 تا 30 درصد کودکان مبتلا به سرطان دارای سرطان خون هستند.
وی با اشاره به افزایش ابتلا به سرطان در سال های اخیر بویژه در بین کودکان افزود: بهمین دلیل نیاز به پیوند سلول های بنیادی نیز زیاد شده است.
وی با بیان اینکه در هر هفته حداقل یک بیمار نیازمند پیوند سلول های بنیادی شناسایی می شود، اظهار کرد: فقط 25 درصد این بیماران موفق به دریافت سلول بنیادی از خانواده خود می شوند و در 75 درصد موارد باید از بانک های سلول بنیادی کمک گرفت.
یوسفیان خاطرنشان کرد: همچنین بیمارستان سیدالشهدا(ع) پذیرای بیماران زیادی از استان های همجوار اصفهان مانند کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و چهارمحال و بختیاری است.

*** بانک سلول بنیادی، امید بیماران سرطانی
سرپرست بیمارستان سیدالشهدا (ع) نیز در این نشست گفت: بانک سلول های بنیادی کار خود را با خونگیری از داوطلبان و ثبت اطلاعات آنها شروع کرده است.
دکتر مهرداد معمارزاده افزود: این بانک امیدی برای درمان بیماران سرطان و ژنتیکی است زیرا اهدای سلول های بنیادی، زندگی یک انسان دیگر را تضمین می کند.
وی ماموریت بیمارستان سیدالشهدا (ع) اصفهان را ارائه خدمات درمانی به بیماران سرطانی عنوان و اظهار کرد: از سال گذشته با توسعه فضای فیزیکی، راه اندازی بیمارستان امام رضا(ع) در کنار این مرکز و شش اتاق عمل جراحی جدید، تحولاتی در این بیمارستان ایجاد شده است.
وی با اشاره به نصب شش دستگاه جدید شتابدهنده خطی برای بخش رادیوتراپی این بیمارستان گفت: امیدواریم دو دستگاه تا پایان مرداد اصفهان به بهره برداری برسد.
معمارزاده هزینه خرید هریک از این دستگاه ها را بین 80 تا 100 میلیارد ریال اعلام و اضافه کرد: ما برای تجهیز و توسعه این بیمارستان به کمک خیران بسیار نیاز داریم هرچند آنها تا کنون کمک های زیادی به ما کرده اند.
وی با اشاره به وجود 160 تخت برای بیماران سرطانی و 35 تخت شیمی درمانی در این مجموعه درمانی، اظهار اظهار امیدواری کرد که بیمارستان سیدالشهدا(ع) به زودی به مرکز سطح سه و جامع خدمات سرطانی در کشور ارتقاء یابد.
معمارزاده، وزیر بهداشت را قوی ترین وزیر کابینه دولت یازدهم خواند و افزود: کاری که در دولت یازدهم از بخش سلامت و بهداشت خواسته شد، بیشترین کار نسبت به دولت های دیگر بود.
سلول بنیادی (Stem Cell)، مادر تمام سلول‌هاست و توانایی تبدیل شدن به تمام سلول‌های بدن را دارد.
این سلول‌ها توانایی خود نوسازی (Self Renewing) و تمایز (Differentiating) به انواع سلول‌ها از جمله سلول‌های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند. همچنین در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف بدن بدنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آنها از بین رفته است، پیوند زده‌شوند و جایگزین سلول‌های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

ایرنا

94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید