اصلاح تعرفه ها سهم ارتباطات را در سبد هزینه خانوار کاهش می دهد | اتاق خبر
کد خبر: 354561
تاریخ انتشار: 6 تیر 1395 - 10:07
سخنگوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:تعرفه های ارتباطی اصلاح شده به نحوی است که در مجموع نه تنها سبد هزینه خانوارها افزایش نیابد، بلکه سهم ارتباطات در این سبد با کاهش نیز روبرو خواهد شد.

اتاق خبر:محمد رضا فرنقی زاد گفت: سقف تعرفه دیتای تلفن همراه نیز 20 درصد پایین آمده و از 0.5 به 0.4 ریال کاهش یافته و به نظر می رسد، با توجه به روند رو به رشد استفاده از اینترنت و تغییر رویکرد مردم در این بخش برای استفاده از ابزارهای ارتباطی، این اصلاح تعرفه ها در مجموع به نفع مشترکان خواهد شد.
مدیرکل مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارتخانه مزبور، اصلاح تعرفه هزینه های ارتباطی همسو با تغییر رویکرد مشترکان به سمت استفاده از دیتا است و با تعرفه 45 ریال هم 70 درصد کاهش هزینه تلفن ثابت نسبت به قبل هم کدسازی در سال 93 صورت گرفت .
وی یادآور شد: پس از اجرای کدسازی در کشور در سال 93 که منجر به کاهش زیاد هزینه تلفن ثابت داخل استانی و بین استانی شد، اکنون قرار است تعرفه از 30 به 45 ریال تبدیل شود.
فرنقی زاد خاطرنشان کرد: تعرفه 45 ریال هم 70 درصد کاهش هزینه تلفن ثابت نسبت به قبل از کدسازی در سال 93 صورت گرفته، بنابراین در دولت یازدهم هزینه ارتباطات تلفن ثابت نسبت به قبل کاهش چشمگیری داشته است.
پیش از این محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به خبرنگار ایرنا خبر از افزایش قیمت تعرفه تلفن ثابت داد و گفت: تعرفه هر پالس (یک دقیقه) مکالمه با تلفن ثابت که اکنون حدود 30 ریال است، از اول تیرماه 95 با 15 ریال افزایش 45 ریال برای مشترکان محاسبه می شود.
وی افزود: افزایش قیمتی که در تعرفه تلفن ثابت اعمال خواهد شد در مقایسه با تلفن همراه که تعرفه هر دقیقه مکالمه آن اکنون 14 تا 18 برابر هر دقیقه مکالمه با تلفن ثابت است ، خیلی زیاد نیست.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود: گمان می رفت با تعرفه 30 ریالی برای هر دقیقه مکالمه با تلفن ثابت، مردم بیشتر به استفاده از تلفن ثابت روی آورند، اما چنین اتفاقی نیفتاد و تلفن ثابت با ضرر روبرو شد.
به گزارش ایرنا، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی در روزهای گذشته تعرفه زنجیره دسترسی به دیتا شامل اینترنت بین‌الملل، انتقال لایه‌های 2 و 3، دسترسی از طریق فناوری ADSL و تلفن ثابت را بازنگری کرد.
براساس گزارش روابط عمومی این سازمان، دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات گفت: بازنگری تعرفه در زنجیره خدمات اینترنت، کاهش 20 درصدی هزینه اینترنت را برای کاربر نهایی به دنبال دارد.
علی‌اصغر عمیدیان اضافه کرد: خدمات اینترنت ثابت از طریق فناوری ADSL با مصرف بیش از 2 گیگا بایت به صورت ماهانه دستکم 16 درصد کاهش تعرفه خواهیم داشت که این کاهش در بعضی موارد به 30 درصد نیز می‌رسد.
وی افزود: همزمان با تغییر تعرفه تلفن ثابت، تعرفه اینترنت پرسرعت بی سیم( ADSL )برای کاربران نهایی بین 16 تا 30 درصد کاهش پیدا کرد و کاهش قیمت اینترنت با توجه به تغییر رویکرد مردم در برقراری تماس صوتی، تأثیر بیشتری نسبت به افزایش 15 ریالی تعرفه تلفن ثابت دارد.
عمیدیان تغییر رویکرد مردم در استفاده از فناوری های ارتباطی در برقراری تماس های صوتی را یادآور شد و خاطرنشان ساخت: امروز استفاده از اینترنت افزایش پیدا کرده به نحوی که کاربران برای تماس های صوتی نیز از نرم افزارهای اینترنتی استفاده می کنند.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید