برگزیت صادرات اسپانیا به انگلیس را با خطر مواجه کرده است | اتاق خبر
کد خبر: 354631
تاریخ انتشار: 6 تیر 1395 - 14:59
اسپانیا در سال گذشته بیش از 18 میلیارد یورو کالا به انگلیس صادر کرد، فروشی که با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) می‌ تواند صادرات اسپانیا به این کشور را با خطر جدی مواجه کند.

اتاق خبر - بر اساس آخرین اطلاعات وزارت اقتصاد اسپانیا، انگلیس پس از آلمان، فرانسه و ایتالیا چهارمین شریک تجاری اسپانیا می‌ باشد و فروش به انگلیس تقریبا 8 درصد صادرات اسپانیا را تشکیل می‌ دهد، سهمی که می‌ تواند در صورت ورود انگلیس به بحران یا ایجاد یک سیستم گمرکی، کاهش یابد .
این گزارش حکایت از آن دارد که بین ماه های ژانویه و آوریل، انگلیس معادل 6 میلیارد و 613 میلیون یورو کالا از اسپانیا وارد کرده که اکثر آن، ماشین آلات، خودرو و محصولات کشاورزی و مواد غذایی بودند.
بر خلاف آنچه که با آلمان - نخستین شریک تجاری اسپانیا - رخ می‌ دهد، وضعیت اسپانیا با انگلیس در یک مازاد تجاری قرار دارد زیرا واردات اسپانیا (3 میلیارد و 704 میلیون یورو تا ماه آوریل)، تقریبا نیمی از صادرات را تشکیل می‌ دهد افزون بر اینکه این مازاد تجاری نسبت به همین زمان در سال گذشته 1.3 درصد افزایش داشته است .
از نظر بریتانیایی ها، اسپانیا هشتمین شریک تجاری که به عنوان تامین کننده و چه به عنوان مشتری این کشور است .
بر اساس آمار وزارت بازرگانی، اسپانیا دومین کشوری است که پس از آمریکا، بیشترین سرمایه گذاری ها را در انگلیس انجام می‌ دهد، به طوری که در سال 2014 میلادی، میزان این سرمایه گذاری ها به 62 میلیارد و 117 میلیون یورو رسید و برعکس آن نیز، انگلیس با 37 میلیارد و 670 میلیون یورو در سال 2014 میلادی ، سومین سرمایه گذار بزرگ در اسپانیا پس از آمریکا و ایتالیا بود.
بدین ترتیب ، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ، علاوه بر اینکه می‌ تواند ضررهای بسیاری به این کشور وارد کند و آن را به سوی یک بحران بکشاند ، اثرات گوناگونی را بر روی اسپانیا داشته باشد.
یکی‌ دیگر از اثرات این خروج ، در زمینه گردشگری است. درآمدی که اسپانیا از گردشگران خارجی‌ دارد ، 6 درصد تولیدات ناخالص داخلی‌ کشور را تشکیل می‌ دهد و 21 درصد این رقم یعنی‌ 1.3 درصد تولیدات ناخالص داخلی‌ اسپانیا از سوی گردشگران بریتانیایی که سالانه 14 میلیارد یورو در اسپانیا خرج می‌ کنند ، تامین می‌ شود .
این در حالی‌ است که کاهش ارزش پوند می‌ تواند ورود گردشگران بریتانیایی به اسپانیا را کاهش دهد .
اثر دیگر در زمینه املاک است. بریتانیایی ها، خارجیانی هستند که بیشترین خانه ها را در اسپانیا خریداری می‌ کنند به طوری که 22 درصد از خارجیانی که در سال جاری به خرید خانه در اسپانیا پرداختند، بریتانیایی بودند که 3 درصد از کل فروش خانه ها در شش ماه نخست سال جاری را به خود اختصاص دادند .

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید