حزب شین فین خواستار اتحاد دوباره ایرلند شد | اتاق خبر
کد خبر: 354289
تاریخ انتشار: 5 تیر 1395 - 09:51
جمهوری ایرلند نپذیرفت
«مارتین مک گینس» معاون وزیر اول ایرلند شمالی و از مقام های ارشد حزب شین فین، روز جمعه درخواست این حزب برای برگزاری یک همه پرسی با هدف خروج ایرلند شمالی از بریتانیا و پیوستن به جمهوری ایرلند را اعلام کرد که مورد موافقت نخست وزیر جمهوری ایرلند قرار نگرفت.

اتاق خبر - به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مک گینس در این رابطه گفت: دولت انگلیس هم اکنون دیگر صلاحیت بیان دیدگاه های ایرلند شمالی در مذاکرات آتی با اتحادیه اروپا را ندارد و من بر این باورم که ناگزیر به برگزاری یک همه پرسی برای تعیین خطوط مرزی خواهیم شد.
وی افزود: پیامدهای برگزیت برای مردم جزیره ایرلند و اقتصاد ما بدون شک عظیم است.
با این حال این درخواست معاون وزیر اول ایرلند شمالی مورد موافقت « آرلین فاستر » وزیر اول این کشور و «اندا کنی» نخست وزیر جمهوری ایرلند قرار نگرفت. اندا کنی در پاسخ به این اظهارات گفت که در حال حاضر مسائل جدی تری وجود دارد.
نخست وزیر ایرلند روز جمعه بلافاصله پس از اعلام نتایج همه پرسی برگزیت، در یک نشست اضطراری با حضور مقام های کابینه دولت حضور یافته و ماحصل این نشست، یک برنامه جامع بود که تمام اقدام های لازم در زمینه تجارت، سرمایه گذاری و روابط آینده با بریتانیا در آن به تفضیل آورده شده بود.
جمهوری ایرلند که گاه با نام ایرلند جنوبی هم شناخته می شود، سریع ترین رشد اقتصادی در میان کشور های اتحادیه اروپا را دارد و با این حال به علت همجواری با بریتانیا، برگزیت بیشترین تاثیر را بر اقتصاد و تجارت این کشور خواهد گذاشت.
56 درصد مردم ایرلند شمالی در همه پرسی روز پنجشنبه با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) مخالفت کردند. این در حالی است که به طور عمده آرای مردم انگلیس و ولز ورق را به نفع حامیان خروج برگرداند.
«نیکولا استرجن» وزیر اول اسکاتلند نیز پیش از این از احتمال برگزاری همه پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا خبر داده و گفته بود که مقدمات قانونی این کار در دست تهیه است.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید