زنگ ها برای برکناری رهبرحزب کارگر به صدا درآمد | اتاق خبر
کد خبر: 354252
تاریخ انتشار: 5 تیر 1395 - 04:55
منابع انگلیسی عصر جمعه از افزایش شمار نمایندگان معترض به عملکرد ضعیف جرمی کوربین در جریان کارزار تبلیغاتی ماندن در اتحادیه اروپا خبر دادند و گفتند که آنها خواستار کناره گیری وی از قدرت شده اند.

اتاق خبر - همزمان با انتشار نتایج همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، نمایندگان شورشی حزب کارگر که از مدت ها پیش به دنبال برکناری جرمی کوربین از رهبری این حزب بوده اند، فرصت را غنمیت شمرده و به بهانه عملکرد ضعیف و شکست سیاسی وی در طرفداری از ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا، خواهان استعفایش شدند.
«مارگرات هوج» و «ان کافی» نمایندگان ارشد حزب کارگر روز جمعه اعلام کردند که در نامه ای به رئیس پارلمانی حزب کارگر خواستار عدم رای اعتماد به رهبری جرمی کوربین شده اند.
«هلن گودمن» وزیر پیشین کار و امور بازنشستگی نیز در گفت وگو با نشریه خبری ایندیپندنت گفت: ما نیازمند یک طرح عملیاتی هستیم که قابل اجرا باشد. طرحی که بتواند میان ایدئولوژی بازاری و تخیلی مسیر درست را طی کند.
وی افزود: ما همچنین نیازمند یک رهبر جدید برای حزب کارگر هستیم که اینرا مسئولیت را بر عهده بگیرد چون حقیقتا جرمی کوربین این کاره نیست.
«سیوبهاین مکدونا» نیز یک نماینده ارشد از حزب کارگر نیز ضمن اعلام اظهاراتی مشابه به ایندیپندنت گفت: ما نیازمند تغییرات اساسی در کشور هستیم - یک دولت جدید - این درحالی است که جرمی کوربین سد راه شده است.
پیش از این یک نماینده پارلمانی حزب کارگر روز جمعه در گفت و گو با دیلی تلگراف گفته بود: کوربین باید برود. این همه پرسی نشان داد که او حتی از منتقدینش هم ضعیف تر است.
وی افزود: حتی آنهایی که طرفدار کوربین بوده اند متوجه شده اند که او برای این شغل مناسب نیست. او حتی نمی تواند در رای دهندگان طرفدار حزب کارگر انگیزه ایجاد کند چه برسد به اینکه در سایرین انگیزه بیافریند.
اما کوربین حملات سیاسی علیه خود را رد کرده و گفت باور ندارد که در چنین روزی مورد حمله قرار گرفته است.
وی در گفت وگو با شبکه اسکای نیوز تصریح کرد که قصد کناره گیری از رهبری حزب کارگر را ندارد و تلاش خواهد کرد تا شکاف میان جامعه را ترمیم کند.
منابع انگلیسی می گویند که دفتر حزب کارگر صبح روز جمعه دستورالعملی را برای نمایندگان پارلمانی این حزب صادر کرده و از آنها خواسته تا به رسانه ها بگویند که کوربین «تنها شخصیتی است که می تواند کشور را دوباره متحد کند؛ چون او می تواند با هر دو جناح تعامل کند»
با این حال منابع نزدیک به حزب کارگر از افزایش فشارها و احتمال کودتا علیه کوربین خبر می دهند.
در صورتی که این فشارها علیه کوربین منجر به استعفای وی از رهبری حزب کارگر شود، انگلیس برای اولین بار در تاریخ معاصر رهبران دو حزب بزرگ سیاسی اش را از دست خواهد داد و با یک بحران جدی سیاسی مواجه خواهد شد.
دیوید کامرون نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار انگلیس روز جمعه در واکنش به رأی غیرمنتظره مردم کشورش به خروج از اتحادیه اروپا در جریان همه‌پرسی تاریخی روز پنجشنبه، اعلام کرد که از مقامش استعفا خواهد داد.
بر اساس رویه قانونی در چنین شرایطی اسقف اعظم کلیسای انگلیس که اکنون مسئولیت آن را «جاستین ولبی» برعهده دارد، سرپرستی دولت را بر عهده خواهد گرفت.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید