ضرورت نهادینه شدن فرهنگ مصرف کالای ایرانی در جامعه | اتاق خبر
کد خبر: 354977
تاریخ انتشار: 7 تیر 1395 - 19:54
دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزد گفت: قاچاق کالا و استفاده از کالای خارجی، افزایش هزینه های تولید را به دنبال دارد و ضروری است فرهنگ مصرف کالای ایرانی در جامعه نهادینه شود.

اتاق خبر - به گزارش روز دوشنبه اداره کل روابط عمومی استانداری یزد ، احمد ترحمی در کارگروه فرهنگی کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز یزد اظهار داشت: این کمیسیون با هدف هم اندیشی ، همکاری و تعامل دستگاه های فرهنگی و تبلیغی استان در رابطه با کنترل تبعات قاچاق کالا در استان برگزار شده است .
احمد ترحمی ادامه داد : قاچاق کالا یکی از معضلات بزرگی است که اقتصاد ما با آن دست به گریبان است و عرضه هرکالای خارجی در بازار ، مساوی با از دست رفتن یک فرصت شغلی در کشور و دپو شدن کالاهای تولید داخل در انبارهای کارخانجات است در حالیکه در بازار جنس خارجی فراوان یافت می شود که نبود اقدامات فرهنگی کافی در خصوص تقبیح کالای قاچاق در این حوزه محسوس است.
وی افزود: باید به موازات اقدامات مقابله ای و فرهنگی ، کیفیت تولید داخل نیز ارتقاء یابد تا گرایش مردم به سمت کالاهای خارجی به حداقل ممکن برسد.
ترحمی تصریح کرد : قاچاق کالا باعث افول تجارت قانونمند ، کاهش میزان اشتغال و به تبع آن کاهش تولید، کاهش درآمد های دولت ، بی عدالتی مالیاتی، افزایش هزینه های تولید وکاهش انگیزه های سرمایه گذاری می شود.
دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز یزد با اشاره به اینکه اثرات سوء قاچاق بر اقتصاد کشور به مراتب بالاتر از اثرات سوء تحریم ها است گفت: با توجه به سیاست های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا وارز در سال گذشته برنامه راهبردی مبارزه با قاچاق کالا وارز استان به دستگاه های ذیربط ابلاغ و در بخش فرهنگی این برنامه ، دبیرخانه کمیسیون استان اقدام به تهیه برش استانی و تدوین برنامه هایی نموده است که با نهایی شدن آن ، برای کلیه اعضاء ذیربط ارسال خواهد شد .
ترحمی از دستگاه های مجری و همکار پیش بینی شده در این برنامه خواست تا با استفاده از تمام ظرفیت و پتانسیل خود ، اهتمام جدی و کامل را در خصوص اجرای این برنامه ها داشته باشند.
دستورکار ابلاغ برنامه جامع اقدام هماهنگ فرهنگی و پژوهشی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان و برنامه ریزی به منظور بزرگداشت سالروز صدور فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان دستور کار این جلسه مورد بحث و بررسی و تبادل نظر قرار گرفت .
استان یزد با یک میلیون و 80 هزار نفر جمعیت در مرکز جغرافیایی ایران قرار دارد .

منبع: ایرنا

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید