تحول در بازار پایه با ابلاغ دستورالعمل جدید معاملات | اتاق خبر
کد خبر: 353075
تاریخ انتشار: 31 خرداد 1395 - 22:50
معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران از ابلاغ دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در بازار پایه فرابورس ایران از سوی سازمان بورس خبر داد.

اتاق خبر: بهنام محسنی ضمن یادآوری برگزاری جلسات هم‌اندیشی با فعالان بازار پایه اظهار داشت: به دنبال برگزاری این جلسات، مشخص شد که یکی از مهمترین درخواست‌های فعالان بازار، اصلاح و بهبود رویه معاملات بازار پایه است؛ بنابراین، ضمن برگزاری جلسات متعدد و استفاده از نظر کارشناسان بازار سرمایه، رویه‌های بازار پایه مورد بازنگری قرار گرفت.

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران ادامه داد: این بازنگری منجر به تدوین دستورالعمل جدید نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در بازار پایه شد که پس از تصویب در هیات مدیره سازمان بورس، در روز گذشته به فرابورس ایران ابلاغ شد.

وی در خصوص ویژگی‌های دستورالعمل جدید معاملات بیان داشت: بر اساس این دستورالعمل، شرکت‌های درج شده در بازار پایه در 3 تابلوی مختلف طبقه‌بندی می‌شوند که تابلوی الف مختص بورس‌ها، سپرده‌گذاری مرکزی و نهادهای مالی بوده و مابقی شرکت‌ها به تناسب میزان نقد شوندگی و سایر شرایط به ترتیب در تابلوی ب و ج قرار می‌گیرند.

محسنی با بیان اینکه سهام شرکت‌های درج شده در تابلوی الف بازار پایه فرابورس از قبیل نماد سایر اشخاص بورس تهران، بورس انرژی، بورس کالا و همچنین نماد فرابورس به صورت عادی و بدون نیاز به تایید فرابورس و سایر اوراق بهادار درج شده در بازار پایه به صورت توافقی معامله می‌شوند، افزود: همچنین، معاملات اوراق بهادار شرکت­هایی که در تابلوی پایه ب درج شده اند، به صورت عادی و با انجام حداقل دو مرحله حراج ناپیوسته در دامنه نوسان 10 درصدی در هر جلسه معاملاتی قابل انجام است.

وی در خصوص معاملات شرکت‌های درج شده در تابلوی  ج گفت: این معاملات به صورت عادی و بدون نیاز به تایید فرابورس حداکثر سه جلسه معاملاتی در هفته انجام می‌شود به این صورت که در هر جلسه معاملاتی، 2 حراج ناپیوسته صورت گرفته و معاملات بعد از حراج به صورت پیوسته و با قیمت ثابت کشف شده در حراج ناپیوسته قبلی خواهد بود.

محسنی در ادامه خاطرنشان کرد: دامنه نوسان روزانه قیمت معاملات در تابلوی ب حداکثر به میزان 2 برابر دامنه نوسان روزانه قیمتی اوراق در بازار اول و دوم فرابورس است.

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران همچنین از امکان پذیرش بورس‌ها در تابلوی الف  بازار پایه مطابق با دستورالعمل جدید خبر داد و گفت: علاوه بر این، توقف و بازگشایی نماد معاملاتی در بازار پایه تابع ضوابط مندرج در دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات خواهد بود؛ در عین حال، معاملات سهام شرکت‌های حاضر در تابلوی ج ، بر اساس اطلاعات منتشره موجود در هر زمان امکان‌پذیر است.

به گفته وی، هیات مدیره سازمان بورس و فرابورس ایران با تدوین و ابلاغ دستورالعمل جدید پاسخ شایسته‌ای به دغدغه سهامداران فعال در بازار پایه داد و قطعا در آینده نزدیک شاهد رونق و شفافیت بیش از پیش این بازار خواهیم بود.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید