افزایش معنی‌دار کشفیات قاچاق | اتاق خبر
کد خبر: 354331
تاریخ انتشار: 5 تیر 1395 - 19:18
قاچاق کالا و ارز ، نقطه مقابل تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی قرار گرفته و در این میان آذربایجان شرقی به علت مرزی بودن افزایش روز به روز و معنی دار این پدیده شوم را به عینه شاهد است.

اتاق خبر: قاچاق کالا یکی از معضلات جدی کشور به خصوص آذربایجان شرقی است که باوجود گذشت سال‌های زیاد از وعده‌های مسئولان برای مقابله با آن، ولی همچنان شاهد رونق و افزایش قاچاق کالا در آذربایجان شرقی به عنوان استانی مرزی هستیم.

معضل قاچاق تنها به شهرها و استان‌های مرزی ختم نمی‌شود، بلکه همه کشور با چالش قاچاق کالا و ارز روبه‌رو هستند، قاچاق علاوه بر آسیب به اقتصاد کشور در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و حتی امنیتی مشکلات جدی می‌تواند به همراه داشته باشد.

رکود، بیکاری جوانان، تعطیلی کارخانجات و کاهش وضعیت رفاهی جامعه نمونه‌های کوچکی از معضلات قاچاق درحوزه اقتصادی کشور هستند. تهاجم فرهنگی از طریق ورود لباس‌های قاچاق ضد اسلامی به کشور و گسترش فرهنگ غربی از معضلات جدی قاچاق درحوزه فرهنگی کشور است. متاسفانه این چالش‌ها در استان‌های مرزی بیشتر از استان‌های مرکزی به چشم می‌خورد.

سالانه ضرر و زیان زیادی به خاطر مقابله نکردن با قاچاق به کشور وارد می‌شود و تولید داخلی و اقتصاد ملی با چالش بزرگی روبه رو می‌شود که نیاز است عزم جدی و عملی در مقابله با قاچاق به وجود آید.

البته کارشناسان امر بر این باور هستند که در ایران یک اقتصاد نه چندان کارآمد جریان دارد که اصول اقتصادی در مسائل مختلف به درستی اجرا نمی‌شود و نسبت به کالاهای مختلف در بازار نیاز قابل توجهی وجود دارد که بنابراین بخشی از نیازهای داخل از طریق مبادی غیررسمی مثل قاچاق تامین می‌شود و برای همین اقتصاد مقاومتی می‌تواند راهگشا باشد.

بدون شک اجرای صحیح و کارآمد نظام قیمت گذاری، حذف قوانین دست و پاگیر در زمینه واردات کالا، تسهیل واردات از مبادی رسمی و رقابتی شدن قیمت‌ها، راه‌هایی برای حل مشکل واردات قاچاق کالا در آذربایجان شرقی است.

افزایش ۳۵ درصدی کشفیات قاچاق در آذربایجان شرقی طی سال گذشته

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز آذربایجان شرقی با ارائه آماری از کشفیات قاچاق کالا و ارز در آذربایجان شرقی طی سال گذشته گفت: ارزش کالاهای قاچاق کشف شده در آذربایجان شرقی از نظر ریالی ۳۸۰ میلیارد ریال بود.

محمود چمنی از افزایش ۳۵ درصدی کشفیات قاچاق در آذربایجان شرقی طی سال گذشته خبر داد و افزود: در سال گذشته همچنین ۲۸۱۲ پرونده قاچاق تشکیل و ۲۵۴۲ نفر در این ارتباط دستگیر شده‌اند.

وی سپس به فرهنگ سازی در خصوص مبارزه با قاچاق کالا تاکید کرد و افزود: مبارزه با قاچاق کالا نوعی حمایت از تولید داخلی است و افزایش کالای قاچاق باعث رکود اقتصادی می شود.

چمنی سپس با تاکید بر اینکه اعضای کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز آذربایجان شرقی برای ریشه کن کردن قاچاق در استان تلاش می‌کنند، ابراز داشت: برنامه های ویژه ای در استان برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز داریم که نتیجه آن باعث مبارزه جدی و عملی با قاچاق خواهد شد.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز آذربایجان شرقی افزایش قاچاق باعث بالارفتن تعداد بیکاران کشورمان می‌شود، اظهار داشت: ورود کالای قاچاق واحدهای تولیدی داخلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کشف ۲۱۰میلیارد ریال کالای قاچاق از گمرک جلفا طی۳ماه نخست ۹۵

رئیس پلیس پیشگیری از قاچاق کالای آذربایجان شرقی نیز از کشف ۲۱۰میلیارد ریال کالای قاچاق از گمرک جلفا طی سه ماه نخست سال ۹۵ خبر داد و گفت: در سه ماهه سال جاری کشف سلاح و مهمات قاچاق در استان ۶۰ درصد افزایش یافته است.

محمد صفایی سپس با اشاره به اینکه در این مدت کشف تجهیزات ماهواره ای نیز ۱۶ درصد کاهش داشته است، ابراز داشت: کشف و ضبط لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق ۲۴۸ درصد ، مواد محترقه ۱۳۰ درصد ، دارو ۸۶ درصد و لوازم خانگی ۴۸۴ درصد افزایش داشته است.

وی سپس با بیان اینکه در سه ماه نخست سال جاری کشف تجهیزات پزشکی قاچاق ۱۰۰ درصد افزایش داشته است، ابراز داشت: همچنین در این مدت منسوجات ۲۱ درصد، تجهیزات رایانه‌ای ۱۸ درصد، فرآورده‌های نفتی ۹۲ درصد ، وسایط نقلیه ۵۰ درصد، دخانیات ۹۴ درصد کاهش و میراث فرهنگی ۱۱۳ درصد، کود شیمیایی ۱۰۰ درصد و مواد خوراکی ۳۱۴ درصد افزایش داشته است.

رئیس پلیس پیشگیری از قاچاق کالای آذربایجان شرقی سپس با تاکید بر اینکه تعداد متهمان دستگیر شده درخصوص قاچاق در استان ۲۰ درصد کاهش یافته است، گفت: ارزش کالاهای قاچاق از نظر ریالی ۵۰ درصد افزایش و از نظر تعداد پرونده‌های متشکله یک و نیم درصد افزایش داشته است.

مبارزه با قاچاق کالا باعث رشد اقتصادی کشور می‌شود

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مبارزه با قاچاق کالا باعث رشد اقتصادی کشور می‌شود، اظهار داشت: مبارزه با قاچاق و عدم اجازه ورود کالاهای غیرضروری خارجی به کشور باعث تقویت تولید کالاهای داخلی و در نتیجه رشد اقتصادی کشور می شود.

محمد اسماعیل سعیدی با اشاره به اینکه دولت باید به صورت جدی و عملی برای جلوگیری از واردات بی رویه و قاچاق کالا اقدام کند، ابراز داشت: باید دولت از صادرکنندگان نیز حمایت کند و موانع صادرات نیز برطرف شود چراکه افزایش صادرات باعث رونق واحدهای تولیدی کشورمان می شود.

وی با تاکید بر اینکه واردات بی رویه کالا و قاچاق باعث شده تا تولید داخلی ضربه بخورد، افزود: بدون شک قاچاق نقطه مقابل اقتصاد ملی و مقاومتی است و افزایش قاچاق در کشور باعث کاهش تولید داخلی می شود.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس سپس با اشاره به اینکه سالانه شاهد قاچاق ۲۷ میلیارد دلاری کالا و ارز به کشور هستیم، گفت: این میزان قاچاق اقتصاد کشورمان را تهدید می کند و بدون شک ورود هر کالای قاچاق به کشور برابر با بیکاری یک کارگر واحد تولیدی است.

سعیدی سپس ادامه داد: افزایش آمار قاچاق در استان نگران کننده است و به همین دلیل باید از تمامی ظرفیت های استان برای مبارزه با پدیده قاچاق استفاده شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی سپس گفت: باید تمام مدیران و مسئولان دولتی در استان به خصوص اعضای کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا توجه ویژه ای به بحث مقابله با قاچاق داشته باشند.

نامگذاری سال جاری با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی مقام معظم رهبری نقشه اصلی راه برای مدیران و مسئولان کشور است تا بر این اساس ضمن حمایت از تولید ملی و مبارزه با قاچاق، سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی که مبتنی بر تولیدات ملی است فراهم شود که البته این امر بدون مشارکت و همراهی خود مردم امری ممکن نیست.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید