حذف لامپ‌هايي به بهاي 2 نيروگاه بزرگ | اتاق خبر
کد خبر: 355768
تاریخ انتشار: 10 تیر 1395 - 04:36
هنوز با يك چشم گرداندن ساده در پنجره آپارتمان‌هايي كه رو به خيابان هستند، مي‌توان فهميد كه لامپ رشته‌يي از دل مردم رخت بر‌نبسته است.

اتاق خبر: لامپي كه حسين سجادي، مديرعامل سازمان بهره‌وري انرژي ايران اعتقاد دارد با برچيده شدن خط توليد آن پس از 6 ماه هيچ اثري در كشور نخواهد داشت. اما آيا اين اتفاق ممكن و شدني است؟ چندي پيش در گزارشي با عنوان«چه كسي لامپ‌هاي رشته‌يي را خاموش مي‌كند؟» به موانع پيش روي تحقق ممنوعيت توليد اين نوع از لامپ‌ها اشاره شده است. موانعي كه روز گذشته سجادي در نشست خبري خود آنها را قابل رفع دانسته و بعضي از موارد را نادرست تلقي كرد.

 طبق گفته‌هاي مديرعامل سازمان بهره‌وري انرژي ايران اكنون 4 كارخانه توليد لامپ‌هاي رشته‌يي با 20خط توليد وجود دارد و روز گذشته صاحب يكي از اين كارخانه‌ها درخواست لغو مجوز توليد لامپ‌ رشته‌يي خود را به وزارت صنعت ارائه كرده است. خبر خوشي كه مديرعامل سابا را نسبت به تغيير رويه 3 توليد ‌كننده ديگر نيز اميدوار كرده است.

 همچنين سجادي در پاسخ به ديگر پرسش«تعادل» درباره ممنوعيت واردات اين نوع از لامپ‌ها به ايران نيز اظهار كرد كه از زمان مصوبه دولت در فروردين ماه تاكنون هيچ گونه ثبت سفارشي در اين زمينه انجام نشده است. اقدام‌هايي كه طبق اظهارات مديرعامل سابا موجب 1700مگاوات كاهش پيك مصرف شبكه برق است. به اين معنا كه با حذف لامپ‌هاي رشته‌يي كه در صورت جفت و جور بودن امور تنها 4ماه به طول مي‌انجامد حدود 2نيروگاه توليد برق در مصرف و اتلاف برق ايران صرفه‌جويي صورت خواهد گرفت.

 درحالي كه يش از اين در گزارش خود نوشته شده بود كه به واسطه مشكلات احتمالي در سازمان تجارت جهاني تاكنون واردات لامپ‌هاي رشته‌يي در ايران به طور جدي ممنوع نمي‌شد، مديرعامل سابا بيان كرد كه از زمان مصوبه دولت تاكنون هيچ ثبت سفارشي از اين لامپ‌ها صورت نگرفته است.

 البته گويا عدم ثبت سفارش لزوما به معناي عدم واردات نيست در همين زمينه مديرعامل سازمان بهره‌وري انرژي با بيان اينكه برآورد مي‌شود، سالانه ۱۰تا ۱۵ميليون لامپ كم‌مصرف كه عمدتا هم چيني هستند وارد كشور مي‌شود، گفت: روزانه به همين ميزان لامپ كم‌مصرف در داخل توليد مي‌شود كه كيفيت به مراتب بهتري نسبت به لامپ‌هاي وارداتي دارند.

وي افزود: ورود لامپ‌هاي كم‌مصرف غيراستاندارد مطمئنا از مبادي غيررسمي صورت مي‌گيرد به همين دليل آماري از ميزان واردات لامپ‌هاي كم‌مصرف غيراستاندارد وجود ندارد.

سجادي با اشاره به اينكه گمرك كشور اجازه ورود لامپ‌هاي غيراستاندارد را به كشور نمي‌دهد، گفت: براي جمع‌آوري لامپ‌هاي غيراستاندارد به تازگي تفاهمنامه سه‌ جانبه‌يي ميان سازمان بهره‌وري انرژي، سازمان استاندارد و انجمن لامپ براي جمع‌آوري لامپ‌هاي غيراستاندارد از بازار صورت گرفته تا با اين اقدام بتوانيم لامپ‌هاي غيراستاندارد را شناسايي و جمع‌آوري كنيم.

مديرعامل سازمان بهره‌وري انرژي با اشاره به اينكه هنوز مراحل اجرايي اين كار آغاز نشده است، گفت: واردات لامپ‌هاي كم‌مصرف كه اغلب چيني هستند، كيفيت پايين‌تري نسبت به لامپ‌هاي توليد داخل دارند. تاثير برق‌دزدي بر تلفات شبكه

طبق آخرين آمارهاي ارائه شده از سوي توانير، آمار تلفات شبكه برق در ايران اكنون از 14.5درصد به 11درصد رسيده است. كاهشي كه با استناد به اظهارات روز گذشته مديرعامل سابا صرفا از طريق كنترل تلفات غيرفني صورت گرفته است. تلفات غيرفني نوعي از تلفات است كه به اعمالي مانند حذف انشعاب‌هاي غيرمجاز و جلوگيري از دستكاري كنتورها گفته مي‌شود. اكنون 3.5درصد از اين مساله رفع شده و حدود 1.5درصد ديگر از اتلاف شبكه برق در ايران نيز به انشعاب‌هاي غيرمجاز بازمي‌گردد. به اين ترتيب درحالي كه تاكنون 3.5درصد سهم برق دزدي از اتلاف شبكه برق رفع شده و 1.5درصد باقي مانده است، مي‌توان ادعا كرد كه در آمار 14.5درصدي قبل از شروع طرح كاهش اتلاف شبكه برق، انشعاب‌هاي غيرمجاز سهمي 5 درصدي را به خود اختصاص مي‌دادند. به اين ترتيب حدود 24درصد آمار اتلاف شبكه برق در ايران تا قبل از اين و حدود 13درصد در وضعيت فعلي مربوط به انشعاب‌هاي غيرمجاز است.

 اما با رسيدن درصد تلفات شبكه برق به 9.5درصد؛ مسير به‌ شدت سخت و غيرهموار شده و براي كاهش اين رقم نياز به ورود به حوزه فني پيش خواهد آمد. تغيير نوع آرايش شبكه، تغيير مبدا سيم و فعاليت‌هايي از اين دست كه بسيار هزينه و زما‌نبر هستند در آن زمان خود را نشان خواهند داد. قانون‌هايي براي اجرا نشدن

اما گذشته از دو مورد مهم لامپ‌هاي رشته‌يي و انشعاب‌هاي غيرمجاز كه تاثير چشم‌گيري بر آمار تلفات شبكه برق داشته و ترجمان اقتصادي آنها ضررهاي ريالي بالايي براي اقتصاد ايران است به طور كلي حوزه بهره‌وري انرژي حوزه‌يي با قانون‌هاي فراوان و عملكرد اندك است. مديرعامل سابا اعتقاد دارد برخي از قانون‌هاي اين حوزه اتفاق بسيار مترقي و پيشرفته هستند اما در عمل اين اتفاق‌ها رخ نمي‌دهد. براي مثال كنترل كنتورهاي برق ديماندي و غيرديماندي كه بايد 6 ماه و يك سال يك بار صورت گرفته تا مانع دستكاري مصرف‌كنندگان در آمار مصرف شود عملا تنها در يكي دو سال گذشته اجرا شده و در سال‌هاي قبل به دلايل مختلفي مانند نبود بودجه و نيرو مغفول مانده بود. همه مخالفان يارانه

تقريبا هيچ‌ كدام از دست‌اندركاران حوزه انرژي در ايران تاكنون اظهارنظري در راستاي موافقت با پرداخت هر نوعي از يارانه به اين بخش نكرده‌اند. از وزير نفت و گلايه‌هاي گاه و بيگاهش از مشكلاتي كه پرداخت يارانه براي اين وزارتخانه ايجاد كرده تا مديرعامل سازمان بهره‌وري انرژي كه روز گذشته عامل «غيراقتصادي بودن پروژه‌هاي بهره‌وري انرژي» را در پرداخت يارانه به سوخت در ايران مي‌داند و نتيحه اين مساله را سختي و مشقت فعاليت در اين حوزه.

مديرعامل سابا در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به طرح‌هاي آموزشي اين سازمان براي افزايش بهره‌وري و كاهش مصرف در حوزه انرژي نيز اشاره كرد. طرح‌هايي كه اقشار و لايحه‌هايي مختلف از جامعه مانند دانش‌آموزان، روحانيون و حتي سرويس‌كاران لوازم خانگي را شامل شده و از ديدگاه سجادي طبق مطالعات جهاني مي‌تواند 10درصد كاهش در مصرف را به همراه داشته باشد. كولرهايي با هزينه فراوان

حتما براي شما هم پيش آمده كه در بحبوحه گرما ناگهان با از كار افتادن كولر مواجه شويد. اين طور وقت‌ها همه در نخستين اقدام سري به پشت بام مي‌زنند و اگر ساز ناكوك كولر جدي بود سراغ تعميركارها مي‌روند. در بسياري از موارد الكتروپمپ‌هاي كولرها با مشكلاتي مواجه مي‌شوند و صاحب كولر تصميم به تعويض اين الكتروپمپ مي‌گيرد. طبق گفته‌هاي مديرعامل سابا به طوركلي بهره‌وري اين الكتروپمپ‌ها بسيار پايين و بين 30 تا 40درصد است. اتفاقي كه با تعمير و سيم‌پيچي دوباره عمر الكتروپمپ را كاهش داده و بهره‌وري را به نصف مي‌رساند. با اين اتفاق كه تقريبا 70درصد يك الكتروپمپ جديد نيز براي صاحب كولر هزينه در پي دارد عملا ضرر اقتصادي متوجه شبكه برق همچنين صاحب كولر است اما به واسطه عدم آگاهي اين اقدام در ايران بسيار رايج است. سابا در پسا برجام

سيدحسين سجادي همچنين درباره تفاهمنامه‌ها و قراردادهاي منعقده سازمان بهره‌وري انرژي ايران با شركت‌هاي خارجي در پسابرجام نيز گفت: پس از به نتيجه رسيدن برنامه جامع اقدام مشترك(برجام) و حتي پيش از آن شاهد رفت و آمدهاي زيادي از سوي هيات‌ها و فعالان اقتصادي خارجي به ويژه اروپايي‌ها و آسيايي‌ها به ايران و اين سازمان بوديم كه البته فقط يك مورد آنها منجر به انعقاد تفاهمنامه شد و ساير مراوده‌ها منتظر به نتيجه رسيدن ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير است.

اين تفاهمنامه بين سابا و شركتي از كره جنوبي در زمينه اجراي پروژه‌هاي پايلوت (نمونه) در بخش برنامه‌هاي پاسخگويي بار در قالب برنامه كنترل مستقيم بار (DLC) منعقد شده است. طبق گفته‌هاي سجادي مديريت اين پروژه با سازمان بهره‌وري انرژي ايران است و هيچ هزينه‌يي توسط طرف ايراني پرداخت نمي‌شود.

سجادي تصريح كرد: در اين پروژه، سامانه ذكر شده در تعدادي از كولرهاي گازي موجود كشور كه بنا به ضرورت در يك مجتمع ساختماني يا اداري و... مورد استفاده قرار مي‌گيرند، نصب مي‌شود كه خاصيت آن قطع تناوبي و پشت سر هم كمپرسور كولرهاست.

منبع: تعادل

نظرات
ADS
ADS
پربازدید