خسارت سیل‌های بهار 95 در استان سمنان 276 میلیارد ریال اعلام شد | اتاق خبر
کد خبر: 354040
تاریخ انتشار: 3 تیر 1395 - 22:33
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سمنان گفت: میزان خسارت سیل‌های فصل بهار 95 در این استان حدود 276 میلیارد ریال برآورد شده است.

اتاق خبر:احمد طاهری روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: بارش های مقطعی در 2 دوره خسارت‌های قابل توجه به بخش های مختلف استان سمنان وارد کرد که در مقطع اول 176 میلیارد ریال و در مقطع دیگر 100 میلیارد ریال خسارت داشت.
وی با اشاره به اینکه عمده خسارت سیل های فصل بهار 95 در استان سمنان ناشی از بارش های مقطعی و محلی متاثر از تغییر اقلیم بود، افزود: بیشترین خسارت این سیل‌ها به تاسیسات زیربنایی، بخش‌های مسکونی، معیشتی، کشاورزی و صنعتی بوده است.
طاهری گفت: خسارت سیل های بهار 95 به بخش های زیرساختی شامل خسارت به شبکه توزیع آب، برق و مخابرات، افتادن تیرهای برق و قطعی برق بوده است.
** بررسی خسارت حوادث طبیعی در سه بخش
وی با اشاره به بررسی خسارت 10 نوع حادثه طبیعی در طول 18 سال در استان سمنان و تقسیم پیامدهای حوادث به سه گروه، گفت: در گروه اول، حوادثی هستند که با برنامه‌ریزی‌های قبلی و مجموعه اقداماتی، سیر نزولی داشته‌اند مانند آتش سوزی‌ها که با تامین تجهیزات مهار آتش و آموزش جوامع محلی، کاهش داشته و نشان از موثر بودن اقدامات و برنامه‌های قبلی دارد.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سمنان درباره گروه دوم حوادث و تاثیرات آن گفت: برخی حوادث روند ثابت یا افزایش منظم داشته‌اند که نشان می دهد اقدامات مربوط به این حوادث باید با توجه و تمرکز بیشتری ادامه یابد.
وی ادامه داد: در گروه سوم نیز برخی حوادث سیر صعودی داشتند که خشکسالی و سیل مهمترین این حوادث هستند که در استان سمنان به شدت روند افزایشی دارند و ناشی از تغییر اقلیم رخ می دهند.
طاهری تصریح کرد: سیر افزایشی خشکسالی و سیل در استان سمنان بیانگر این نکته است که اگر خود را با شرایط این حوادٍث، سازماندهی نکنیم و برنامه‌ریزی لازم را نداشته باشیم، استان سمنان دچار مشکلات جدی می شود.
وی گفت: تامین آب برای بلندمدت، ایمن سازی زیرساختها و منازل، بخشهای کشاورزی، باید به صورت جدی در دستور کار و اولویت برنامه‌ها قرار گیرد، در غیر این صورت باید انتظار خسارت های بیشتر و جدی تری در آینده را داشته باشیم.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سمنان با اعلام هشدار شدید درباره خسارات و آسیب حوادث خشکسالی و سیل گفت: روند افزایشی این حوادث باید زنگ هشداری در استان سمنان باشد.
وی گفت: افزایش اینگونه حوادث در ایران و کشورهای منطقه، ناشی از پدیده تغییر اقلیم است که نیازمند رعایت تمام اصول ایمنی در برنامه‌ریزی‌های کوتاه، میان و بلندمدت در تمام امور است که در غیر این صورت باید شاهد خسارت های جدی باشیم.
طاهری تاکید کرد: سیر افزایشی قابل توجه حوادثی مانند سیل و خشکسالی در استان سمنان، نشان می دهد میزان عملکرد مقابله ای و پیشگیرانه نسبت به میزان افزایش حوادث، کمتر بوده است و زمان از اقدامات ما پیشی دارد.
وی گفت: در باره این حوادث، اگر خود را به سرعت افزایشی رخداد این حوادث نرسانیم، باید انتظار پیامدهای شدید این حوادث را در استان سمنان داشته باشیم.
وی تصریح کرد: خشکسالی پدیده ای است که به صورت مداوم و مستمر در طول سالهای اخیر رخ داده است و دیگر به عنوان حادثه ای ناخواسته در ایران محسوب نمی‌شود و کشورهای منطقه را نیز درگیر کرده است.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سمنان بر برنامه ریزی بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت برای مقابله با خشکسالی و سیل در این استان تاکید کرد.
شدیدترین بارندگی بهار 95 در استان سمنان که منجر به سیل در شهر سمنان شد 21 اردیبهشت به میزان 30 میلی متر بود که به بخشهای مختلف مسکونی، زیرساختی و تاسیساتی در شهر سمنان در حدود 150 میلیارد ریال خسارت زد.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید