ویتنام به رزمایش چین اعتراض کرد | اتاق خبر
کد خبر: 357299
تاریخ انتشار: 16 تیر 1395 - 07:39
ویتنام رزمایش یک هفته ای چین را که از امروز سه شنبه در آب های مورد مناقشه دو کشور آغاز شده مورد انتقاد قرار داد و آن را تهدیدی برای امنیت نظامی و ایمنی منطقه دانست.

اتاق خبر - چین پیش از این اعلام کرده بود که رزمایش یک هفته ای خود را در آب ‌های شرقی جزیره هانیان تا جزایر پاراسل برگزار می کند.
این رزمایش در آستانه رسیدگی دادگاه بین المللی لاهه به شکایت فیلیپین از چین در مورد تصمیم گیری بر سر مالکیت بخشی از آب های دریای جنوبی چین برگزار می شود و در روز پایانی این رزمایش رای دادگاه لاهه اعلام می شود.
این دادگاه بین المللی در حال رسیدگی به پرونده شکایت فیلیپین از چین است که سال 2013 گشوده است.
'لو چینگ های بینه' سخنگوی وزارت امور خارجه ویتنام در بیانیه ای که در تارنمای این وزارتخانه قرار گرفت با اشاره به رزمایش چین در اطراف پاراسل، اعلام کرد که اقدامات چین به طور جدی حاکمیت ملی ویتنام را به خطر می اندازد.
مهمترین اختلافات چین و ویتنام به بحث حاکمیت هانوی بر آب های خلیج 'تونکن' و جزایر 'پاراسل' و همچنین 'اسپراتلی' در دریای جنوبی چین باز می گردد که مناطقی غنی از ذخایر طبیعی انرژی است.
این سخنگو خواستار رفتار مسئولانه چین و توقف فوری انجام رزمایش در آب های مورد مناقشه شد.
چین، ویتنام و چین تایپه مدعی مالکیت بر جزایر 'پاراسل' هستند. علاوه چین، ویتنام و چین تاپیه، کشورهای مالزی، فیلیپین و برونئی نیز مدعی مالکیت بر بخش های از جزایر 'اسپارتلی'هستند.
جزایر مورد ادعای کشورهای منطقه بستر منابع غنی انرژی است و علاوه بر این یکی از شلوغ ترین مسیرهای تجارت دریایی محسوب می شود.
چین در دو سال اخیر با اقدام نسبت به برخی ساخت و سازها و همچنین حضور نظامی در آبها و جزایر مورد مناقشه باعث افزاش نگرانی کشورهای منطقه شده است.
نوع اقدامات چین در دو سال گذشته را شاید بتوان به نوعی انعکاس رفتار برخی کشورهای منطقه از جمله فیلیپین در قبال این قبیل ادعاها دانست که ضمن مطرح کردن آن در یک دادگاه بین المللی، برخی همکاری های نظامی خود با کشورهای از قبیل آمریکا را نیز افزایش دادند.
تحلیلگران و کارشناسان منطقه ای معتقدند، حضور آمریکا در منطقه جنوب شرقی آسیا و استفاده از تنش های بین چین با هر یک از کشورهای منطقه، به نوعی فرصت خودنمایی قدرت نظامی آمریکا در مقابل چین را ایجاد کرده است.
این خودنمایی نظامی را می توان در انجام رزمایش های مشترک آمریکا با کشورهایی از قبیل فیلیپین، سنگاپور و ویتنام مشاهده کرد که چین از آنها به عنوان تهدیدی برای امنیت آب های منطقه یاد کرده و ضمن حضور فعال خود از طرفی نیز در تلاش است از قدرت گرفتن آمریکا در این منطقه جلوگیری کند.
سازمان ایمنی دریایی چین تاکید کرده است در زمان رزمایش جدید، کشتی ‌های دیگر اجازه ورود به منطقه رزمایش را ندارند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید