رشد۱۳هزار تنی خرید گندم درجنوب شرق استان تهران | اتاق خبر
کد خبر: 355632
تاریخ انتشار: 9 تیر 1395 - 18:57
شرق استان تهران-در حالی که هنوز خرید تضمینی گندم در جنوب شرق استان تهران به پایان نرسیده است با استقبال کشاورزان ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت، خرید این محصول مهم از مرز۶۱هزارتن گذشت.

اتاق خبر: دشت ورامین حدود ۸۰ هزار هکتار اراضی قابل‌کشت را در خود جای‌داده است که ظرفیت و استعداد کم‌نظیری در حوزه کشاورزی محسوب می‌شود.

این روزها که موضوع اقتصاد مقاومتی و تحقق منویات رهبری در این زمینه داغ است، زمین‌های قابل‌کشت کشاورزی جنوب شرق استان تهران و استعدادهای موجود در بخش کشاورزی این حوزه، می‌تواند گام مؤثری را در گسترش و توسعه منطقه و استان تهران ایفا کند.

اگرچه جنوب شرق استان تهران از استعداد و ظرفیت بسیار بالایی در حوزه کشاورزی برخوردار است، اما برخی موانع نظیر کمبود منابع آبی و بوروکراسی اداری زمینه را برای فعالیت کشاورزان سخت و دشوار می‌کند.

بخش قابل‌توجهی از زمین‌های کشاورزی جنوب شرق استان تهران زیر کشت گندم رفت

یکی از محصولاتی که جایگاه ویژه‌ای را در میان محصولات تولیدی جنوب شرق استان از آن خودکرده، گندم و جو است و بسیاری از کشاورزان به کشت این دو محصول مهم می پردازند.

جنوب شرق استان تهران یکی از مراکز اصلی تولید گندم  است

مسئولان و تصمیم گیران کشاورزی در جنوب شرق استان تهران تلاش دارند تا با به‌روز کردن امکانات و تجهیزات کشاورزی و استفاده از شیوه‌های مدرن آبیاری، زمینه را برای استفاده هرچه بیشتر از استعدادها و ظرفیت‌های موجود در این بخش فراهم کنند.

از طرف دیگر آموزش کشاورزان در تولید محصولات مختلف نظیر غلات نیز می‌تواند نقش غیرقابل‌انکاری را در استفاده از ظرفیت‌های کشاورزی جنوب شرق استان تهران ایفا کند.

شرایط آب و هوایی دشت ورامین مستعد تولید گندم  است

محمد حسین تاجیک مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین نیز اظهار داشت: کار برداشت و خرید تضمینی گندم از کشاورزان جنوب شرق استان تهران طی روزهای اخیر انجام و این طرح با استقبال ویژه کشاورزان مواجه شده است.

وی با تأکید بر تشویق کشاورزان برای مشارکت در طرح خرید تضمینی افزود: تلاش شده است تا با ترغیب کشاورزان برای فروش محصولات خود به دولت، زمینه کاهش فعالیت دلالان فراهم شود.

تاجیک با اشاره به استعداد و توانمندی جنوب شرق استان تهران در تولید غلات ادامه داد: جنوب شرق استان تهران از جمله شهرستان ورامین در حوزه تولید گندم و جو استعداد بسیار بالایی دارد و با توجه به شرائط آب و هوایی، مستعد تولید غلات محسوب می شود.

بخشی که درتحقق اقتصاد مقاومتی استعداد فراوانی دارد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین، استفاده از شیوه های مدرن و تجهیزات به روز را در این زمینه موثر و ضروری عنوان و اضافه کرد: تلاش می شود تا با استفاده از ابزارها، وسائل و امکانات جدید و گسترش آبیاری تحت فشار و مدرن، با کم ترین میزان مصرف آب، بیشترین بهره وری از زمین های کشاورزی بدست آید.

وی بیان داشت: تلاش مجموعه جهاد کشاورزی آن است که علیرغم کمبود منابع آبی، بیشترین استفاده را از ظرفیت کشاورزی منطقه ببرد که این امر می تواند در توسعه منطقه و تحقق اقتصاد مقاومتی موثر باشد.

خرید تضمینی گندم در جنوب شرق استان تهران از مرز ۶۱ هزار تن گذشت

محمد گلدستانی رییس اداره غله و خدمات بازرگانی جنوب شرق استان تهران نیز اظهار داشت: کار خرید تضمینی گندم از کشاورزان شهرستان های ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت از خردادماه سال جاری آغاز شد.

وی افزود: همزمان با آغاز خرید تضمینی گندم، فرهنگسازی لازم نیز برای مشارکت هر چه بیشتر کشاورزان در این طرح انجام گرفت و تلاش شد تا دست دلالان این حوزه قطع شود.

گلدستانی ادامه داد: با فرایندی که طی شد، خوشبختانه استقبال خوبی از طرح خرید تضمینی گندم در جنوب شرق استان تهران به عمل آمد که باید از همه کشاورزان تشکر و قدردانی کرد.

وی با اشاره به رشد ۱۳ هزار تنی خرید تضمینی گندم در جنوب شرق استان تهران بیان داشت: در حالی که هنوز خرید تضمینی گندم از کشاورزان جنوب شرق استان تهران ادامه دارد، بیش از ۶۱ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری و تحویل سیلوها شده است.

گلدستانی گفت: سیلوی شهرستان پاکدشت، ورامین و کارخانه صنایع آرد ورامین، مراکزی بودند که گندم های خریداری شده را تحویل می گرفتند.

وی بیان داشت: در حال که در سال گذشته، حدود ۴۸ هزار تن گندم از کشاورزان جنوب شرق استان تهران خریداری شده بود، این آمار تاکنون به بیش از ۶۱ هزار تن رسیده که مایه خوشحالی و مباهات است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید