ضرب‌الاجل برای کاهش نرخ سود تسهیلات | اتاق خبر
کد خبر: 353937
تاریخ انتشار: 3 تیر 1395 - 10:02
بانک مرکزی: بانک‌ها به موقع وارد عمل شوند
تداوم رکود در اقتصاد و وجود مشکلات عدیده در حوزه تولید و صنعت کشور که بخشی از آن به موضوعات پولی و بانکی برمی‌گردد، باعث شده سیاست‌ها و اقداماتی که از سوی سیاست‌گذاران اقتصادی و پولی کشور اتخاذ می‌شود، بیشتر حول محور تولید و صنعت باشد.

به گزارش اتاق خبر، مسئولان اقتصادی و بانکی کشور، در تلاشند از این طریق بتوانند بخشی از مشکلات این بخش اثرگذار در اقتصاد را بکاهند و زمینه خروج رکود از اقتصاد را فراهم کنند. در راستای همین سیاست‌ها و اقدامات هم، در جلسه مشترک مدیران عامل بانک‌ها و استانداران که عصر روز سه‌شنبه با حضور وزیر کشور و رییس کل بانک مرکزی برگزار شد، مشکلات بخش تولید و اقداماتی که باید برای رفع چالش‌های تولید و صنعت کشور و افزایش حمایت‌های بانکی انجام شود، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


دقت در اولویت‌بندی پرداخت تسهیلات
در این نشست، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، از بانک مرکزی و مدیران بانکی خواست تا در توزیع منابع، نظر استانداران و مسئولان استانی لحاظ شود و در اولویت‌بندی پرداخت تسهیلات تصمیم‌گیری‌ها دقیق‌تر باشد. وی تاکید کرد بانک‌ها با وجود مشکلاتی که دارند بزرگترین پیشران اقتصادی کشور هستند. از این‌رو انحراف در استفاده از منابع بانکی موجب اتلاف سرمایه‌ها می‌شود که باید این موضوع مدیریت شود. وزیر کشور خواستار تصمیم‌گیری‌های دقیق‌تر درباره اولویت‌بندی در پرداخت تسهیلات در چارچوب مقررات و منابع فعلی شد و پیشنهاد کرد کارگروه مشترکی بین ۳ استان پایلوت اقتصاد مقاومتی و مدیران بانکی یعنی لرستان، آذربایجان‌شرقی و کرمان، برای پیگیری مشکلات واحدهای تولیدی این ۳ استان تشکیل شود.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی وی بر تسهیل و روان‌سازی واحدهای تولیدی مورد نظر استانداران ۳ استان و نیز توجه بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به ۳۰ طرح سرمایه‌گذاری در استان‌های یادشده تاکید کرد و گفت: این طرح‌ها توجیه اقتصادی داشته و کالاهای آنها نیز بازار مصرف دارد. وزیر کشور خاطر نشان کرد: من ماهانه درباره پیشرفت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در این استان خدمت رهبر معظم انقلاب و رییس‌جمهوری گزارش ارائه می‌کنم و انتظار دارم بانک‌ها با همه مشکلاتی که دارند، این مسائل را که قابل حل است، مورد توجه قرار دهند.

 


حمایت از صنایع کوچک؛ اولویت امسال نظام بانکی
در ادامه این نشست ولی‌اللـه سیف، رییس کل بانک مرکزی هم با اشاره به این موضوع که تلاش می‌کنیم از استفاده غیربهینه از منابع محدود نظام بانکی جلوگیری شود، ۲ اولویت اصلی نظام بانکی کشور در سال ۹۵ را «حمایت از صنایع کوچک و متوسط و تامین سرمایه در گردش برای بنگاه‌های اقتصادی» اعلام و تاکید کرد: نظام بانکی باید کمک کند خط تولید واحدهای کوچک و متوسطی که مشکل نقدینگی دارند رونق یابد. همچنین واحدهایی که مشکل ساختاری دارند نیز باید ساختار خود را اصلاح کنند. وی ادامه داد: کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان‌ها نباید به محلی تبدیل شود که همه بنگاه‌های کوچک و متوسط برای دریافت تسهیلات به آنجا مراجعه کنند.
رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک‌ها درصد زیادی از درخواست‌های تسهیلات بنگاه‌های کوچک و متوسط را با تشخیص خود، بررسی می‌کنند و پاسخ می‌دهند افزود: «کسانی باید به کارگروه مراجعه کنند که اختلاف نظری با بانک پیدا کرده‌اند؛ همچنین واحدی که باید تسهیلات بگیرد به مرجع بالاتر ارجاع شود تا سرعت پاسخگویی و رسیدگی به درخواست‌ها بالا رود. » رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: باید درک مشخص از مسئولیت‌ها در سال ۱۳۹۵ ایجاد شود و نظام بانکی باید از نظر استان‌ها درباره اولویت تسهیلات آگاه باشد.
وی خاطر نشان کرد: تمرکز ما بر تصمیم اخیر برای اختصاص ۱۰ درصد تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از همه امکانات است تا نقطه عطفی برای روند تولید باشد. سیف ادامه داد: می‌توان بنگاه‌های کوچک و زودبازده را با تخصیص ۱۰ درصد از منابع به حرکت درآورد و اشتغال را در این بنگاه‌ها پایدار کرد. رییس کل بانک مرکزی گفت: البته یکی از شروط برای بنگاه‌هایی که تامین مالی می‌شوند، این است که برای محصولات خود بازار مصرف داشته باشند.


بانک‌ها نرخ سود تسهیلات را کاهش دهند
سیف در بخش دیگری از صحبت‌هایش در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران، این دیدگاه که کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی منجر به آزادسازی بخشی از سپرده‌ها شده و سبب نقدینگی بیشتر در جامعه می‌شود را رد کرد و افزود: نرخ سود بانک‌ها با وجود کاهش، نسبت به نرخ تورم همچنان مثبت است. وی با بیان اینکه ما برای دهه‌های طولانی نرخ سود منفی را تجربه کردیم اما سپرده‌ها از سیستم بانکی خارج نشد گفت: اقتصاد، نرخ تورم ۳۰ درصدی را تجربه کرد که در آن زمان نرخ سود ۲۵ درصد و به نسبت تورم منفی بود. رییس کل بانک مرکزی افزود: در شرایطی که تورم به زیر ۱۰ درصد رسیده، نرخ سود سپرده‌های بلندمدت یکساله ۱۵ درصد است یعنی شرایط همچنان به نفع سپرده‌گذار است.
سیف گفت: کاهش نرخ سود سپرده‌ها در مسیری است که اقتصاد ایران آن را طی می‌کند و یکی از الزام‌های کاهش نرخ تورم، همین کاهش سود سپرده‌هاست که بانک‌ها اقدام کردند. ما از گذشته کاهش نرخ سود بانکی را پیش‌بینی می‌کردیم و معتقد بودیم نیازی به کاهش دستوری آن نیست زیرا نخستین چیزی که از کاهش تورم تاثیر می‌گیرد، نرخ سپرده است. سیف گفت: متعاقب این تصمیم در آینده نزدیک شاهد کاهش نرخ سود تسهیلات خواهیم بود؛ البته بانک مرکزی نظارت لازم را دارد و اگر بانک‌ها به موقع واکنش مثبتی نسبت به سود تسهیلات نشان ندهند ممکن است بانک مرکزی ورود کند و سقف تعیین شده قبلی را برای نرخ سود تسهیلات تغییر خواهد داد.


احتمال ادغام چند بانک کوچک
سیف در پاسخ به پرسشی درباره طرح ادغام بانک‌ها نیز گفت: بر اساس برنامه بانک مرکزی، تعیین حداقل استانداردها برای بانک‌ها در دست تهیه است که پس از تدوین به بانک‌ها ابلاغ و به آنها مهلت معینی داده می‌شود تا به استانداردهای مورد نظر دست یابند، در غیر این صورت به طور داوطلبانه برای ادغام با دیگر بانک‌ها به بانک مرکزی اعلام می‌کنند و بانک مرکزی پس از بررسی، نظر خود را اعلام می‌کند. سیف خاطرنشان کرد: عواملی چون نسبت کفایت سرمایه، نسبت دارایی‌ها، منابع و ذخایر بانکی در ضوابط لحاظ خواهد شد. مقام ارشد حوزه پولی و بانکی کشور درباره اینکه آیا همانند ابتدای انقلاب شاهد ادغام بانک‌ها خواهیم بود، گفت: قدر مسلم اینطور نیست؛ بلکه یکسری بانک‌های بزرگ دولتی یا خصوصی شده که ساختار بزرگ و قابل قبولی دارند، باقی می‌مانند و بانک‌های کوچکتر مدنظر است. رییس کل بانک مرکزی ایران درباره آخرین وضعیت آزاد شدن دارایی‌های ایران پس از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفت: پرداخت اقساط دارایی‌های بلوکه شده مربوط به پیش از اجرای برجام بود و اکنون همه حساب‌های بانک مرکزی در کشورهای مختلف آزاد است. سیف درباره وصول طلب ایران از هند گفت: فکر می‌کنم حدود ۵۰ درصد از مطالبات ما از هند وصول شده است.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید