مسکن مهری که نیازمند مسکن است | اتاق خبر
کد خبر: 353589
تاریخ انتشار: 2 تیر 1395 - 09:00
قرار بود مسکن مهر ، محلی برای آسایش خانواده ها باشد اما انگار خودش نیازمند مسکن ( آرام بخش) است.

اتاق خبر: مسکنی که هنوز درگیر هزینه های زیربنایی می باشد و خود معضلی برای خانه دار شدن نیازمندان شده است.
برخی از اعضا تعاونی مسکن مهر شهر کرد در تماس با ایرنا از دست پیمانکاران این طرح گله می کنند و از کمبود امکانات حرف می زنند و گاهی هم از استفاده نامرغوب مصالح در ساختمان شکایت دارند.
طرح مسکن مهر با هدف حل مشکلات مسکن و خانه دار شدن افرادی که به تنهایی و بدون حمایت‌ های دولت نمی توانستند صاحبخانه شوند، در کشور اجرا شد.
هر از چندگاهی متقاضیان مسکن مهر در چهارمحال و بختیاری با هدف درخواست رسیدگی به مشکلات زیرساختی واحدهای خود از مسئولان استان خواستار رسیدگی به این مشکلات را دارند .
یک کارشناس مسکن در شهرکرد می گوید : طرح مسکن مهر از ابتدای مراحل مطالعات در اکثر موارد بدون کارشناسی و بی توجه به زیرساخت های لازم در اطراف شهر طراحی شده است.
محمد رفیعی: در اکثر موارد در شهرهای استان، طرح های مسکن مهر بدون مدرسه، مسجد، مراکز درمانی ؛ فرهنگی ؛ تجاری و فضای سبز لازم طراحی شده بود.
به گفته وی، طرح مسکن مهر به دلیل مشکلات فراوان زیرساختی و طولانی شدن ساخت ،نه تنها اهداف در نظرگرفته شده را برآورده نکرد بلکه حتی معضلات فراوانی بر بخش مسکن تحمیل کرد.
یکی از اعضای هیات مدیره شرکت تعاونی مسکن مهر نیمه تمام در شهرکرد گفت: این شرکت تعاونی از سال 86 با 126 عضو در شهرکرد فعال و شروع به ساخت مسکن نموده است.
وی که خواست نامش در گزارش به میان نیاید ؛ افزود: هر کدام از اعضای این شرکت بین 150 تا 300 میلیون ریال آورده برای ساخت مسکن به شرکت تعاونی پرداخت کرده اند که تاکنون 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
به گفته وی، مدیرعامل قبلی این شرکت 78 میلیارد ریال پول از اعضای شرکت و تسهیلات دریافت کرده که 36 میلیارد ریال آن را هزینه کرده است و مابقی آن مشخص نیست در چه بخشی هزینه شده است.
این عضو شرکت تعاونی مسکن مهر ادامه داد: علاوه بر 126 نفر عضو اصلی، 70 نفر قرارداد دریافت مسکن از این شرکت تعاونی را دارند که مکان تحویلی به آنها مشخص نیست و به نوعی فریب خورده هستند.
این فرد ادامه داد: از دوسال گذشته پرونده شکایت اعضا و هیات مدیره جدید این شرکت تعاونی از هیات مدیره قبلی در دادگستری تشکیل شده است.
یک عضو دیگرهیات مدیره شرکت تعاونی مسکن مهر نیز گفت: مقرر شده بود اعضای این شرکت تعاونی با پرداخت 60 میلیون ریال ،از تسهیلات ساخت مسکن نیز بهره مند و صاحب خانه شوند.
این فرد که نامش را نخواست فاش کند،اظهار داشت: به دلیل نبود نظارت کافی و کارشناسی و طولانی شدن اجرای طرح، هر عضو بین 350 تا 400 میلیون ریال آورده به شرکت پرداخت کرده اند.
به گفته وی، این شرکت 177 عضو دارد و طرح ساخت مسکن آن نیمه کاره و 54 واحد آن در حد گچ و خاک و 100 واحد دیگر نیز به متقاضیان تحویل شده و مابقی متقاضیان نیز واحدی برای آنها ساخته نشده است.
این فرد تصریح کرد: به دلیل طولانی شدن اجرای طرح و تقسیط تسهیلات پرداخت شده به متقاضیان، تسهیلات با 80 میلیون ریال سود بیشتر برای هر فرد انجام شد.
مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: 22 هزار و 428 واحد مسکن مهر در استان احداث شده است که از این تعداد 13 هزار و 800 واحد طرح انبوه سازان و مابقی شرکت های تعاونی است.
قاسم قاسمی در گفت وگو با گزارشگر ایرنا اظهار داشت: هم اینک یکهزار و 850 واحد با میانگین 95 درصد از تعهدات انبوه سازان و دو هزار و 400 واحد با میانگین 85 درصد از تعهدات تعاونی ها، نیمه تمام باقی مانده و به افراد تحویل نشده است که مطابق برنامه ریزی های انجام شده تا پایان امسال، تمامی واحدهای مسکن مهر در شهرهای بالای 25 هزار نفر به متقاضیان تحویل داده می شود.
وی با بیان اینکه کمبود اعتبار دولتی مانع تکمیل شدن واحدهای مسکن مهر شده است، گفت: بخش مهمی از واحدهای مسکن مهر استان همزمان با هفته دولت در استان بهره برداری و تحویل متقاضیان می شود.
قاسمی گفت: برای رفع مشکلات مسکن مهر در استان کارگروه های تخصصی تشکیل و مسوولان وزارتخانه راه و شهرسازی به صورت مستمر بازدید می کنند.
به گفته وی، در سال گذشته اداره کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری در تقسیط به موقع وام های مسکن مهر، آماده سازی و اجرای خدمات روبنایی در این طرح ها،‌ رتبه اول کشور را کسب کرد.
قاسمی با بیان اینکه سال گذشته دو هزار و 300 واحد مسکن مهر در استان تکمیل و تحویل متقاضیان شد، ادامه داد: در سال گذشته سند اعیان برای حدود چهار هزار و 697 واحد مسکن مهر در استان صادر شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری نیز گفت: 220 میلیارد ریال اعتبار برای احداث خدمات روبنایی آموزشی، بهداشتی و انتظامی در مسکن مهر استان نیاز است.
گودرز امیری پیش از این بیان کرده بود: هم اینک 10 فضای آموزشی، سه فضای بهداشتی و دو فضای انتظامی در طرح های مسکن مهر در استان نیاز است.
به گفته وی، با قول مساعد وزیر راه و شهرسازی از محل فروش اراضی این میزان اعتبار تامین می شود.
وی افزود: در بخش تعاونی های مسکن مهر استان مشکلات فراوانی وجود دارد،زیرا در این بخش شاکیان روزانه مراجعات فراوانی به معاونت عمرانی دارند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری نیز اظهار داشت: احداث 6هزار و 100 واحد مسکن مهر در استان تحت تعهد این اداره کل است.
سید عباس جزایری گفت: تاکنون پنج هزار واحد از این تعداد تکمیل و تحویل متقاضیان شده است.
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: از ابتدای اجرای طرح مسکن مهر، شرکت های تعاونی برای ساخت واحد مسکونی بدون تخصص تشکیل و اقدام بکار کرده و ضربه بزرگی بر پیکره مالی مردم وارد کردند.
محسن حیدری در گفت وگو با گزارشگر ایرنا اظهار داشت: شرکت های تعاونی تخصص، اجرا و هدایت انجام طرح های مسکن مهر را نداشتند.
به گفته وی، به دلیل اینکه از همه نقاط شهر و روستایی و با فرهنگ های متفاوت به خصوص افرادی بیگانه با فرهنگ آپارتمان نشینی در شهرک های تازه تاسیس ( شهرک های اغماری) ساکن می شوند، آسیب های اجتماعی و فرهنگی در این شهرک ها پیش می آید.
حیدری ادامه داد: در استان در بخش پیگیری مشکلات و به انجام رساندن طرح مسکن مهر طی دو سال اخیر تلاش های خوبی صورت گرفته است.
استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در نشست بررسی تعاونی ها مسکن مهر در شهرکرد اعلام کرد:یک شعبه حقوقی برای رفع مشکلات شرکت های تعاونی در استان فعال شده که با توجه به زمانبر بودن پرونده ها در این شعبه ، اختصاص یک شعبه خاص پرونده های کیفری بررسی مشکلات شرکت های تعاونی مسکن مهر در استان ضروری است.
قاسم سلیمانی دشتکی گفت: هم اکنون 6شرکت تعاونی مشکل دار در استان شناسایی شده است ،که رفع مشکلات این شرکت های تعاونی باید در دستور کار و اولویت دستگاه های مجری از جمله دادگستری، تعاون، کار ورفاه اجتماعی و مسکن وشهرسازی قرار گیرد.
استاندار چهارمحال وبختیاری گفت:هم اکنون در این شرکتهای تعاونی مشکلات اجتماعی از جمله مطالبه وجه بیشتر از متقاضیان مسکن مهر، عدم واگذاری مسکن به متقاضیان ازسوی هیات مدیره وجود دارد، که این مشکلات ادامه روند کار فعالیت این شرکت های تعاونی را با مشکل مواجه کرده است.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید