نخست وزیر استرالیا 'برگزیت' را بهانه انتخاباتی برای وعده ثبات اقتصادی به مردم کرد | اتاق خبر
کد خبر: 354731
تاریخ انتشار: 6 تیر 1395 - 22:04
نخست وزیر استرالیا روز یکشنبه در پی آشفتگی های جهانی در عرصه اقتصاد پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و در آستانه انتخابات هفته آینده این کشور به مردم وعده ثبات و اعمال سیاست های اقتصادی قوی داد.

اتاق خبر - انتخابات فدرال استرالیا 6 روز دیگر به درخواست 'مالکوم ترنبول' نخست وزیر این کشور پس از انحلال مجلس سنا و مجلس نمایندگان برگزار می شود و برخی تحلیلگران معتقدند وی با این کار به یک قمار سیاسی دست زده است.
وی پس از تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا و شوک ناشی از آن در بازار از جمله بر بازار بورس اوراق بهادار استرالیا (آ.اس.ایکس) که شاخص آن را روز جمعه بیش از 3 درصد کاهش و باعث تعطیلی آن شد، به مردم وعده ثبات اقتصادی داد.
'مالکوم ترنبول' که از ائتلاف احزاب حاکم لیبرال – ملی است از رای دهندگان خواست در انتخابات 12 تیر دوباره ائتلاف حاکم را در رقابت با احزاب مخالف کارگر و سبزها انتخاب کنند.
به نوشته تارنمای 'ای.بی.سی'، وی هنگام راه اندازی پویش ائتلاف لیبرال - ملی در شهر سیدنی، ادعا کرد 'برنامه اقتصادی ما در این دوره که اطمینان در بازارهای جهانی بعد از همه پرسی بریتانیا برای ترک اتحادیه اروپا وجود ندارد، روشن است'.
وی یک برنامه اقتصادی قوی را برای استرالیا به منظور مقاومت در برابر هر یک از این پیامدهای منفی بسیار مهم دانست و بر داشتن پارلمان یکدست در زمان بی نظمی ها تاکید کرد.
سیاست های استرالیا طی سال های اخیر از آشفتگی رنج برده و طی یک دوران کوتاه چند نخست وزیر را به خود دیده است.
در انتخابات 12 تیر ماه سی امین نخست وزیر استرالیا پس از تعیین نمایندگان مجلس سنا و مجلس نمایندگان مشخص می شود.
'تونی ابوت' پیش از دوره کوتاه مدت و چند ماهه نخست وزیری 'مالکوم ترنبول' که به انتخابات ختم شد، دو سال از سال 2013 تا 2015 میلادی بیست و هشتمین نخست‌ وزیر استرالیا بود.
'کوین راد' از حزب کارگر نیز چند ماه در سال 2013 و پیش از تونی ابوت به عنوان نخست وزیر استرالیا فعالیت کرد و سکان هدایت این کشور را از دست 'جولیا گیلارد' که از سال 2010 تا 2013 در این سمت فعالیت داشت، گرفته بود.
'مالکوم ترنبول' که اکنون سیاست اقتصاد قوی را فریاد می زند در کودتایی درون حزبی در حزب لیبرال تونی ابوت را عزل و خود جای وی نشست.
ترنبول با تاکید بر تاثیر احزاب کوچک بر انتخابات، گفت: من به هر استرالیایی اصرار دارم به این انتخابات فکر کند چون رأی آنها نوع حکومت را دوم ژوئیه تعیین خواهد کرد.
براساس آخرین نظرسنجی ها 42 درصد از رای دهندگان از حزب لیبرال دمکرات حاکم حمایت می کنند، 35 درصد پشتیبان حزب مخالف کارگر، 11 درصد حامی سبزهای مخالف و 12 درصد را رای احزاب کوچک و یا مستقل تشکیل می دهد.
کشور استرالیا متشکل از هشت ایالت و ناحیه مستقل، دارای سیستم حکومتی فدرال است که بر پایه فعالیت احزاب و انتخاب نمایندگان فدرال اداره می‌ شود.
انتخابات فدرال استرالیا مهمترین رویداد رای گیری در این کشور است که منجر به تشکیل پارلمان و کابینه دولت و انتخاب نخست وزیر می ‌شود.
انتخابات فدرال استرالیا به طور معمول هر سه سال یکبار برگزار و هدف از برگزاری آن تعیین چهار فرد و گروه تصمیم ساز و اجرایی مهم کشور شامل 76 عضو مجلس سنا، 150 عضو مجلس نمایندگان و پس از آن تعیین نخست وزیر و تشکیل کابینه دولت است.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید