از آمار تا واقعیت | اتاق خبر
کد خبر: 355688
تاریخ انتشار: 9 تیر 1395 - 22:47
هفته نامه کویر روز سه شنبه هشتم تیر 95 در شماره هزار و 120 در یادداشتی با عنوان، از آمار تا واقعیت، موضوع نرخ بیکاری استان سمنان را که کمترین آمار در کشور است، مورد نقد و بررسی قرار داد.

اتاق خبر - در این مطلب آمده است: رونق اقتصادی و فضای کسب و کار مهم ترین عامل برای رونق فرهنگی و اجتماعی محسوب می شود.
اگر کار، تولید و درآمد نباشد نمی توان امیدوار بود جامعه ای سالم از نظر فرهنگی و اجتماعی داشته باشیم، بیکاری و فقر عامل تخریب کننده تمام ارزش هایی است که یک جامعه بدان متکی و پایدار است.
مشکل بیکاری در کشور به نسبت فراگیر شده است، این معضل به خصوص در سال های اخیر با تحریم های اقتصادی ، سیاسی و رکود، بیشتر مردم را درگیر کرده است.
اما طبیعی است که توزیع بیکاری در مناطق کشور و در نقاط مختلف در استان سمنان متفاوت است، به طور مثال نمی توان آمار اشتغال تهران، کرج را با هرمزگان و سیستان و بلوچستان مقایسه کرد.
در عین حال آمار بیکاری در زابل با زاهدان یا اهواز با خرمشهر هم متفاوت خواهد بود اما به طور معمول در آمارهای تهیه شده توسط مرکز ایران که به عنوان رسمی ترین نهاد آمارگیری کشور محسوب می شود، کل استان سمنان در نظر گرفته می شود و میانگین بیکاری اعلام شده به کل جامعه تعمیم داده می شود که این موضوع امکان برنامه ریزی دقیق و هم چنین آگاهی کامل از شرایط را برای مسئولان و مراجع ذی ربط سخت می کند.
طبق آماری که چند روز پیش ارائه شده است، نرخ بیکاری در استان سمنان 7.4 درصد اعلام شده که بر این اساس همراه با استان کرمان کمترین آمار بیکاری را در کشور دارد.
طبیعی است وقتی آمار به ریاست جمهوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دیگر نهادهای ذی ربط می رود، مسئولان نفسی به راحتی می کشند که استان سمنان خوشبختانه مشکل چندانی از نظر اشتغال ندارد و به طور طبیعی سهم کمتری از منابع و اعتبارات و دیگر برنامه های حمایتی به آن تعلق می گیرد.
در حالی که اگر آمار دقیقی از مناطق مختلفی استان ارائه شود آنگاه شاهد خواهیم بود که در شرق استان سمنان که جمعیت بیشتری را دربرگرفته است آمار بیکاری 2 رقمی است و فریاد کار، کار از هر کارخانه ای به گوش می رسد و نمایندگان مجلس و ائمه جمعه و دیگر مسئولان بیشترین مراجعه مردمی را در همین موضوع دارند.
اکنون انتظار می رود مسئولان استان که فارغ از آمار، به درستی و با شرایط شهرستان های مختلف آشنایی دارند، در سایه این آمار به ظاهر آرامش بخش از مظایف خطیر خود غافل نمانده و تلاشی وافر برای کاهش بیکاری در تمام نقاط با رعایت عدالت بر اساس جمعیت و توسعه متوازن در استان داشته باشند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید