جنبش 'آری کالیفرنیا' سودای کالگزیت در سر دارد | اتاق خبر
کد خبر: 354770
تاریخ انتشار: 7 تیر 1395 - 00:19
تارنمای نیوزویک خبر داد پس از آنکه مردم انگلیس در همه پرسی پنجشنبه گذشته رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند، جنبشی در ایالت کالیفرنیا به راه افتاده تا این ایالت در سال 2020 به استقلال دست یابد.

اتاق خبر - نیوزویک در گزارشی نوشت که لوئیس مارینلی (Louis Marinelli) رهبر جنبش نوپای 'آری کالیفرنیا' است که می خواهد با الهام از برگزیت، رویای جمهوری آزاد و مستقل کالیفرنیا به واقعیت بپیوندد. سراسر جمعه گذشته مارینلی و اعضای جنبش 'آری کالیفرنیا' در اینترنت و کوچه و خیابان در مورد خروج کالیفرنیا از ایالات متحده (کالگزیت) با مردم رایزنی می کردند.
مارینلی معتقد است که برگزیت اولین نمونه موفق جنبش تجزیه طلبانه غربی است و مردم در آمریکا که 'آزادترین کشور دنیا است'، حق تعیین سرنوشت خود را دارند. او شباهتهای فراوانی میان برگزیت و کالگزیت می بیند. به عقیده او انگلیس و کالیفرنیا هر دو خود را جداافتاده از سیاستمداران حرفه ای ساکن پایتخت های دوردست (بروکسل و واشنگتن) می بینند، مقررات دست و پا گیر مانعی بر سر راه تجارت آنان شده و مالیاتهایی که پرداخت می کنند دردهای آنان را چاره نمی کند.
مارینلی می گوید که کالیفرنیای مستقل کنفدراسیونی از چندین ایالت خود مختار به پایتختی ساکرامنتو خواهد بود و در صورت جدایی از آمریکا، با دیگر ایالات آن کشور توافق رفت و آمد آزادانه کالا و مسافر را امضا خواهد کرد. علاوه بر این، قراردادهای جدیدی با مکزیک همسایه منعقد می کند و اگر دیگر ایالتها مانند اورگون، واشنگتن و تگزاس نیز استقلال یابند با آنها اتحادیه ای تشکیل می دهد.
جنبش 'آری کالیفرنیا' تنها 6 هزار و هفتصد هوادار در فیسبوک و ششصد و پنجاه پیگیر در توئیتر به خود جذب کرده است. با این حال در نظرسنجی غیر رسمی ای که از 9 هزار کاربر توئیتر انجام شد، حدود 41درصد آنان با استقلال کالیفرنیا موافق بودند.
اگر دونالد ترامپ در انتخابات آتی پیروز شود، این جنبش هوادار بیشتری به خود جذب می کند. کالیفرنیا یکی از پایگاههای اصلی حزب دمکرات است و در صورت ریاست جمهوری نامزد جمهوریخواهان، شاید مردم به جنبش 'آری کالیفرنیا' ملحق شوند تا با گسست از واشنگتن از گزند ترامپ به دور باشند.
با این حال، مارینلی معتقد است که حتی اگر کلینتون نیز رئیس جمهوری شود، هواداران جنبش بیشتر خواهند شد چرا که آرمان 'آری کالیفرنیا' مبارزه با نخبگان سیاسی واشنگتن است، چه جمهوریخواه باشند چه دمکرات.
به گزارش ایرنا، کالیفرنیا با 40 میلیون نفر پرجمعیت ترین ایالت آمریکا است و از لحاظ وسعت در رتبه سوم قرار دارد. تولید ناخالص داخلی این ایالت بر اساس آمار سال 2012 بسیار نزدیک به کشور ایتالیا است.
دیروز نیز گزارش شد که استقلال طلبان تگزاس با الهام از نتیجه همه پرسی انگلیس دوباره ساز جدایی از آمریکا را کوک کرده اند.
انگلیس در تصمیمی تاریخی در تاریخ 23 ژوئن (سوم تیر) و بر اساس وعده قبلی «دیوید کامرون» نخست وزیر این کشور همه پرسی ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا را برگزار کرد که 51.9 درصد مردم در آن به خروج از اتحادیه اروپا و 48.1 درصد آنها به ماندن در این اتحادیه رای دادند.
نتیجه این همه پرسی مباحث مختلفی را از جمله درباره برگزاری همه پرسی استقلال اسکاتلند و پیوستن ایرلند شمالی به ایرلند جنوبی و حتی تهیه توماری برای تکرار همه پرسی مطرح کرده است.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید