برگزیت می تواند به احساسات ضد آمریکایی در اروپا دامن بزند | اتاق خبر
کد خبر: 354802
تاریخ انتشار: 7 تیر 1395 - 02:21
مجله آمریکایی:
مجله آمریکایی «آتلانتیک» با اشاره به تبعات سیاسی و اقتصادی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا هم برای انگلیس و هم برای کشورهای هم پیمان آن، نوشت: برگزیت می تواند به احساسات ضد آمریکایی در اروپا دامن بزند.

اتاق خبر - «دیوید فروم» نویسنده این مجله در تفسیری با اشاره به اعلام استعفای «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس پس از اعلام نتایج همه پرسی پنجشنبه در انگلیس درباره ماندن یا خروج این کشور از اتحادیه اروپا نوشت: بعید به نظر می رسد که «جرمی کوربین» که به دلیل نوع رهبری حزب کارگر مورد انتقاد است، بتواند پس از کامرون برای مدتی طولانی دوام بیاورد. در نخست ساعات صبح جمعه 120 میلیارد پوند از ارزش سهام بر باد رفت.
وی در ادامه تفسیر خود افزود: کارکنان اتحادیه اروپا که در بریتانیا کار می کنند، اکنون باید به این فکر کنند که تا کی می توانند در این کشور حضور داشته باشند. بویژه مساله بر سر آینده روابط اقتصادی انگلیس و اتحادیه اروپا، اتحادیه اروپا و آمریکا و از البته سرنوشت مردم عادی است.
برای آمریکایی ها مساله چیز دیگری است: دولت آمریکا از مدتها قبل علاقمند به ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا بوده است. این هم به دلیل بازار واحد انگلیس و اتحادیه اروپا و نقش آن در سریع فعالیت های تجاری آمریکا در سراسر قاره سبز است و هم به خاطر این که سیاستمداران آمریکایی از گذشته های دور نگران دولت گرایی و احساسات ضد آمریکایی در اتحادیه اروپایی هستند که انگلیس شریک غایب آن است.
«جرالد فورد» رئیس جمهوری پیشین آمریکا در آستانه همه پرسی سال 1975 درباره ورود انگلیس به اتحادیه اروپا گفت: من معتقدم اروپا با مشارکت انگلیس قوی تر می شود و به همین ترتیب قدرت اقتصادی جهان غرب با مشارکت انگلیس تقویت خواهد شد.
عاملی که انگلیسی ها را از اتحادیه اروپا دلسرد کرد، بیشترین هجوم مهاجرت جمعی، شاید از زمان تهاجم آنگلوساکسون ها بود. فقط در سال 2015 میلادی 630 هزار نفر از اتباع خارجی در انگلیس اقامت گزیدند.
رشد جمعیت بریتانیا اکنون از 58 میلیون نفر در سال 1990 به 65 میلیون نفر در سال 2015 رسیده است. جمعیت انگلیس با روند کنونی به 70 میلیون نفر در یک دهه دیگر خواهد رسید که نیمی از چنین رشدی ناشی از مهاجرت است.
رشد جمعیت انگلیس بطور کلی به سود اتباع این کشور نیست. مهاجرت بر سیستم مدارس، بیمارستان ها و در صدر همه مسکن فشار وارد می کند. متوسط قیمت مسکن در انگلیس تاکنون دو برابر متوسط دستمزد است.
مهاجرت به بریتانیا ناشی از دو عامل عضویت این کشور در اتحادیه اروپا و سیاست خود این کشور است. بسیاری از مهاجران خاورمیانه و شمال آفریقا که از سال 2013 عازم قاره اروپا شده اند ظاهرا مطمئن هستند که در نهایت وارد انگلیس خواهند شد. به گفته کامرون، انگلیس از سال 2010 بیش از همه کشورهای اتحادیه اروپا فرصت شغلی ایجاد کرده است.
همه پرسی 23 ژوئن، نشانه مخالفت عمومی گسترده علیه آینده بود؛ صرف نظر از افزایش جمعیت خارجیان در داخل، بیش از دویست هزار شهروند متولد انگلیس هر ساله برای یافتن آینده ای روشن به خارج، در وهله نخست به استرالیا و بعد به آمریکا، مهاجرت می کنند.
فرورم در پایان با اشاره به سیاست درهای باز «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان که به ورود بیش از یک میلیون و 100 هزار پناهجو از خاورمیانه و شمال آفریقا به اروپا و آلمان نوشت: مرکل و تصمیم تابستان 2015 وی برای درهای باز در آلمان و ورود آوارگان به این کشور و اروپا، بریتانیا را به خروج از اتحادیه اروپا وادار کرد.
خروج این کشور از اتحادیه اروپا احتمالا مشکلی جدی برای آمریکایی ها خواهد بود، زیرا عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا به رونق روابط اقتصادی آمریکا با قاره اروپا و نگرش مثبت تر اروپایی ها به آمریکا کمک کرد.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید