از بین بردن رکود اقتصادی عامل مهم پیشگیری از جرایم است | اتاق خبر
کد خبر: 355230
تاریخ انتشار: 8 تیر 1395 - 11:41
روحانی در همایش گرامیداشت هفته قوه قضائیه:
رئیس جمهوری، بیکاری را منشا بسیاری از مفاسد و جرایم دانست و گفت: اگر می خواهیم پیشگیری از جرایم در کشور ما تحقق یابد، یک عامل مهم آن از بین بردن رکود اقتصادی و بیکاری است.

اتاق خبر - حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در آئین گرامیداشت هفته قوه قضائیه که با حضور سران قوا برگزار شد،‌ افزود: نیازمند به یک حرکت بزرگ اقتصادی برای رونق اقتصادی و اشتغال جامعه به ویژه نسل جوان هستیم.
وی اضافه کرد: منشا بسیاری از مفاسد و جرایم و بسیاری از انحرافات در جامعه بیکاری است و بیکاری از عدم رونق اقتصادی نشات می گیرد.
رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه ما باید در عمل شفافیت بیشتر نشان دهیم و احکام قضایی ما با استدلالی باشد که وجدان عمومی جامعه را راضی کند، ادامه داد: وجدان عمومی در نهایت یک قاضی بزرگ در کشور و جامعه خواهد بود، افکار عمومی داخل کشور و جهان همواره به عنوان یک قاضی در کنار ما خواهد بود که با عمل دقیق، می توانیم آن وجدان عمومی و آن افکار عمومی را نسبت به عدالتی که در این کشور اجرایی و عملیاتی می شود، قانع و اقناع کنیم.
رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به شرایط فعلی کشور گفت: اگر ما می خواهیم پیشگیری از جرایم در کشور تحقق پیدا کند یک عامل مهم آن از بین بردن رکود اقتصادی و بیکاری است، منشا بسیاری از مفاسد، جرایم و بسیاری از انحرافات در جامعه ما از بیکاری نشات می گیرد و بیکاری نیز از عدم رونق اقتصادی نشات می گیرد.
روحانی ادامه داد: اگر در جامعه ای رشد اقتصادی منفی و تورم غیرقابل مهار باشد و اشتغال به اندازه نیروی ورودی کار به جامعه انطباق نداشته باشد، در آن جامعه چگونه می توانیم به پیش حرکت کنیم و جلو مفاسد اجتماعی را بگیریم؟

**شرایط برای رونق اقتصادی آماده تر از گذشته است
وی اضافه کرد: امروز شرایط برای رونق اقتصادی از هر زمان دیگر آماده تر است، امروز در شرایطی هستیم که توانستیم از رشد منفی به رشد مثبت حرکت کنیم.
رئیس جمهوری افزود: اگر روزی جامعه ما از لحاظ اقتصادی دارای رکود عمیق و رشد منفی منهای هفت درصد بود، در آن جامعه سخن گفتن از رونق بی معنا بود اما جامعه ای که توانسته است یکبار رشد سه درصد را در سال 93 آزمایش و در سال 94 نیز به رغم همه سختی ها و مشکلات رشد منفی نداشته و رشد مثبت یک درصد داشته باشد و امسال خود را برای رشد پنج درصد کرده است، امروز آمادگی دارد برای اینکه همه دست به دست هم دهیم و بتوانیم مسیر اقتصادی را در مسیر رونق قرار دهیم.
روحانی یادآور شد: اگر یک زمانی اشتغال خالص در جامعه ما تقریبا صفر بود که تا سال 91 تقریبا اشتغال ما حدود صفر بوده است اما در طول یکی دو سال اخیر ما به طور متوسط حدود 450 هزار اشتغال خالص داشتیم ولو اینکه با اشتغال مورد نظر فاصله بسیار زیاد است اما مسیر، مسیری است که می تواند ما را به حل معضل بیکاری برساند.
رئیس جمهوری گفت: امروز برای رونق اقتصادی و اشتغال جوانان نیاز به رشد سرمایه گذاری داریم که اولین قدم رشد سرمایه گذاری در داخل کشور است و ما باید اعتمادی به همه کارآفرینان و سرمایه داران جامعه دهیم که سرمایه آنها در امنیت است و آن ها را برای سرمایه گذاری تشویق و کمبود سرمایه را نیز از سرمایه خارجی جذب کنیم.
روحانی افزود: به سرمایه دار و کارآفرین خارجی نیز اعتماد و اطمینان دهیم که امنیت سرمایه ای او در این کشور وجود دارد و در آن شرایط که ما سرمایه را وارد و سرمایه داخلی را فعال کنیم و در آن شرایطی که بازار فروش و تقاضا را آماده و فناوری را فعال کنیم و یا فناوری مورد نیاز را وارد کنیم؛ شرایط برای اشتغال جوانان ما آماده می شود.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید