لاوروف: به زودی درباره سوریه با ترکیه همکاری‌ها را آغاز می‌کنیم | اتاق خبر
کد خبر: 355976
تاریخ انتشار: 10 تیر 1395 - 19:59
وزیر خارجه روسیه از فرستاده سازمان ملل به سوریه خواست تا مذاکرات ژنو را با تمامی گروه‌های مایل به مشارکت از سر بگیرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  ایسنا، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در نشست خبری با ژان ماری آیرو، همتای فرانسوی خود در پاریس همچنین خواستار عدم حمایت دی میستورا از دیدگاه‌های غیرسازنده و  یا خواسته‌های گروه‌های مخالف شرکت کننده در  مذاکرات شد. بلکه دیدارهای دی میستورا باید با کسانی صورت گیرد که آماده حضور در ژنو و مشارکت در مذاکراتی سریع هستند.

وی گفت: هیات عالی مذاکرات مورد حمایت ریاض دیدگاهی غیرسازنده در مذاکرات ژنو دارد.

لاوروف افزود: گروه‌های مخالفی که روسیه با آن‌ها همکاری می‌کند پیشنهاداتی را در خصوص اصلاحات سیاسی آینده سوریه ارائه کرده‌اند اما هیات عالی مذاکرات سوریه نه تنها پیشنهاداتی ارائه نکرده بلکه نشستن در میز مذاکرات با گروه‌های سوری را رد می‌کند و تنها در مورد رفتن بشار اسد رییس‌جمهوری این کشور سخن می‌گوید. این در حالی است که استعفای اسد در هیچ یک از اسناد بین‌المللی در خصوص راهکار بحران سوریه ذکر نشده است.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: امور بسیاری وجود دارد که مبتنی بر دیدگاه ترکیه است. قطعنامه‌های سازمان ملل فراخوانی را برای همه کشورها در خصوص کمک به کشورهای منطقه و عدم اجازه به استفاده از خاک آن‌ها از سوی تروریست‌ها یا حامیان آنها در سوریه، عراق و دیگر کشورها شامل می‌شود.

لاوروف در خصوص راه حل برقراری آتش بس در سوریه گفت: کلید اثر بخشی  آتش بس در دست شرکای غربی روسیه است که بر مخالفان مسلح نفوذ دارند. اما اصرار واشنگتن برای تمدید زمان ارائه شده به مخالفان از میان گروه تروریستی النصره  این برداشت را ایجاد می‌کند که آن در راستای حمایت از تروریست‌ها و تقویت آن‌ها صورت می‌گیرد.

وی در خصوص روابط روسیه و ترکیه اظهار کرد، کشورش به زودی همکاری با ترکیه را برای حل و فصل بحران سوریه از سر خواهد گرفت.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه از ولادیمیر پوتین همتای روس خود به خاطر سرنگونی جنگنده روسی بر فراز آسمان سوریه عذرخواهی کرد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد که پاریس تلاش می‌کند تا تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه از سوی غرب را در سریعترین زمان ممکن لغو کند.

وی تاکید کرد: فرانسه و روسیه دو شریک بوده و باید با هم همکاری کنند.

وزیر خارجه فرانسه ابراز امیدواری کرد که شفافیت از ویژگی‌های اصلی روابط میان روسیه و غرب باشد.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید