«احرارالشام» و «جبهه النصره» در سوریه مرتکب جنایات جنگی شده اند | اتاق خبر
کد خبر: 357650
تاریخ انتشار: 17 تیر 1395 - 18:50
سازمان عفو بین الملل:
سازمان عفو بین الملل در گزارشی از ارتکاب جنایات جنگی توسط گروه های تروریستی در سوریه از جمله «جبهه النصره» و «احرارالشام» خبر داد.

اتاق خبر: سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که گروه های تروریستی در استان های حلب و ادلب سوریه مرتکب جرائم جنگی شامل آدم ربایی، شکنجه و قتل و کشتار شده اند.

عفو بین الملل با اعلام این موضوع از کشورهای آمریکا، عربستان، قطر و ترکیه خواست از تسلیح این گروه های تروریستی خودداری کنند.

این سازمان تصریح کرد که گروه های سوری مورد حمایت آمریکا، عربستان، قطر و ترکیه مسئول آدم ربایی، شکنجه و اجرای احکام اعدام در شمال و شمال غربی سوریه هستند.

عفو بین الملل در گزارش خود تصریح کرد که اقدامات شکنجه، آدم ربایی و قتل و کشتار، در مناطق تحت سیطره گروه های مسلح در حلب و ادلب سوریه واقع در شمال و شمال غربی این کشور صورت می گیرد.

در این گزارش به تجاوزات ارتکابی پنچ گروه تروریستی «نورالدین زنکی»، «الجبهه الشامیه» و «تیپ ۱۶» در حلب و «جبهه النصره» و «احرارالشام» در ادلب اشاره شده است.

در این گزارش همچنین به ۲۴ مورد آدم ربایی که گروه های تروریستی بین سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ در استان های حلب و ادلب مرتکب شده اند، اشاره شده است که در بین قربانیان، شهروندان مسالمت جو و برخی کودکان و همچنین اقلیت هایی که تنها به خاطر دین خود مورد هدف قرار گرفته اند مشاهده می شوند.

در گزارش مذکور همچنین به ادله ای در خصوص عملیات قتل و کشتار توسط عناصر «جبهه النصره» و «احرارالشام» از جمله قتل دو غیرنظامی شامل یک جوان ۱۷ ساله و یک زن اشاره شده و گروه های تروریستی برخی از این جنایات را در مقابل دیدگان مردم مرتکب شده اند.

سازمان عفو بین الملل همچنین اسنادی را در خصوص ربودن سه پسر چهارده، پانزده و شانزده ساله توسط عناصر «جبهه النصره» و «احرارالشام» بین سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ در ادلب و حلب در اختیار داشته و اعلام کرد که دو نفر از آنها همچنان جزو مفقودین هستند.

در همین حال «فیلیپ لوتر» مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که بسیاری از شهروندان سوری همواره ترس دارند که در صورت انتقاد از اقدامات گروه های مسلح یا عدم پایبندی به قوانین سخت گیرانه آنها که از سوی برخی از این گروه ها در مناطق تحت سیطره خود اعمال می شود در معرض ربایش قرار بگیرند.

وی همچنین افزود که گروه های مسلح در حلب و ادلب در حال حاضر برای ارتکاب جنایات جنگی و دیگر تجاوزات انسانی از آزادی مطلق برخوردار هستند و در عین حال می توانند از مجازات و پیگرد فرار کنند.

لوتر در عین حال از کشورهای حامی گروه های مذکور خواست تا از تجهیز این گروه ها به هرگونه سلاح و همچنین تمام اشکال حمایت از گروه هایی که در ارتکاب جرائم جنگی و دیگر تجاوزات نقش دارند، خودداری کنند.

منبع: مهر

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید