پیک بحرانی مصرف برق بین ساعت 14 تا 15 ظهر | اتاق خبر
کد خبر: 355701
تاریخ انتشار: 9 تیر 1395 - 23:54
مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) گفت: هم‌اکنون پیک بحرانی مصرف برق بین ساعت 14 تا 15 ظهر است که برای کنترل آن نیازمند همراهی مردم هستیم.

اتاق خبر: سید حسین سجادی در نشست خبری در ساختمان سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) در پاسخ به سؤال خبرنگاران، با بیان این مطلب گفت: از مردم درخواست می‌کنیم تا ضمن استفاده از نور طبیعی روز نسبت به مدیریت مصرف در زمان پیک اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه ساعت پیک در استان‌های مختلف متفاوت است با اشاره به برآیند پیک‌های کشور گفت: احتمال می‌دهیم پیک مصرف بین ساعت 14 تا 15 به اوج خود برسد و بین ساعت‌های 13 تا 17 یا 12 تا 16 انتظار پیک بالایی داشته باشیم.

سجادی آنگاه از سامنه‌های DLC که برروی کولرهای گازی به‌صورت پایلوت در حال اجر است سخن گفت و افزود: هدف از اجرای این طرح، مدیریت مرکزی (کنترل کمپرسور) کولرهای گازی برای ثابت نگه داشتن سرمایش و کاهش مصرف آنان خواهد بود.

وی تاکید کرد: با کنترل کمپرسور ضمن برخورداری از هوای سرد در محیط ثابت، می‌توان نسبت به مدیریت مصرف و کاهش برق مصرفی نیز اقدام کرد.

مدیرعامل سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) با اشاره به ممنوعیت استفاده از لامپ‌های رشته ای از آبان ماه جاری و استفاده از لامپ‌های پر بازده، میزان واردات سالانه لامپ‌های کم مصرف را بین 10 تا 15 میلیون شعله ذکر کرد و افزود: به همین میزان نیز لامپ کم مصرف در داخل کشور تولید می‌شود که از کیفیت بالاتری نسبت به لامپ‌های وارداتی برخوردار است.

وی عمر لامپ‌های کم مصرف را بین 8 تا 16 هزار ساعت ذکر کرد و در ادامه گفت: این لامپ‌ها در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای، ضمن مصرف کمتر، قیمت ارزان‌تر، از طول عمر 30 برابری نیز برخوردارهستند.

سجادی در خصوص اینکه پیک مصرف برق در تابستان جاری در روز و یا شب قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: حدود 5 تا 6 سال است که پیک مصرف برق در تابستان‌ها از شب به روز منتقل شده و پیش‌بینی می‌شود میزان پیک مصرف برق امسال تا مرز 53 هزار مگاوات افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه ساعت پیک در استان‌های مختلف متفاوت است با اشاره به برآیند پیک‌های کشور گفت: احتمال می‌دهیم برآیند پیک‌های مصرف بین ساعت 14 تا 15 به اوج خود برسد و بین ساعت‌های 13 تا 17 یا 12 تا 16 انتظار پیک بالایی را داشته باشیم.

مدیرعامل سابا آنگاه با اشاره به اینکه 25 درصد مصرف برق کشور مربوط به روشنایی است، از مردم خواست تا ضمن استفاده از نور طبیعی روز نسبت به مدیریت مصرف اقدام کنند و در ادامه از آمادگی وزارت نیرو برای تأمین برق مورد نیاز کشور سخن گفت و اضافه کرد: نیروگاه‌ها و شبکه‌های برق تعمیرات اساسی شده‌اند و با آمادگی کامل برای تأمین برق مورد نیاز کشور حاضر هستند.

وی با اشاره به اینکه در آینده لامپ‌های LED سهم بالایی از روشنایی را بخود اختصاص می‌دهند، گفت: این موضوع به میزان عرضه و تقاضا بستگی مستقیم دارد.

سجادی ادامه داد: کولرهای گازی دارای استاندارد تعریف شده هستند، اما استاندارد کولرهای آبی که پیش از این باطل شده بود، در حال تدوین است.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید