۹۷۹۰۰ راس دام سنگین در استان سمنان وجود دارد | اتاق خبر
کد خبر: 354704
تاریخ انتشار: 6 تیر 1395 - 20:20
معاون جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به وجود ۹۷ هزار و ۹۰۰ راس دام سنگین در استان، گفت: طرح توسعه پرورش گاوهای دو منظوره یا سمینتال طی سالجاری اجرا می‌شود.

اتاق خبر: مصطفی شاه حسینی ضنم اشاره به برگزاری جلسات توجیهی در شهرستانهای دامغان، گرمسار و آرادان با حضور کارشناسان و ماموران تلقیح مصنوعی، افزود: در این جلسات اقدام هایی مانند تخصیص پلاک گوش، پلاک‌کوب، اسپرم سمینتال و نحوه اجرای طرح توسعه پرورش گاوهای دومنظوره تشریح شده است.

وی هدف از اصلاح نژاد دام را افزایش عملکرد و افزایش بهره وری اقتصادی تولید یک واحد محصول دانست و گفت: افزایش سرانه تولید شیر و گوشت، از اهداف اصلی طرح توسعه پرورش گاوهای دومنظوره است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تصریح کرد: در اجرای طرح ها توسعه ای، اصلاح نژاد به عنوان ابزاری موثر برای بهبود کمی و کیفی تولیدات و ارتقای بازده اقتصادی فعالیت های دامپروری جایگاه ویژه ای دارد.

شاه حسینی خاطرنشان کرد: با افزایش جمعیت کشور و کمبود منابع غذایی و دغدغه های تامین غذا، استفاده از علم اصلاح نژادی دام ها توانسته بستر مناسبی برای افزایش بهره وری تولید و بازده اقتصادی بالا را فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه تولیدات دامی در روستاها و شهرهای کوچک تولید می شود، گفت: نژادهای دو منظوره با تولید شیر و گوشت در واحدهای روستایی، می تواند نقش موثری در روند اقتصادی کردن تولید واحدهای روستایی و رونق کسب و کار و ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت داشته باشد.

یک میلیون و ۶۰۰ هزار رأس دام سبک و ۹۷ هزار و ۹۰۰ راس دام سنگین در استان سمنان وجود دارد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید