حمایت روسیه از اقدام‌های بانکی بین المللی ایران | اتاق خبر
کد خبر: 356543
تاریخ انتشار: 14 تیر 1395 - 10:14
بانک مرکزی روسیه با حمایت از اقدام های ایران برای تطابق بیشتر با استانداردها و رویه های بانکداری بین المللی، همکاری بیشتر با ایران در گروه های منطقه ای را خواستار شد.

اتاق خبر: در حاشیه بیست و پنجمین کنگره بین المللی تامین مالی در سنت پترزبورگ روسیه، قائم مقام بانک مرکزی ایران و معاون بانک مرکزی روسیه بر عزم خود برای تعمیق روابط بانکی با هدف گسترش حجم تجارت دو کشور تاکید کردند. 

در این دیدار، معاون بانک مرکزی روسیه با اعلام حمایت از فعالیت بانک‌های تجاری روسیه در ایران و ایجاد ارتباطات کارگزاری بانک‌های دو کشور از آمادگی شماری از بانک‌های بزرگ روسیه برای آغاز روابط کارگزاری خبر داد. 

 «اکبر کمیجانی» قائم مقام بانک مرکزی، در کنگره بین المللی تامین مالی به تشریح شرایط اقتصادی کشور در دولت یازدهم و دستاوردهای حاصل شده پرداخت. 

پس از گام‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه تصویب قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در مجلس شورای اسلامی و تایید آن از سوی شورای نگهبان و نیز انجام دیگر اقدام‌های مقتضی در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران، سازمان بین دولتی گروه ویژه اقدام مالی (فت اف-FATF) در بیانیه اخیر خود نسبت به این تحولات واکنش مثبت نشان داد و برای نخستین بار، نام ایران را از گروهی که در قعر فهرست رده بندی آن قرار داشت، حذف کرد و آن را به سطح بالاتری ارتقا داد. 

به نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بین دولتی گروه ویژه اقدام مالی (فت اف- FATF) یا (Groupe d «action financière (GAFI در سال ۱۹۸۹ و از سوی وزیران کشورهای عضو آن پایه گذاری شده است. اکنون نزدیک ۱۹۸ کشور به صورت مستقیم یا از طریق گروه‌های منطقه‌ای در این نهاد عضوند یا توصیه‌های آن را به اجرا در آورده‌اند. 

هدف این نهاد تدوین استاندارد‌ها و ارتقای شیوه اجرای موثر اقدام‌های قانونی، مقرراتی و عملیاتی در موارد مرتبط با مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم و دیگر تهدیدهایی است که قابلیت اعتماد به نظام مالی بین المللی را به خطر می‌اندازد. از این رو، ‌ این گروه یک مجموعه سیاستگذار است که توصیه‌های آن در فضای بین المللی مقبولیت فراوانی دارد.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید