۱۸ تن گندم مشکوک در اسفراین و شیروان شناسایی و توقیف‌شد | اتاق خبر
کد خبر: 356529
تاریخ انتشار: 14 تیر 1395 - 09:58
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان شمالی از توقیف ۱۸ تن گندم مشکوک در شهرستان اسفراین و شیروان خبر داد.

اتاق خبر: عبدالله یوسفی، ۱۸ تن گندم مشکوک که افرادی قصد فروش این گندم‌ها به سیلوهای شهرستان اسفراین و شیروان را داشتند شناسایی و توقیف شد.

یوسفی افزود: این موارد مشکوک شناسایی‌شده و برای تعیین تکلیف و پیگیری به مراجع قضایی تحویل داده شد.

وی از افزایش ۷۰ درصدی میزان خرید گندم در خراسان شمالی طی امسال خبر داد و تصریح کرد: تاکنون میزان ۶۰ هزار تن گندم از کشاورزان استان خریداری‌شده که پیش‌بینی می‌شود میزان خرید گندم امسال نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد رشد داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: امسال دو هزار هکتار از سطح زیر کشت گندم آبی در خراسان شمالی کاهش داده شد و هم‌اکنون ۵۳ هزار هکتار از سطح مزارع استان زیر کشت گندم آبی و ۱۰۳ هزار هکتار سطح گندم دیم وجود دارد که پیش‌بینی می‌شود از این سطح زیر کشت ۲۵۰ هزار تن گندم برداشت شود.

یوسفی اظهار داشت: سال گذشته از یک هزار هکتار سطح زیر کشت کلزا در استان دو هزار ۵۳۰ هزار تن محصول کلزا برداشت‌شده بود که امسال سطح زیر کشت این محصول دو برابر افزایش داشته و پیش‌بینی می‌شود از این سطح زیر کشت کلزا امسال سه هزار تن برداشت شود که این میزان نسبت به سال گذشته سه برابر رشد دارد.

وی افزود: طی امسال تاکنون ۹۰۵ هزار تن کلزا و ۲۴ هزار تن جواز کشاورزان سطح خراسان شمالی خریداری‌شده است.

۲ میلیارد تومان اعتبار برای احداث و توسعه توتستان‌ها

مدیرکل جهاد کشاورزی استان در بخشی دیگر از صحبت‌های خود از اختصاص ۲ میلیارد تومان اعتبار برای احداث و توسعه توتستان‌های خراسان شمالی خبر داد.

یوسفی اظهار داشت: از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری دو میلیارد تومان اعتبار برای احداث و توسعه توتستان و همچنین توسعه کارگاه‌های تولید کرم ابریشم و طرح نوغان در شهرستان راز و جرگلان اختصاص داده شد.

وی افزود: در این راستا تولیدکنندگان کرم ابریشم در این شهرستان ساماندهی و زمین برای احداث توتستان فراهم‌شده است و با اجرای این طرح برای فراوری این محصول ناگزیر به ارسال تولیدات خام دامی به تربت‌حیدریه نیستیم.

یوسفی با اشاره به اینکه به‌طور میانگین سالانه ۸۰ تا ۸۴ تن ابریشم در استان تولید می‌شود، گفت: سال گذشته ۸۰ تن ابریشم در خراسان شمالی تولید شد.

وی تصریح کرد: خراسان شمالی ازلحاظ تولید ابریشم در کشور رتبه یک در بهره‌وری را دارد و به ازای هر جعبه تخم نوغان ۳۷ کیلو ابریشم تولید می‌شود که میانگین آن در کشور ۲۵ کیلوگرم است.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان گفت: برای تولید ابریشم بسیاری از بانوان خانه‌دار خراسان شمالی مشغول به فعالیت هستند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید