ضریب خوداتکایی در تولید شکر به ۷۰ درصد می‌رسد | اتاق خبر
کد خبر: 353429
تاریخ انتشار: 1 تیر 1395 - 23:11
رئیس گروه گیاهان صنعتی وزارت جهادکشاورزی پیش بینی کرد با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، ضریب خوداتکایی تولید شکر در سال زراعی ۹۶-۹۵ به بیش از ۷۰ درصد برسد.

اتاق خبر: پیمان حصادی ، برآورد می‌شود در سال زراعی ۹۶-۹۵ بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن شکر از کشت بهاره و پاییزه چغندرقند و کشت نیشکر به دست آید.

وی، سطح فعلی کشت چغندر قند پاییزه را نزدیک به ۶۸۶۰ هکتار عنوان کرد و اظهار داشت:با توجه به رویکرد وزارت جهاد کشاورزی در افزایش سطح زیر کشت چغندر قند پاییزه به منظور صرفه جویی در مصرف آب، برای سال زراعی آینده، کشت چغندر پاییزه در سطح ۱۸ هزار هکتار هدف‌گذاری شده است.

حصادی پیش بینی کرد از این سطح، یک میلیون و ۲۶۰ هزارتن چغندرقند با احتساب میانگین عملکرد ۷۰ تن در هکتار تولید شود.

وی با بیان اینکه سطح زیرکشت چغندر بهاره نزدیک به ۱۰۰ هزار هکتار است، تصریح کرد: در سال زراعی جاری برآورد تولید از سطح زیرکشت چغندر بهاره حدود ۵.۵ میلیون تن چغندرقند است.

رئیس گروه گیاهان صنعتی معاونت امور زراعت در ادامه از دستیابی به رکورد جدید میانگین تولید چغندر قند خبر داد و گفت: میانگین عملکرد چغندرقند در هکتار از ۴۸.۷ در سال ۹۴-۹۳ به ۵۳.۲ درصد در سال زراعی جاری رسیده است.

وی، بهبود شرایط زراعی، استفاده از تکنولوژی‌های نوین و بذر مناسب و مقاوم به بیماری‌ها و با عیار بالا را از علل افزایش عملکرد تولید چغندرقند دانست.

حصادی با اشاره به این که توسعه کشت پاییزه چغندر قند به علت بهره برداری از آب سبز (باران) در اولویت برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد، گفت: طبق برنامه اقتصاد مقاومتی، تصمیم داریم تا سال ۱۴۰۴ سطح زیرکشت پاییزه مزارع چغندر قند در مناطق مستعد را در حدود ۶۰ هزار هکتار از اراضی گسترش دهیم.

رئیس گروه گیاهان صنعتی معاونت امور زراعت در همین حال عملکرد وزرات جهاد را در تنظیم بازار شکر مناسب توصیف کرد و یادآور شد: طی دو سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی اجازه واردات شکر بیش از نیاز داخلی را به منظور حمایت از تولید نداده است.

وی درباره تولید نیشکر نیز پیش بینی کرد: در سال زراعی جاری از سطح ۹۱ هزار هکتار از اراضی بیش از ۷.۵ میلیون تن نیشکر تولید و ۷۵۰ هزار تن شکر استحصال شود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید