سفر وزیر امورخارجه آمریکا به اوکراین | اتاق خبر
کد خبر: 357737
تاریخ انتشار: 18 تیر 1395 - 06:25
«جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه برای اطمینان بخشیدن به اوکراین در باره حمایت واشنگتن در اختلاف های سرزمینی این جمهوری پیشین اتحاد شوروی با مسکو، وارد کیف شد.

اتاق خبر - به گزارش اسوشیتدپرس از کیف، کری قبل از ورود به پایتخت اوکراین، توافقنامه ای در تفلیس در باره تقویت همکاری نظامی آمریکا و گرجستان امضا کرد.
کری در ملاقات با «پترو پروشنکو» رئیس جمهوری و دیگر مقام های بلندپایه اوکراین، پیشرفت در اجرای اصلاحات مندرج در توافقنامه پایان منازعه در شرق اوکراین را که با جدایی خواهان هوادار مسکو، امضا شده است، بررسی می کند.
گرجستان و اوکراین هر دو خواستار روابط نزدیک تر با غرب از جمله همکاری با اتحادیه اروپا و عضویت آتی در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند.
اوکراین روز شنبه به عنوان بخشی از کمک های نظامی مورد انتظار خود از آمریکا، نخستین محموله رادارهای پیشرفته ردیابی سلاح را از واشنگتن تحویل گرفت.
خبرگزاری اسپوتینک به نقل از «پترو پروشنکو» رئیس جمهوری اوکراین گزارش داد که دولت آماده است این تجهیزات بسیار پیشرفته را در منطقه جنگ زده «دونباس» مستقر کند.
به نوشته پایگاه اینترنتی ریاست جمهوری اوکراین، این محموله شامل رادارهای ردیابی تسلیحاتی از نوع AN/TPQ-49 و AN / TPQ-36 است که برای شناسایی و نابودی تسلیحات سنگین نظیر توپخانه طراحی شده اند.
ماموریت اصلی رادارهای AN/TPQ-36 مکان یابی شلیک خمپاره، توپخانه و سامانه های پرتاب موشک های چندمنظوره است. ارتش آمریکا سال ها از چنین رادارهایی استفاده می کند اما این اولین بار است که چنین تجهیزاتی در اختیار ارتش اوکراین قرار می گیرد.
پروشنکو در خصوص تحویل این محموله نظامی تاکید کرد: این تجهیزات، فقط بخش کوچکی از کمک نظامی دولت آمریکا است که انتظار می رود امسال در اختیار اوکراین قرار گیرد و کی یف منتظر دریافت بسته کمک 500 میلیون دلاری از واشنگتن است.
واشنگتن بسته کمک 335 میلیون دلاری به اوکراین را تصویب کرده است که شامل ارائه فناورهای جدید نظامی به این کشور است.
آمریکا همچنین از سال 2014 در آموزش ارتش اوکراین نقش داشته و تجهیزات نظامی را در اختیار این کشور قرار داده است.
دولت اوکراین امیدوار است با توجه به نشست آتی ناتو در ورشو، بسته کمک نظامی «جامع» را از این ائتلاف دریافت کند.
«ولادیمیر گروسمن» نخست وزیر اوکراین در آستانه این نشست، مسکو را به اقدامات تهاجمی در نزدیک مرزهای ناتو متهم کرد.
این اجلاس قرار است در روزهای 8 و 9 ژوییه (18 و 19 تیر) در ورشو پایتخت لهستان برگزار شود.
نزدیک به 9500 تن از هنگام شروع قیام در مناطق صنعتی روسی زبان شرق اوکراین علیه دولت این کشور در آوریل 2014 جان خود را ازدست داده اند.
هر چند که امضای قرارداد آتش بس و توافق مصالحه سیاسی در فوریه 2015 به کاهش تنش و درگیری در این منطقه کمک کرده، اما موجب توقف کامل درگیری ها نشده است و روابط مسکو با غرب را به پایین ترین سطح پس از دوره جنگ سرد سوق داده است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید