14مهر؛ روز ملی تهران | اتاق خبر
کد خبر: 357444
تاریخ انتشار: 16 تیر 1395 - 22:52
یک فوریت طرح نامگذاری ۱۴ مهر به عنوان روز «تهران» در تقویم عمومی کشور به تصویب رسید.

اتاق خبر: در دویست و هفتاد و سومین جلسه علنی شورای شهر تهران طرح پیشنهادی به شورای فرهنگ عمومی کشور برای تعیین روز تهران در تقویم عمومی کشور مورد بررسی قرار گرفت.

حجت‌الاسلام عبدالمقیم ناصحی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در تشریح دلایل توجیهی این طرح،  اظهار داشت: بیش از 200 سال از تعیین شهر تهران به عنوان پایتخت کشور می‌گذرد و طی این مدت تهران شاهد بسیاری از وقایع تاریخی بوده که کل کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

وی ادامه داد: بنابراین ضروری است روزی به عنوان روز تهران در تقویم رسمی کشور نامگذاری شود تا زمینه انجام فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی به منظور شناخت بیشتر این شهر در داخل و خارج کشور ایجاد شود.

ناصحی تصریح کرد: از طرفی بررسی‌ها و شواهد تاریخی نشان می‌دهد در 14 مهرماه سال 1286 هجری شمسی در اولین دوره مجلس شورای اسلامی ملی که بعد از مشروطیت تشکیل می‌شود، از شهر تهران به عنوان دارالخلافه نام برده و برای اولین بار شهر تهران به صورت قانونی به عنوان پایتخت معرفی می‌شود.

وی افزود:بر این اساس پیشنهاد می‌شود که 14 مهرماه به عنوان روز تهران معرفی و در تقویم عمومی کشور ثبت شود. شهرداری نیز موظف است اقدامات فرهنگی برای شناخت بیشتر و اعتلای نام تهران به عنوان ام‌القرای جهان اسلام اقدام کند.

ناصحی با بیان اینکه با توجه به اینکه روز 14 مهرماه سال جاری نزدیک است، تسریع در تصویب این طرح لازم است، گفت: شهرداری تهران باید پس از تصویب این روز، نسبت به انجام فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی به منظور گرامیداشت نام تهران، اقدام کند.

محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در جلسه علنی شورای شهر در جریان بررسی این طرح به عنوان مخالف، اظهار داشت: این طرح دارای موارد بسیار مهمی است و نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد.

وی ادامه داد: ما در حال حاضر در حوزه‌های زیست محیطی‌، شهرسازی و معماری حرف داریم چراکه حال تهران واقعا خوب نیست‌ شاید بتوان برای مجموعه اتفاقاتی که در تهران در حال وقوع است مانند شکل گیری سکونتگاه‌های غیر رسمی، آسیب‌های اجتماعی‌، بارگذاری‌های نامتجانس‌، تخلفات ساختمانی، زیر سوال بردن طرح‌های جامع و تفصیلی‌‌، برنامه‌هایی را مشخص کرد که به تمام این موارد پرداخته شود.

سالاری در پایان با تایید طرح مطرح شده گفت:اینکه شورای شهر تهران روزی را برای پایتخت تعیین کند و با کمک شهرداری برنامه‌هایی را برای آن روز تعیین کند خوب است اما نحوه نکوداشت آن روز و اینکه به چه موضوعاتی پرداخت شود قطعا نیاز به کار کارشناسی دارد بنابراین من با دو فوریت طرح مخالف اما با اصل طرح موافق هستم.

اسماعیل دوستی عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران  نیز با بیان اینکه این طرح نیاز به برگشت به کمیسیون مربوطه را ندارد، گفت: برای چه باید این طرح برگردانده شود. چه اتفاقی می‌خواهد بر روی این طرح بیفتد. آیا این طرح کم یا زیاد می‌شود؟

وی با بیان اینکه اخیرا صحبت‌هایی درخصوص تغییر پایتخت کشور در سطح ملی مطرح شده است، گفت: برای اینکه نام تهران کمرنگ نشود، تعیین این روز در تقویم عمومی کشور لازم است.

به گزارش تسنیم، بعد از ارائه نظرات اعضای شورای شهر در نهایت یک فوریت این طرح به تصویب رسید.

منبع: تسنیم

94104

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید