گرانی مرغ و خرما گران‌فروشی نیست | اتاق خبر
کد خبر: 353418
تاریخ انتشار: 1 تیر 1395 - 22:18
گرچه در روزهای اخیر اجناسی مانند مرغ و خرما سیر صعودی قیمت را طی کردند، اما به گفته مدیر نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران این افزایش قیمت در بازار ماه رمضان لزوما به معنای گران‌فروشی نیست.

اتاق خبر: مجتبی شیرقاضی، با اشاره به وضعیت بازار در ایام ماه مبارک رمضان گفت: تا امروز بازار ماه رمضان شرایط متعادل و باثباتی را طی کرده است و از لحاظ تخصصی در حوزه نظارت تخلف عمده‌ای در آن مشاهده نشد.

وی در ادامه با اشاره به افزایش قیمت برخی اجناس در ماه مبارک رمضان تصریح کرد: در بررسی بازار باید دو مورد را از هم تشخیص داد؛ یکی گرانی و دیگری گران‌فروشی، چرا که از ابتدای ماه مبارک رمضان در برخی موارد مانند مرغ و خرما با گرانی مواجه شدیم که این افزایش قیمت دلایلی مانند گرانی از مبدأ یا خرید گران توسط خرده‌فروش‌ها داشته است و از آنجاکه میزان سودی که باید خرده‌فروش‌ها روی اجناس اضافه کنند مشخص است، می‌توان گفت که این گرانی به معنای تخلف فروشنده و گران‌فروشی نبوده است.

مدیر نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در خصوص نظارت بر قیمت‌ها در ایام مناسبتی گفت: بحث نظارت بر قیمت‌ها که توسط نهادهایی مانند سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران مورد بررسی قرار می‌گیرد، فاکتورهای خاص خود را دارد که این فاکتورها در ایامی مانند ماه مبارک رمضان که اجناس و اقلام خاص خود را در بازار دارند در قالب ابلاغیه‌ای به دستگاه‌های ناظر ارائه می‌شود که در آن قیمت تمام اجناس مختص آن ایام یا سودهایی که باید خرده‌فروش‌ها روی اجناس خود محاسبه کنند، آورده شده است.

شیرقاضی افزود: برهمین اساس در مواردی مانند زولبیا و بامیه که نرخ مصوب خود را دارد با مراجعه به واحد صنفی و بررسی قیمتی که جنس ارائه می‌ شود می‌توان دریافت که تخلفی صورت می‌گیرد یا خیر. یا این‌که درباره‌ اقلامی مانند میوه یا خرما از آنجاکه نرخ مصوبی برای آنها در نظر گرفته نشده است با بررسی فاکتور خرید عمده آن اقلام در واحد صنفی و محاسبه قیمت نهایی با درصد سود مصوب می‌توان گران‌فروشی را تشخیص داد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید