کنترل بیولوژیک در ۵۰ هزار هکتار از مزارع کشور | اتاق خبر
کد خبر: 353903
تاریخ انتشار: 3 تیر 1395 - 06:23
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در ۵۰ هزار هکتار از مزارع کشور از کنترل‌های بیولوژیکی استفاده شود.

اتاق خبر: محمدعلی باغستانی در مراسم رهاسازی زنبور تریکوگراما در ۶۰ هکتار از شالیزارهای روستای گالشکلا بخش بهنمیر بابلسر، اظهار کرد: مهم‌ترین وظیفه سازمان حفظ نباتات، تامین امنیت غذایی است.

وی با بیان اینکه غذا باید به اندازه کافی و سالم تولید شود و در دسترس همگان باشد، تصریح کرد: حدود ۴۰ درصد از بخش کشاورزی به وسیله آفات و علف‌های هرز آسیب می‌بیند که با مدیریت مناسب، این خسارات می‌تواند حدود پنج تا هشت درصد کاهش یابد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه سم مهم‌ترین ابزار مبارزه با آفات است خاطرنشان کرد: در حال حاضر نمی‌توان استفاده از سموم را به طور کامل از بخش کشاورزی حذف کرد.

باغستانی با بیان اینکه میزان استفاده از سم در ایران در مقایسه با جهان زیاد نیست، گفت: درباره میزان استفاده سم در ایران بزرگ‌نمایی شده است.

وی با اشاره به اینکه در ایران به ازای هر هکتار حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ گرم سم استفاده می‌شود، درحالی که این رقم در کشورهای دیگر ۱۰۰۰ گرم در هر هکتار است، تصریح کرد: هیچ سم غیرمجازی در ایران استفاده نمی‌شود، دنیا به سمت استفاده از سمومی می‌رود که میزان استفاده از آنها در هر هکتار پایین باشد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به مدرن شدن استفاده از آفت‌کش‌ها، اظهار کرد: یکی از روش‌هایی که استفاده از سموم را کاهش داده است، استفاده از روش‌های بیولوژیکی است.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور تاکید کرد: استفاده از این روش‌ها طرحی بسیار مهم برای وزارت جهاد کشاورزی در حوزه اقتصاد مقاومتی است.

باغستانی در پایان با بیان اینکه در ۵۰ هزار هکتار از مزارع کشور از کنترل‌های بیولوژیکی استفاده شود، گفت: از وزیر کشاورزی درخواست شده است تا مبارزه بیولوژیکی از طریق یارانه کشاورزی انجام شود تا هزینه کمتری برای کشاورزان داشته باشد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید