آذربایجان شرقی ظرفیت بالایی برای پرورش شتر دارد | اتاق خبر
کد خبر: 353244
تاریخ انتشار: 1 تیر 1395 - 11:02
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و پس روی آب دریاچه ارومیه، این استان استعداد بالایی برای پرورش شتر دارد.

اتاق خبر: حبیب شریفیان در آستانه 21 ژوئن مصادف با اول تیر، که به عنوان روز جهانی شتر نامگذاری شده است، از مشارکت کارشناسان پرورش شتر آذربایجان شرقی در تدوین سند راهبردی پرورش شتر کشور خبر داد.
وی گفت: این سند با همکاری مرکز اصلاح‌نژاد دام وزارت جهاد کشاورزی مستقر در استان البرز، معاونت تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی، معاونت های بهبود تولیدات دامی سازمان های جهادکشاورزی در استان ها و انجمن علمی شتر برای نخستین بار در حال تدوین و نهایی شدن است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 162 هزار و 371 نفر شتر در ایران شناسایی شده است، گفت: این تعداد در مقایسه با تعداد 48 میلیون و 777 هزار و 500 راس گوسفند و 8 میلیون و 117 هزار و 661 راس گاو، ناچیز است و باید با ایجاد زیرساخت‌های علمی و تخصصی و کارشناسی و حمایت از صنعت پرورش شتر، شرایطی را فراهم کنیم که بخش خصوصی نیز علاقه‌مند به ورود به این حوزه شود.
شریفیان با بیان اینکه بیشتر استان‌های کشور همچون استان آذربایجان شرقی دارای شرایط مناسب برای پرورش شتر هستند، گفت: با توجه به شرایط اقلیمی استان و نوسانات بارش باران می‌توانیم با توسعه صنعت پرورش شتر، گام‌های خوبی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در این بخش برداریم.
وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر با خشکسالی‌های پیاپی و از بین رفتن مراتع بیش از گذشته نیاز به پرورش شتر داریم ، خاطرنشان کرد: شتر نیاز اندکی به آب و مواد غذایی داشته و نسبت به تغییرات اقلیمی و گرم‌شدن هوا مقاوم است .
شریفیان با بیان اینکه این حیوان در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی رشد می‌کند ، گفت: اگر بتوانیم صنعت پرورش شتر را توسعه دهیم، بخش مهمی از اقتصاد مناطق بیابانی را رونق می‌بخشیم.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اعلام اینکه در زمان حاضر بیش از 1610 نفر شتر در آذربایجان شرقی پرورش داده می شود ، گفت: این زیر بخش دامداری بیشتر در شهرستان های کلیبر، هشترود، شبستر، میانه، بناب، اسکو و ملکان رونق دارد.
وی میانگین وزن لاشه این حیوان را 216 کیلوگرم و بازده لاشه آن را 49 درصد عنوان کرد و گفت: با برآوردهای کارشناسی، در حال حاضر توان تولید گوشت شتر در استان افزون بر 48 تن در سال است.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید