بیکاری اقتصاد عربستان را تهدید می کند | اتاق خبر
کد خبر: 357289
تاریخ انتشار: 16 تیر 1395 - 06:03
از کار بیکار شدن نیروی کار سعودی و خارجی حتی در بسیاری از شرکت های بزرگ و کاهش قدرت خرید قشر گسترده ای از جمعیت عربستان برای بخش اقتصاد این کشور پیامدهای منفی به همراه داشته است.

اتاق خبر - به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی نبأ، پس از فاجعه ای که برای شرکت بن لادن روی داد، شرکت های دیگر نیز اخراج کارکنان خود را آغاز کرده اند.
شرکت هواپیمایی سفر و توریسم به میزان 35 درصد از کارکنان خود را کاهش داد که اکثرشان سعودی هستند. شرکت های بزرگ نیز تقریبا 40 درصد از کارکنان خود را از کار برکنار کردند. بسیاری از کارکنان اخراج شده سالیان متمادی سابقه کار در این شرکتها داشتند و فارغ التحصیل دانشگاه ها هستند.
عبدالعزیز المغلوث کارشناس اقتصادی تاکید کرد: ماده 77 نظام کار زمینه را برای اخراج بدون دلیل کارکنان را فراهم آورده است به ویژه کارکنان سعودی که شرکت ها ترجیح می دهند به دلیل بالا بودن دستمزدشان از اتباع خارجی به جای آنها استفاده کنند.
کارشناسان مسائل مالی بیم آن دارند که عملیات اخراج روزافزون منجر به یک بحران اقتصادی بزرگ در این کشور شود. اکثر این کارکنان که هم اکنون فاقد درآمد شده اند، در گذشته از بانک ها مبالغ هنگفتی وام گرفته اند.
بر اساس اطلاعات رسمی 92 درصد عربستانی ها به بانک ها بدهکارند.
عبدالله باعشن رییس شورای اداره شرکت سرمایه گذاری 'تیم ون' می گوید: ضرر حاصل از اخراج کارکنان بر اقتصاد در آینده نزدیک سنگین خواهد بود.
از سوی دیگر محمد القاسم رییس دفتر مشورت های اقتصادی تاکید کرد: مشکل اساسی در یافتن کارهای جایگزین است.
خطر حاصل از گرفتن وام از بانک ها برای کارکنان بخش خصوصی که میزان سود وام آنها به 5/6 درصد رسیده، در حال افزایش است.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید