آغاز بارگیری سکوی فاز 21 پارس جنوبی از یارد تاسیسات دریایی خرمشهر | اتاق خبر
کد خبر: 354563
تاریخ انتشار: 6 تیر 1395 - 10:18
عملیات بارگیری سکوی فاز 21 پارس جنوبی با ظرفیت تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز روز شنبه در آیینی با حضور جمعی از مسئولان نفتی کشوری و استانی از یارد خرمشهر آغاز شد.

اتاق خبر:مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران در آیین بارگیری سکوی 2 هزار و 700 تنی فاز 21 پارس جنوبی از یارد خرمشهر در جمع خبرنگاران گفت: برای ساخت این سکو 250 میلیون دلار هزینه شده که بهره گیری از توان تخصصی نیروهای داخلی، میزان زیادی صرفه جویی ارزی به همراه داشته است.
وی با بیان اینکه این سکو ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب گاز را دارد، اظهار کرد: برای ساخت این سکوی گازی بیش از هفت میلیون نفر ساعت کار انجام شد.
وی با اشاره با اینکه این شرکت توان و ظرفیت ساخت همزمان 20 سکو را دارد، گفت: در راستای اشتغالزایی و بهره گیری حداکثری از توان مهندسی نیروها به ویژه نیروهای بومی، بومی سازی دانش فنی طراحی و ساخت سکوهای نفتی در دستور کار این شرکت قرار دارد.
رحمانی افزود: امسال تاکنون 2 سکوی نفتی بارگیری شده و در 2 ماه آینده 2 سکو و تا پایان امسال نیز یک سکوی نفتی به مقصد پارس جنوبی بارگیری می شود.
وی گفت: تنها در ساخت و تامین برخی قطعات از قطعات خارجی استفاده شد که فعال شدن قطعه سازان داخلی در ساخت این سکوها ضروری است.
مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران در ادامه اظهار کرد: تلاش شده در حد امکان از نیروهای بومی منطقه در این سایت به کار گیری و در صورت نبود متخصص، از ظرفیت نیروهای غیر بومی استفاده شود.
عملیات بارگیری سکوی 19 A فاز 19 پارس جنوبی با ظرفیت 500 میلیون فوت مکعب از یارد خرمشهر نیز شنبه 29 خردادماه آغاز شده بود.
مدیر پروژه فاز 19 پارس جنوبی در حاشیه آیین بارگیری سکوی فاز A19 پارس جنوبی در یارد تاسیسات دریایی خرمشهر در گفت و گو با خبرنگاران گفته بود:این سکو به وزن 2 هزار و 750 تن و ابعاد 30 در 40 متر و ارتفاع 25 متر، پس از بارگیری مهاربندی شده و پس از انتقال، در 2 هفته آینده، کار نصب آن در میدان گازی پارس جنوبی آغاز می شود.
برداشت حداکثری از میدان گازی پارس جنوبی و کاهش فاصله ایران با قطر در برداشت از این میدان مشترک از مهم ترین اولویت های وزارت نفت در دولت یازدهم است که در سه سال گذشته با بهره برداری کامل فازهای 12، 15 و 16 و نیز بخشی از فازهای 17 و 18 سبب افزایش ظرفیت برداشت ایران از این میدان مشترک گازی شده است.
تولید گاز غنی از میدان گازی پارس جنوبی در دولت یازدهم با افزایش 169,1 میلیون مترمکعبی در روز از 235.5 میلیون مترمکعب در ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم به 404.6 میلیون مترمکعب در روز در اسفند سال 94 رسیده است. ضمن اینکه تولید میعانات گازی در میدان مشترک پارس جنوبی پارسال به 120 میلیون بشکه رسید که نسبت به تولید 104 میلیون بشکه‌ای در سال 93 از رشد 15 درصدی برخوردار بوده است.
علی اکبر شعبانپور مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس چندی پیش سال 95 را سال پنج فازی پارس جنوبی اعلام کرده بود، زیرا پنج فاز استاندارد (فاز 19 معادل 2 فاز استاندارد، فازهای 20 و 21 و بخشی از فازهای 17 و 18) در طول یک سال که در تاریخ صنعت نفت بی سابقه خواهد بود به صورت رسمی بهره برداری می شوند.

منبع:ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید