مشکل آب ۱۰۰ روستای هرمزگان رفع می شود | اتاق خبر
کد خبر: 354705
تاریخ انتشار: 6 تیر 1395 - 20:26
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی هرمزگان گفت: با احداث مجتمع های آبرسانی در استان مشکل آب ۱۰۰ روستای هرمزگان تا پایان سال جاری رفع خواهد شد.

اتاق خبر: عبدالحمید حمزه پور صبح یکشنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته صرفه جویی آب که در سالن جلسات این شرکت برگزار شد، با بیان اینکه برای آب هیچ جایگزینی وجود ندارد، بیان داشت: ایران در بخش نیمه خشک دنیا قرار دارد، از این رو آب از جایگاه خاصی در کشور و استان برخوردار است.

وی با بیان اینکه از کل آب موجود بر روی کره زمین تنها ۳ درصد آن آب شیرین است اظهار داشت: متوسط بارندگی سالیانه در استان هرمزگان ۱۸۰ میلیمتر است بیشترین بارندگی ها در شهرستانهای میناب، رودان و بندرعباس است. این در حالی است که متوسط بارندگی در ایران ۲۳۰ میلیمتر است.

به گفته وی، مصرف آب در کشورهای دنیا به ازای هر نفر در روز ۱۴۲ میلیمتر است که در ایران میانگین مصرف ۲۵۶ میلیمتر است.

حمزه پور، محدودیت ذاتی آب در استان هرمزگان، عدم بارندگی، خشکسالی، کاهش کیفیت آب، افزایش جمعیت و مصرف آب، برداشت های بی رویه آب از سفرهای زیرزمینی را به عنوان چالشهای بنیادی آب در استان هرمزگان عنوان کرد.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی هرمزگان گفت: برای برداشت های بی رویه از سفره های زیرزمینی مشکل اصلی داریم که موجب شده بیلان ورودی آب به۵۰ دشت پرآب استان منفی شود و بیش از ۴۰ دشت استان در لیست دشتهای منفی قرار گرفته است.

وی با اعلام اینکه در سال جاری ۱۰۰۰میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی جهت حل مشکل آب به استان هرمزگان تخصیص یافته است، بیان داشت: ۳۵مجتمع آبرسانی در قالب آبرسانی به ۶۰۰ روستا با جمعیت ۳۸۶ هزار نفر در استان هرمزگان احداث می شود که مشکل آب ۱۰۰ روستا تا پایان سالجاری مرتفع خواهد شد.

حمزه پور با بیان اینکه ۲۰۰ روستا آبرسانی سیار می شود، اظهار داشت: در بهره برداری از آبهای غیرمتعارف همچون آب های شور و آب دریا از ظرفیت شیرین سازی آب و احداث آب شیرین کن ها استفاده خواهیم کرد. تا ۱۸ سایت آب شیرینکن با ظرفیت تولید ۲۸هزار مترمکعب آب در شبانه روز برای ۲۰۰ روستا با جمعیت ۴۵ هزار نفر جمعیت تامین می شود.

وی با بیان اینکه برای اتمام پروژه های نیمه تمام در استان ۵۰۰۰ میلیارد ریال نیاز است، بیان داشت: نمایندگان برای تامین اعتبارات مورد نیاز باید کمک کنند، تا بتوانیم در سالهای آینده مشکل تامین آب شرب روستاهای استان را مرتفع کنیم.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید