کاهش ۷۵ درصدی سهم هر ایرانی از آب سالم | اتاق خبر
کد خبر: 354196
تاریخ انتشار: 4 تیر 1395 - 20:14
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم با اشاره به بحران عمیق و جدی آب در کشور و به ویژه در استان قم گفت: سهم هر ایرانی از آب سالم طی نیم‌قرن گذشته بیش از ۷۵ درصد کاهش یافته است.

به گزارش اتاق خبر  به نقل از شرکت آب و فاضلاب استان قم، عبدالحمید توکلی بینا قبل از ظهر جمعه هم‌زمان با چهارمین روز از هفته صرفه‌جویی در مصرف آب که با عنوان «آب، آموزه‌های دینی و ارتقاء آگاهی‌های عمومی» نام‌گذاری شده، در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه قم در سخنانی با بیان اینکه امروز دنیا دچار بحران عمیق کم‌آبی شده است، گفت: کشور ایران نیز از این بحران مستثنی نیست و استان قم هم به شدت با این چالش بزرگ مواجه است.

وی با اشاره به خشکسالی‌های اخیر در استان قم ابراز داشت: رودهای خشک و خالی از آب، بیابان‌های خشک و بی‌آب و علف و ریز گردها از آثار بحران گسترده آب در استان قم طی سال‌های اخیر است.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه بهداشت، امنیت، سلامت و حیات درگرو آب است، گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید ما حیات همه چیز را از آب آفریدیم پس وظیفه ما صیانت از زندگی، سلامت و امنیت خود و جامعه است.

وی با اشاره به اینکه سهم هر ایرانی از آب سالم و دسترس طی نیم‌قرن گذشته بیش از ۷۵ درصد کاهش یافته است، گفت: این اتفاق به دلیل کاهش بارش‌ها و افزایش جمعیت افتاده است.

هیچ منبع آبی غیر از سرشاخه‌های دز در نزدیک قم وجود ندارد

توکلی بینا با اشاره به تمهیدات وزارت نیرو برای مقابله با خشکسالی و کمبود آب در قم، اظهار داشت: اجرای پروژه‌های سرشاخه‌های دز از جمله اقداماتی است که در راستای تأمین آب قم انجام گرفته است.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه این پروژه قرار بود تا سال ۱۴۲۰ نیاز آبی استان قم را برطرف کند، تصریح کرد: متأسفانه با توجه به افزایش دما، افزایش جمعیت و مصرف بی‌رویه آب در خوش‌بینانه‌ترین حالت ۱۵ سال زودتر افق این طرح به پایان می‌رسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم یادآور شد: به همین دلیل باید برنامه‌ریزی دیگری برای تأمین آب استان انجام شود که تاکنون هیچ منبع آبی دیگری در نزدیک استان وجود ندارد.

وی با اشاره به آیات قرآن، بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف و پرهیز از اسراف تأکید کرد و گفت: اگر به آیات قرآن عمل کنیم می‌توانیم بر بحران عمیق و گسترده کم‌آبی فائق آییم.

لزوم تغییر در رفتار و نگرش نسبت به مصرف آب

توکلی بینا اصلاح الگوی مصرف و افزایش بهره‌وری را اقدام عملی در راستای اقتصاد مقاومتی دانست و ابراز داشت: قطعاً با دقت در مصرف آب و با مقادیری کمتر از مصرف کنونی می‌توانیم زندگی بسیار خوب، بانشاط و سلامتی داشته باشیم.

وی لزوم تغییر در رفتار و نگرش نسبت به مصرف آب را مهم توصیف کرد و گفت: همان‌طور که سبک زندگی ما در تابستان و زمستان تفاوت دارد باید و سبک زندگی ما در مصرف آب نیز تغییر پیدا کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به اینکه استان قم ۱۲ سال با خشکسالی دست به گریبان است، گفت: استفاده از ابزار کاهنده مصرف یک راه بسیار ساده برای اصلاح الگوی مصرف و کاهش مصرف است.

وی تأکید کرد: اگر امروز ما در راستای اصلاح الگوی مصرف گام برنداریم و یکدیگر را به این امر معروف توصیه نداشته باشیم قطعاً چالش‌های عمیق و جدی برای خود و خانواده‌مان در عصر امروز و آینده رقم خواهیم زد.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید