معضل بیکاری با رویکرد اقتصاد بنگاه محور حل خواهد شد | اتاق خبر
کد خبر: 357040
تاریخ انتشار: 15 تیر 1395 - 10:05
معاون مدیر کل سازمان های کارگری و کارفرمایی کشور در گفت و گو با اتاق خبر
توسعه بخش خصوصی در کشور باعث می شود که بار اشتغال زایی از دوش دولت برداشته شود.

اتاق خبر- گروه اقتصادی: معاون مدیر کل سازمان های کارگری و کارفرمایی کشور علت بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی را پایین بودن ظرفیت بنگاه های تولیدی در کشور دانست.

امین الله سلیمانی معاون مدیر کل سازمان های کارگری و کارفرمایی کشور در گفت و گو با اتاق خبر با اشاره به تعداد زیاد فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت: متاسفانه ظرفیت اشتغال زایی در کشور پایین هست و در کنار آن با مسئله ای به نام تخصص محور نبودن دانشگاه ها مواجه هستیم. در حقیقت دانشگاه های ما در تربیت دانشجویانی که بتوانند دانش خود را به کار و محصول تبدیل کنند ناکام مانده اند و تنها نیروی پشت میز نشین به جامعه تحویل داده اند.

سلیمانی با تاکید بر توجه به اقتصاد بنگاه محور و نقش تعیین کننده بخش خصوصی در اشتغال زایی گفت: انداختن بار اشتغال زایی در کشور بر دوش دولت کار اشتباهی است و باید با توسعه بخش خصوصی کشور تولید و در نهایت اشتغال زایی را در کشور توسعه داد. در حقیقت می توان گفت مشکل اصلی اشتغال در کشور مشکلات توسعه یافتگی در بخش خصوصی است.

معاون مدیر کل سازمان های کارگری و کارفرمایی کشور با رد نقش نیرو های خارجی در بروز بیکاری در میان قشر تحصیلکرده کشور گفت: حضور نیروهای کار خارجی نمی توانند تاثیر خاصی در نرخ بیکاری این افراد ندارد. در مواقع اضطرار ممکن است که قشر دانشگاهی نیز به کار خدماتی بپردازند اما این مسئله که نیرو های کار خارجی در بروز بیکاری در میان قشر تحصیلکرده کشور نقش دارند منتفی است.

وی افزود: باید تغییراتی به طور هماهنگ بین  تمامی دستگاه های دولتی و خصوصی برای ایجاد اشتغال در کشور به وجود بیاید و تمامی دستگاه ها باید برای جلوگیری از بروز مسائلی مانند فرار سرمایه تلاش کنند. در این بین نیز باید با جذب سرمایه گذاری خارجی برای رونق تولید در کشور و در نهایت اشتغالزایی در کشور به وجود بیاید.

94105ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید