نرخ تورم در خردادماه تک رقمی شد | اتاق خبر
کد خبر: 353349
تاریخ انتشار: 1 تیر 1395 - 18:39
مرکز آمار ایران، نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به خردادماه امسال را ۹.۵ درصد اعلام کرد.

اتاق خبر: گزارش مرکز آمار ایران از شاخص قیمت‌ها و کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور در خردادماه نشان می دهد شاخص کل (بر مبنای ۱۰۰=۱۳۹۰) در خردادماه سال ۱۳۹۵ عدد ۲۲۴.۲ را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل ۰.۵ درصد افزایش داشته است.

افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۶.۱ درصد می‌باشد که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ۶.۸ کاهش یافته است. درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم شهری) در دوازده ماه منتهی به خردادماه سال ۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۹.۵ درصد است که نسبت به همین اطلاع در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ (۱۰.۲درصد) کاهش یافته است.

در همین حال، شاخص گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات در این ماه به رقم ۲۶۰.۱ رسید که نسبت به ماه قبل ۱ درصد افزایش داشته است. شاخص گروه اصلی خوراکی‌ها در ماه مورد بررسی به عدد ۲۵۷.۴ رسید که نسبت به ماه قبل ۱ درصد افزایش داشته است.

شاخص گروه اصلی خوراکی‌ها نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد و نرخ تورم دوازده ماهه این گروه ۷.۵ درصد است. شاخص گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماه منتهی به خردادماه سال ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷.۵ درصد است که نسبت به همین اطلاع در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ (۸.۴ درصد) کاهش داشته است.

البته شاخص گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات در خردادماه ۱۳۹۵ به رقم ۲۱۱.۸ رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۳ درصد افزایش داشته است. میزان افزایش شاخص گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶.۹ درصد بوده است و نرخ تورم دوازده ماه منتهی به خردادماه سال ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۱۰.۴ درصد است که نسبت به تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ (۱۱درصد) کاهش یافته است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید