برنامه ایران برای تجارت با عراق و سوریه | اتاق خبر
کد خبر: 356357
تاریخ انتشار: 12 تیر 1395 - 12:26
فایننشال تایمز گزارش داد:
مقامات تجاری در ایران از این بابت تاسف می خورند که یک فرصت اقتصادی در حال از دست رفتن است. مسعود دانشمند – رئیس اتاق بازرگانی ایران که به مساله تجارت با امارات متحده عربی می پردازد - می گوید:" خواه نا خواه، ما و کشورهای حاشیه خلیج فارس با یکدیگر همسایه هس

اتاق خبر- ایران کشور همسایه خود - عراق - را نزدیک ترین متحد در جهان عرب و بازار بزرگی برای کالاهای تولید داخل یافته است. ایران عجم و عراق عرب که زمانی دشمنان سرسخت یکدیگر بودند، به دنبال سقوط صدام حسین در جنگ سال ٢٠٠٣ به یکدیگر نزدیک شدند.این جنگ باعث شد که رژیم اکثراً سنی مذهب دشمن ایران در عراق با یک دولت اکثراً شیعه مذهب و دوست ایران جایگزین شود.
یحیی آل اسحاق – رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق - مباهات کنان می گوید:"عراق به همه چیز نیاز دارد که باعث شده است این کشور به بهترین بازار برای کالاهای ساخت ایران تبدیل شود."
در حالی که امارات متحده عربی - قطب اصلی تجارت در منطقه - نخستین مقصد کالاهای ایرانی برای صادر شدن به نقاط دیگر محسوب می شود، ولی روابط تجاری ایران با جهان عرب بیشتر محدود به عراق بوده است. به رغم منافع مشهود در تجارت هرچه بیشتر منطقه ای، مسائل سیاسی در این راستا تاثیر گذار بوده اند.
اگرچه مقامات و تحلیل گران در تهران می گویند سطوح بالای امنیتی، اقتصاد متنوع و نیروی کار تحصیل کرده در ایران می تواند این کشور را به یک مجرای تجاری تازه در این منطقه بحران زده تبدیل کند، ولی منازعات قدرت و تنش های سیاسی همچنان می تواند مانعی بر سر امید به داشتن روابط تجاری بهتر باشد.
ایران سال گذشته با قدرت های بزرگ – امریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان – به توافق رسید تا برنامه هسته ای خود را در ازای رفع تحریم های اقتصادی، متوقف سازد و اکنون، بازرگانان ایرانی به طور مرتب میزبان هیات های تجاری غربی و آسیایی هستند.
مقامات تجاری در تهران معتقدند که ایران دیگر تنها یک بازار ٧٨ میلیون نفری نیست، بلکه به لطف موقعیت مکانی آن که امکان دسترسی به کشورهای عربی در جنوب و غرب، آسیای میانه در شمال و افغانستان و پاکستان در شرق را فراهم می سازد، باید به عنوان بازاری با بیش از ٣٠٠ میلیون نفر به آن نگریست.
آقای آل اسحاق می گوید ایران می تواند خود را به عنوان کانالی به درون عراق معرفی کند."ما می توانیم با شرکای اروپایی خود که بازار عراق را نمی شناسند و نگران مسائل امنیتی در آن کشور هستند، همکاری کنیم. آنها می توانند به ما تکیه کنند زیرا ما به مدد روابط تاریخی و فرهنگی خود، می توانیم عملکرد بهتری در عراق داشته باشیم."
از مبلغ ۴۲.۴ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی ایران در خلال سال گذشته ایرانی ( منتهی به روز ١٩ مارس ) مبلغ ۶.۲میلیارد دلار آن به عراق و حدود ۹.۴میلیارد دلار کالاهای غیر نفتی نیز از طریق امارات متحده عربی به نقاط دیگر صادر شده است.
تجار ایرانی سخن از روزی بر زبان می رانند که بتوانند از موقعیت راهبردی جغرافیانی کشور خود برای صادرات به بازارهای روزافزون در خاورمیانه استفاده کنند. ولی در حال حاضر به غیر از کشور عمان که ایران مبلغ ٣٧٥ میلیون دلار کالا به آنجا صادر کرده است، تجارت با دیگر کشورهای خلیج{فارس}، لبنان، سویه و کشورهای عرب شمال آفریقا همچنان ناچیز است.
تجار ایرانی اذعان می کنند که گسترش تجارت با جهان عرب نیازمند تقویت روابط با عربستان سعودی - قدرت رقیب اصلی سنی مذهب در منطقه - است.
تهران و ریاض سال گذشته روابط خود با افزایش تدریجی تنش ها، قطع کردند. آنها سرگرم جنگ نیابتی در چندین جبهه از جمله سوریه هستند که در آن، ایران از رژیم بشار اسد حمایت می کند و عربستان سعودی هوادار شورشیان است.ایران عربستان سعودی را به تامین مالی گروه های جهادی مانند داعش متهم می کند در حالی که سعودی ها نیز می گویند ایرانی ها در امور داخلی چندین کشور عربی مداخله و آنها را بی ثبات می کنند.
عربستان سعودی و بحرین در اوایل سال جاری و از طریق منع ورود شناورهای حامل نفت خام ایران به آب های خود، گام هایی را برای آهسته کردن روند تلاش های ایران برای افزايش صادرات نفت برداشتند.
اگرچه این اقدام بر صادرات نفت خام ایران تاثیری نگذاشت – ایران بعد از رفع تحریم ها به سرعت سهم خود را دوباره به دست آورده است- ولی نشانه دیگری حاکی از این بود که بعید است روابط میان تهران و ریاض در آینده نزدیک عادی شود.
تنش با عربستان سعودی بر روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورهای عرب دارای روابط نزدیک با باتهران تاثیر می گذارد. به نقل از یک بانکدار ارشد ایرانی، بعد از آن که ریاض روابط خود را با تهران قطع کرد، بانک های اماراتی تمایل چندانی به انجام روابط مالی با تجار ایرانی نشان نمی دهند.
اکنون که تحریم های غربی در حال رفع شدن هستند، شرکت های ایرانی چندان به مسیر دوبی برای حمل ونقل وابسته نخواهد بود. واردات از امارات متحده عربی در خلال سال گذشته ایرانی به ۷.۸میلیارد دلار رسید که کمتر از میزان ۱۲.۱میلیارد دلار در سال پیش از آن بوده است.
مقامات تجاری در ایران از این بابت تاسف می خورند که یک فرصت اقتصادی در حال از دست رفتن است. مسعود دانشمند – رئیس اتاق بازرگانی ایران که به مساله تجارت با امارات متحده عربی می پردازد - می گوید:" خواه نا خواه، ما و کشورهای حاشیه خلیج فارس با یکدیگر همسایه هستیم و باید روابط تجاری خود را بازتعریف کنیم. اگر ایران و کشورهای نفت خیز عرب توانمندی های خود را روی هم بگذارند، بازار بسیار خوبی برای تولید و تجارت و برآوردن تقاضای کشورهای عربی، آسیای میانه، افغانستان و پاکستان به وجود خواهد آمد ."
آقای دانشمند می گوید ایران از این بابت ناخرسند است که چرا شرکت های اماراتی همانند شرکت های اروپایی یا آسیایی برای کشف بازار دست نخورده ایران صف نبسته اند." چرا شرکت های املاک و مستغلات اماراتی مانند داماک Damac Properties به فکر بازار ایران نیستند ... درحالی که ایران به پنج میلیون مسکن نیازدارد؟"
سوریه یکی ازبازار هایی است که ایران به فکر منفعت بردن از آن در آینده است. تهران مطمئن است که سرمایه گذاری در آن کشور بازدهی خوبی به دنبال خواهد داشت. بعد از پایان جنگ درسوریه، این کشور – مانند عراق – به بازار گسترده ای تبدیل خواهد شد. این کشور باید ویرانه های خود را بازسازی کند. ولی هیچ کس نمی داند جنگ چه زمانی پایان خواهد یافت.

منبع: اداره کل مطبوعات خارجی

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید