شهر بلد در کنترل کامل نیروهای عراقی | اتاق خبر
کد خبر: 357876
تاریخ انتشار: 19 تیر 1395 - 05:24
فرمانده سازمان بدر شاخه شهر بلد در 80 کیلومتری شمال بغداد در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ضمن بیان جزییات عملیات انتحاری داعش در بامداد جمعه، اعلام کرد که بلد هم اکنون تحت کنترل کامل نیروهای امنیتی حاضر در منطقه است.

اتاق خبر: «ابو حیدر البلداوی» در مورد جزییات این حمله سنگین تروریستی به بلد گفت، انتحاری ها تلاش داشتند خود را در داخل مرقد سید محمد فرزند امام علی هادی (ع) منفجر کنند که در پست بازرسی ورودی مرقد با نیروهای امنیتی درگیر شدند.
وی افزود: زائران وحشت زده به سمت مغازه های اطراف حرم پناه بردند که در همین حین دو تن از انتحاری ها خود را در همین محل منفجر کردند.
انفجار این دو انتحاری بازار دور مرقد سید محمد را به آتش کشید، بطوری که گفته می شود، اکثر مغازه ها بطور کامل در آتش سوختند.
نفر سوم اما در نزدیکی در حرم خود را منفجر کرد و نیروهای امنیتی در ادامه درگیری با انتحاری ها موفق شدند دو تن از آنان را زنده بازداشت کنند.
ابو احمد اضافه کرد: کمربند انفجاری این دو انتحاری توسط نیروهای امنیتی خنثی شد.
در همین حال نفر سوم در حین فرار از منطقه در قبرستان بلد هدف تیراندازی نیروهای امنیتی مدافع حرم قرار گرفت و منفجر شد.
ابواحمد البلداوی با بیان اینکه هم اکنون اوضاع بطور کامل تحت کنترل است، گفت ورودی ها و خروجی های شهر بلد بسته شده و نیروهای الحشد الشعبی و امنیتی برای کمک به مدافعان، وارد شهر شده اند.
در همین حال، مقتدا صدر نیروهای سرایا السلام را به منطقه گسیل کرده است تا در دفاع از حرم به مدافعان کمک کنند و نیروهای فرقه العباس نیز مسئولیت حفاظت از حرم را بر عهده گرفته اند.
استاندار صلاح الدین احمد الجبوری نیز نیروهای امنیتی را برای کمک به مدافعان شهر به منطقه گسیل کرد.
منابع بیمارستانی تعداد شهدای حمله تروریستی به بلد را 35 تن و زخمی ها را 65 تن اعلام کرده اند.
شهر بلد از توابع استان صلاح الدین است که در فاصله حدودا 30 کیلومتری جنوب شهر سامراء قرار دارد و از ابتدای دهم ژوئن 2014 تا ماه ها بعد تحت محاصره داعش قرار داشت و نزدیک به 9 ماه در برابر حملات این گروه تروریستی مقاومت کرد.
شهید حمید تقوی از مشاوران نظامی ایران در عراق، زمستان 93 در همین شهر به شهادت رسید.
به دنبال آزادی شهر فلوجه در هفته گذشته، داعش بر حملات تروریستی به غیرنظامیان بویژه در بغداد افزوده است، بطوری که بامداد یکشنبه در حمله ای به کراده منطقه پر رفت و آمد مرکزی شهر بغداد، بیش از 250 تن از غیرنظامیان و شهروندان از اهالی بغداد را به شهادت رساند.
کارشناسان نظامی شکست های سنگین داعش بویژه در فلوجه و همچنین انهدام یک کاروان از نیروهای خارجی داعش در جنوب فلوجه را که گفته می شد عمدتا اتباع سعودی بودند، عامل حملات کور و وحشیانه این گروه تکفیری می دانند.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید