پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد کاهش قیمت نفت ادامه‌دار نخواهد بود | اتاق خبر
کد خبر: 355157
تاریخ انتشار: 8 تیر 1395 - 14:48
جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا برخلاف پیش‌بینی بسیاری از فعالان بازار، سبب شد قیمت نفت در آخرین روز هفته گذشته سقوط ۵ درصدی را تجربه کند.

به گزارش اتاق خبر، جدایی انگلستان از اتحادیه مهم‌ترین عاملی بود که سبب شد قیمت نفت در هفته گذشته کاهش یابد، زیرا این رویداد می‌تواند موجب بازگشت رکود به اقتصاد اتحادیه اروپا شود و تقاضای نفت خام را کاهش دهد.
در مجموع در پایان هفته گذشته، قیمت برنت ۱/۵درصد و قیمت شاخص نفت امریکا ۰/۷درصد نسبت به هفته پیش از آن کمتر بود.
در نخستین روز معاملاتی هفته گذشته (دوشنبه ۳۱ خرداد ماه) قیمت نفت از ۳درصد رشد برخوردار شد و برای دومین روز پیاپی افزایش یافت، زیرا از یک سو برخی نظرسنجی‌ها نشان داد احتمال خروج انگلستان از اتحادیه اروپا کاهش یافته است و از سوی دیگر، در آستانه فصل اوج رانندگی در امریکا قیمت بنزین در این کشور از جهش ۵ درصدی برخوردار شد.
به گفته معامله‌گران، اطلاعات موسسه جنسکیپ مبنی بر کاهش ۵۶۸هزار بشکه‌ای سطح ذخیره‌سازی نفت خام در پایانه کوشینگ در ایالت اوکلاهوما امریکا نیز ازجمله دلایل موثر در رشد قیمت نفت بود.
قیمت بنزین در امریکا با ۵درصد افزایش، به بالاترین حد خود در ۶ هفته اخیر رسید. به گفته معامله‌گران، خریدهای سفته‌بازانه پیش از تعطیلات روز استقلال در امریکا، که آغازگر فصل رانندگی تابستانی در این کشور است، مهم‌ترین دلیل رشد قیمت بنزین در این کشور بود.


سه نظرسنجی منتشرشده در انگلستان نشان داد طرفداران باقی‌ماندن در اتحادیه اروپا، پیشرفت‌هایی داشته‌اند اما دورنمای کلی، همچنان به سود طرفداران خروج از اتحادیه اروپا بود. به گفته معامله‌گران، خروج انگلستان از اتحادیه اروپا ممکن است موجب بحران اقتصادی در اروپا و دیگر مناطق جهان شود.
این گمانه‌زنی‌ها، سبب شد ارزش پوند انگلستان در برابر دلار امریکا افزایش یابد. با توجه به قیمت‌گذاری نفت به دلار، کاهش ارزش این ارز مطلوبیت نفت را برای دارندگان ارزهای دیگر افزایش می‌دهد.
تحلیلگران اعلام کردند اگر انگلستان از اتحادیه اروپا خارج نشود، قیمت نفت می‌تواند همچنان بالا باقی بماند، هرچند بدون اختلال جدید در تولید، روند افزایشی قیمت با چالش رو به رو خواهد شد.
یحیی احمدی، کارشناس حوزه انرژی به شانا در این رابطه گفت: تلاش معامله‌گران برای سودبری از رشد قیمت نفت در روزهای گذشته سبب شد در معاملات روز سه‌شنبه (اول تیر ماه) قیمت نفت اندکی کاهش یابد، اما پس از پایان ساعت کاری بازار، قیمت‌ها افزایش یافتند زیرا گزارش‌هایی درباره کاهش سطح ذخیره‌سازی سوخت در امریکا منتشر شد.
وی افزود: موسسه نفت امریکا (ای پی آی) اعلام کرد در هفته منتهی به ۲۸ خرداد، سطح ذخیره‌سازی نفت خام در این کشور با ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کاهش روبه‌رو شده که بسیار فراتر از پیش‌بینی کارشناسان بود. ادامه روند افزایش قیمت بنزین در امریکا نیز از دیگر عواملی بود که سبب شد افت قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه محدود باشد. تعطیلی واحد تولید بنزین در پالایشگاه شرکت شل در ایالت تگزاس، مهم‌ترین عامل رشد قیمت این سوخت بود.
وی تاکید کرد: نگرانی از تاثیر بحران اقتصادی ونزوئلا بر تولید نفت این کشور و تکذیب موافقت شورشیان نیجریه با آتش‌بس یک ماهه نیز ازجمله عوامل موثر در محدود شدن افت قیمت نفت بودند. برخی فعالان بازار، نسبت به کاهش سطح ذخیره‌سازی نفت خام که از سوی موسسه نفت امریکا اعلام شد، ابراز تردید کردند. پیش از این نیز آمار اعلام‌شده از سوی این موسسه با آمارهای رسمی ناهمخوان بوده است.
احمدی ادامه داد: خروج انگلستان از اتحادیه اروپا سبب شد حدود ۲ تریلیون دلار از بازارهای سهام در سطح جهان خارج شود و به خرید کالاهای کم‌خطر همچون طلا و اوراق قرضه دولتی هدایت شود. برخی تحلیلگران باور دارند که قیمت نفت ممکن است در روزهای آینده با فشار کاهشی بیشتری روبه‌رو شود.


آثار برگزیت بر سیاست نفتی بریتانیا
بریتانیا دیگر عضو اتحادیه اروپا نیست؛ موضوعی که با برگزاری همه‌پرسی و آرای مردم محقق شد و تیتر یک اخبار رسانه‌های دنیا شد؛ نخستین آثار این رخداد بر بازار نفت افت قیمت‌های جهانی نفت خام بود.
به گزارش شانا محمدعلی خطیب کارشناس حوزه انرژی با بیان این مطلب گفت: پس از انتشار این خبر بود که قیمت نفت سقوط ۵درصدی را تجربه کرد و در مجموع در پایان هفته گذشته، قیمت برنت ۱/۵درصد و قیمت شاخص نفت خام امریکا ۰/۷درصد نسبت به هفته پیش از آن کاهش یافت.
وی افزود: شوکی که بریتانیا به بازار نفت وارد کرد، یک شوک اولیه به‌شمار می‌آید که تداوم نخواهد داشت و نزدیکترین زمان برای ادامه آن یک ماه آینده خواهد بود و در این ایام روند کاهشی متاثر از ترک بریتانیا از اتحادیه اروپا بر بازار نفت سایه خواهد افکند.
او ادامه داد: در این میان بریتانیا باید سیاست‌های مستقلی را اتخاذ کند تا بتواند جایگاه خود را تثبیت کند اما به نظر می‌رسد ۶ تا ۷سال به طول می‌انجامد تا بسیاری از مصوبه‌های پیشین کنار گذاشته شده و بریتانیا در موقعیتی تازه قرار گیرد.
خطیبی تاکید کرد: نخستین مسئله این است که صادرات نفت بریتانیا به کشورهای اروپایی با مشکلات زیادی همراه خواهد بود و همانند یک کشور خارج از اروپا مطرح می‌شود که این موضوع بر اقتصاد این کشور اثر مثبتی نخواهد داشت. در این میان باید دید این کشور چه سیاستی را دنبال می‌کند، با توجه به اینکه بریتانیا نیمی از بازار اروپا را تغذیه می‌کند، اگر سیاست این کشور بر این پایه باشد که تولید نفت خود را افزایش دهد، باید قیمتی ارائه کند که قدرت رقابت با عربستان را داشته باشد.
این کارشناس حوزه انرژی گفت: بریتانیا از کشورهای توسعه یافته‌ای است که نفت خام تولید می‌کند، با این حال درآمدهای نفتی این کشور و نروژ درآمد ملی به‌شمار نمی‌آید و در صندوقی ویژه ذخیره شده و از آن برای توسعه صنعت نفت هزینه می‌شود. به هر رو به نظر نمی‌رسد بریتانیا سیاست‌های سیاست فردگرایانه‌ای را در پیش گیرد، بلکه تا حد زیادی باید بتواند سیاست پیشین خود را در قبال صنعت نفت ادامه دهد.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید