نابودی ۸۸ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی قم در سال ۹۴ | اتاق خبر
کد خبر: 354128
تاریخ انتشار: 4 تیر 1395 - 10:50
مدیرکل منابع طبیعی استان قم با اشاره به اینکه ۱۲ نقطه بحرانی در استان شناسایی شده است، گفت: در سال ۹۴ حدود ۸۸ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی قم طعمه حریق شد و خسارت ۱۰۳ میلیون تومانی بر استان تحمیل کرد.

به گزارش اتاق خبر، سیدمحمد تقی سجادی با بیان اینکه حفظ منابع طبیعی تنها وظیفه یک دستگاه نیست اظهار داشت: مناطق بحرانی در استان قم در 12 نقطه قرار دارد که شامل 7 محدوده در بخش خلجستان، 3 محدوده در بخش کهک و 2 محدوده در بخش خلجستان است.

به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم، بسیاری از مناطق بحرانی استان مراتع و فضاهای جنگلی طبیعی یا دخیره‌گاه‌ها هستند.

وی ادامه داد: آتش‌سوزی‌های رخ داده در سال گذشته در یکی از ذخیره گاه‌های ژنتیکی، جنگل بادامچه منطقه حفاظت شده پلنگ دره و بوته زارهای مناطق کوهستانی استان بوده که عمدتا مناطق درجه 1 یا 2 هستند.

سجادی با اشاره به دلایل آتش‌سوزی رخ داده در منابع طبیعی استان گفت: علت این آتش‌سوزی‌ها عمدی، عوامل انسانی، خطوط ریلی وغیره است نکته قابل توجه در این آتش سوزی‌ها از بین رفتن منابع طبیعی، خاک و گردشگاه‌های طبیعی است که هزینه‌های زیادی را بر استان تحمیل می‌کند.

وی با بیان اینکه آتش سوزی‌ در سال 94 حدود 88 هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی را در برگرفته است خاطرنشان کرد: خوشبختانه همه موارد قبل ازاینکه غیرقابل کنترل شود اطفا شد، البته عمده مناطقی که دچار حریق شدند مناطق صعب العبوری هستند که دسترسی سخت است.

به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم، خسارت ریالی حاصل از آتش سوزی‌های سال گذشته در مراتع و منابع طبیعی استان بالغ بر 103 میلیون تومان برآورد شده است.

وی با اشاره به اینکه 6 اکیپ مردمی برای اطفا حریق در بخش‌های استان تشکیل شده است اظهار داشت: در مواردی که نیازمند حضور آتش نشانی در بخش‌ها و شهرهای تابعه استان است همکاری‌های لازم صورت بگیرد.

منبع: تسنیم

 

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید