حرکت افزایشی طلای جهانی ازسرگرفته شد | اتاق خبر
کد خبر: 355639
تاریخ انتشار: 9 تیر 1395 - 13:01
طلای جهانی در پی ضعیف شدن احتمال افزایش نرخهای بهره آمریکا به دلیل خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که تقاضای سرمایه گذاری برای این فلز ارزشمند را افزایش داد، در معاملات روز جاری صعود کرد.

اتاق خبر: هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور حداکثر ۰.۷ درصد افزایش یافت و به ۱۳۲۱.۳۰ دلار صعود کرد. بهای معاملات این بازار که پس از رای انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا ۵.۴ درصد صعود کرده بود، روز سه شنبه در نتیجه اقدام سرمایه گذاران برای سودگیری از رشد چشمگیر قیمت، یک درصد سقوط داشت.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در اوت با ۰.۵ درصد یا ۷.۶۰ دلار افزایش، به ۱۳۲۵.۵۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز سه شنبه ۶.۸۰ دلار یا ۰.۵ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۳۱۷.۹۰ دلار بسته شد.

شمش طلا با خلوص ۹۹.۹۹ درصد در بازار بورس طلای شانگهای ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۲۸۲.۸۵ یوان در هر گرم (۱۳۲۲.۳۰ دلار در هر اونس) رسید.

بر اساس گزارش بلومبرگ، طلا با افزایش تقاضا برای این فلز به عنوان دارایی امن که ناشی از نگرانیهای سرمایه گذاران نسبت به تبعات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر بازارهای مالی و اقتصاد جهانی بوده است، نزدیک به بالاترین قیمت دو سال گذشته معامله می شود و به سوی دومین رشد سه ماهه پیش می رود. جروم پاول، یکی از مقامات بانک مرکزی آمریکا روز سه شنبه اظهار کرد ریسکهایی جهانی که بدنبال تصمیم اخیر انگلیس برای جدایی از اتحادیه اروپا به وجود آمده است، ابهامات جدیدی را ایجاد کرده که بازبینی مجدد سیاست پولی را ایجاب می کند.

معامله گران اکنون احتمال می‌دهند بانک مرکزی آمریکا به جای افزایش نرخهای بهره در نشستهای آتی خود، به کاهش آنها اقدام کند. آمار معاملات صندوقهای فدرال نشان می‌دهد احتمال افزایش نرخهای بهره تا سال ۲۰۱۸ بیش از ۵۰ درصد نیست. شاخص دلار در پی تقویت احتمال عدم افزایش نرخهای بهره در آینده نزدیک ضعیف شد. طلا به افزایش نرخهای بهره حساس است زیرا نرخهای بهره بالاتر جذابیت سرمایه گذاری در طلا را که بازدهی ندارد کاهش می‌دهد و در مقابل از ارزش دلار حمایت می‌کند.

میزان ذخایر صندوقهای سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا روز سه شنبه ۵.۶ تن افزایش یافت و به ۱۹۴۰.۳ تن رسید که بالاترین میزان از سپتامبر سال ۲۰۱۳ است. سرمایه گذاران در سه روز اخیر ۳۵.۷ تن به موجودی طلای این صندوقها افزودند که بزرگترین افزایش در چهار ماه گذشته بوده است.

طلا امسال که آشفتگی بازارهای مالی جهان باعث شد بانک مرکزی آمریکا برای تحکیم سیاست پولی دست نگه دارد، ۲۵ درصد رشد قیمت داشته که بزرگترین رشد در سه دهه اخیر بوده است. تحلیلگران و معامله گران در نظرسنجی بلومبرگ پیش بینی کرده اند قیمت هر اونس طلا از هم اکنون تا پایان سال بیش از هفت درصد رشد کرده و ممکن است تا سطح ۱۴۲۴ دلار صعود کند.

در میان سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۲.۵ درصد افزایش، به ۱۸.۲۰ دلار رسید و به رکورد روز جمعه که ۱۸.۳۱ دلار بود نزدیک شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۱.۱ درصد افزایش، ۹۸۴.۹۹ دلار معامله شد و هر اونس پالادیم با ۰.۶ درصد افزایش، در ۵۷۱.۴۷ دلار ایستاد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید